نوسان و اصلاح بورس پس از روزها صعود

شاخص بازار سرمایه امروز تا 23 هزار واحد صعود کرد / شاخص کل هم‌وزن منفی شد

آغاز معاملات بورس روز دوشنبه ، 15 اردیبهشت ، اگر چه شاخص کل رشدی ۴ هزارواحدی را به ثبت رسید اما روند کلی معاملات نشان می‌دهد که فشار عرضه در بازار زیاد شده و احتمالا شاخص تا پایان معاملات امروز روندی نزولی داشته باشد.
 در نهایت نیز معامله در محدوده مثبت نمادهای بزرگی نظیر فملی، وبلمت، کچاد و وغدیر منجر به سبزپوشی شاخص کل شده است.
شاخص کل که ابتدای معاملات امروز را با ۹۰۰۰ واحد افزایش آغاز کرده‌بود، این صعود را تا 23 هزار واحد ادامه داد.

آمار معاملات بورس نشان می‌دهد که شاخص‌های بورس در پایان داد و ستدهای امروز با حداقل رشد ۴.۵ درصدی مواجه شدند.

معاملات بازار سهام در حالی پیگیری می‌شود که بسیاری از نمادهای بازار که در دو روز گذشته با صف‌های خرید سنگین مواجه بودند، امروز در محدوده منفی و صف فروش معامله می‌شوند. وخارزم، فاراک، والبر، وایران، فسازان و ولیز برخی از این نمادها هستند.

در جریان ۳۰ دقیقه ابتدایی معاملات امروز، بیش از ۲۸۰ هزار معامله در بورس صورت گرفت که طی آن بیش از ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون سهم با ارزشی بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد ریال داد و ستد شد. ارزش معاملات فرابورس نیز به رقم ۱۰ هزار میلیارد ریال رسید.

همچنین نماد شستا به دلیل نوسان ۵۰ درصدی قیمت امروز متوقف و معاملات نمادهای شگویا، غگیلا و صبا از ساعت ۱۲:۳۵ تا ۱۳:۳۰ انجام شد.به گزارش برنا و بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با ۲۲۹۰۲ واحد رشد معادل ۲.۴۰ درصد به ۹۷۹ هزار و ۱۰۳ واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی – ارزشی» با ۶۰۹۲ واحد افزایش معادل ۲.۴۰ درصد به ۲۶۰ هزار و ۴۵۹ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۲۰۵۸ واحد افزایش معادل ۰.۶۶ درصد به ۳۱۲ هزار و ۷۶ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۱۳۶۶ واحد افزایش معادل ۰.۶۶ درصد به ۲۰۷ هزار و ۱۷۱ واحد، شاخص آزاد شناور با ۲۷۱۲۷ واحد افزایش معادل ۲.۲۵ درصد به یک هزار و ۲۳۴ واحد، شاخص بازار اول با ۱۹۸۱۱ واحد افزایش معادل ۲.۹۲ درصد به ۶۹۸ هزار ۵۱۰ واحد و شاخص بازار دوم با ۳۳۶۳۵ واحد رشد معادل ۱.۶۷ درصد، به ۲ هزار و ۵۳ واحد رسید.

نمادهای تاثیر گذار

از سویی دیگر امروز ۷ نماد « فارس با ۶۱۲۹ واحد، فولاد با ۲۶۵۵ واحد، فملی با ۱۷۳۶ واحد شپنا با ۱۱۷۰ واحد، کگل با ۱۱۳۷ واحد، وبملت با ۱۰۵۵ واحد و کچاد با ۱۰۵۵ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

نوسان صنایع

این گزارش می افزاید، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه ای نیز با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «بانک ها با ۲۳۶ واحد صعود معادل ۴.۵۸ درصد به ۵ هزار و ۳۹۳ واحد، کانه فلزی با ۱۰۰۸۹ واحد افزایش معادل ۴.۳۶ درصد به ۲۴۱ هزار ۵۴۸ واحد، شیمایی ۲۳۵۵ واحد رشد معادل ۴.۰۹ درصد به ۵۹ هزار و ۸۸۸ واحد، اداره بازارهای مالی ۵۳ واحد افزایش معادل ۴.۰۵ درصد به یک هزار و ۳۶۹ واحد، فلزات اساسی با ۲۲۴۵۲ واحد رشد، معادل ۳.۶۶ درصد به ۶۳۶ هزار و ۷۲۱ واحد، رایانه با (۳۱۱۸) واحد افت معادل (۳.۹۳) درصد به ۷۶ هزار و ۱۵۰ واحد، انتشار و چاپ با (۱۱۱۲۵۶) واحد ریزش معادل (۴.۳۲) درصد به ۲ هزار و ۴۶۵ واحد» رسید.

بیشترین افزایش قیمت ها

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می‌کند: قیمت سهام نمادهای «شپنا، وتوصا، وپارس، البرز، فارس، بموتو و چدن» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «فاذر، دشیمی، فسازان، کسعدی، کسرام، دتماد و آپ» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس، در یک میلیون و ۶۲۳ هزار نوبت معاملاتی، ۱۰ هزار و ۸۷ میلیارد برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۴۳ هزار و ۳۳۴ میلیارد تومان در بورس معامله شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.