سرگیجه قیمت‌ها در بازار نفت

در پی موج دوم کرونا؛ نفت خام برنت با۷۴ سنت کاهش هر بشکه ۳۰.۲۳ دلار معامله شد

شاید فقط تنها ویروس کرونا می‌توانست طعم سقوط را حتی برای یک بارهم که شده به قیمت نفت بچشاند. قیمتی که طی سال‌های گذشته تاکنون، صعودش اقتصادهای دنیا را به خود خیره نگاه داشت و چه جنگ‌هایی که به راه ننداخته بود. این اتفاق را از منظر دیگری هم می‌توان توضیح داد. بعد از شیوع ویروس کرونا این اولین بار است که همه کشورهای نفتی و غیر نفتی، همزمان از سقوط قیمت نفت متضرر شدند. تا جایی که ازدیاد عرضه و نبود تقاضا برای اولین بار موجب شد قیمت  نفت آمریکا را به 4 دلار برسد.

درست در همان زمان بود که قیمت هر بشکه نفت خام در آمریکا به قدری کم شد که فروشندگان حتی برای فروش نفت خود مجبور بودند مبلغی را پرداخت کنند و به عبارت دیگر، قیمت نفت منفی شده بود.

رویای نفت 50 دلاری 

با این حال شواهد نشان می‌دهد وضعیت در ایران به مراتب بدتر از دیگر کشورها است. دولت بودجه سال 99 را با نفت 50 دلاری بست و انتظار داشت حتی در روزهای تحریم، رقمی در حدود 48 هزار میلیارد تومان از محل صادرات این طلای سیاه درآمد داشته باشد. اما بعد از وقایعی که کرونا به وجود آورد، حالا قیمت نفت برای ایران در هر بشکه به 27 دلار رسیده است. از سوی دیگر، حالا نه تنها ایران تحریم است و امکان فروش نفت ندارد، بقیه کشورها نیز تمایل چندانی به خرید نفت ندارند. نه از سر اجبار، شرایط جدید اینگونه برایشان تصمیم گرفته است.

در ایالات متحده که به عنوان  بزرگترین تولیدکننده نفت جهان شناخته شده است،  تعداد دکل‌های حفاری طی تنها دو ماه ۵۰ درصد کاهش یافته است و آنطور که کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند به احتمال زیاد حدود ۴۰ درصد از تولیدکنندگان نفت و گاز در طی سال ورشکسته خواهند شد و پیش‌بینی می‌شود ۲۲۰ هزار کارگر نفتی کار خود را از دست بدهند.

به تازگی  اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرده بود که تقاضای جهانی نفت در پایان سال ۲۰۲۰ به سطح قبل از شیوع کرونا بازگردد. آژانس بین‌المللی انرژی  هم  به همین میزان خوشبین بوده و اینطور پیش‌بینی کرد که تا پایان سال جاری تنها ۲ تا ۳ درصد از میانگین سال ۲۰۱۹ یعنی تقاضای ۱۰۰ میلیون بشکه در روز فاصله داشته باشیم.

نفت هنوز ازکرونا می‌ترسد 

همه این خوش‌بینی‌ها تا زمانی امیدوارکننده بود که ترس نفت از کرونا ریخته باشد، اما این هراس همچنان ادامه دارد. قیمت نفت همین حالاهم به شیوع موج دوم کرونا واکنش نشان داده و مسیر نزولی شدن را در پیش گرفته است.

مصداق این گفته واکنش دوباره  قیمت نفت  به از راه رسیدن موج دوم کرونا است. عصر دیروز، رویترز در گزارشی اعلام کرد که نفت خام برنت با۷۴ سنت یا ۲.۴ درصد کاهش، هر بشکه ۳۰.۲۳ دلار معامله شد و وست تگراس اینترمیدیت نیز با افت ۵۵ سنتی یا ۲.۲ درصدی، بشکه ای ۲۴.۱۹ دلار دست به دست شد.

براساس برخی پیش‌بینی‌ها، حدود ۴ میلیون بشکه نفت در روز در معرض نابودی شبه دائمی قرار خواهند گرفت. تحلیلگران بر این باور هستند درخصوص نفت شیل آمریکا، چندین سال زمان لازم است تا به سطح تولید پیش از شیوع کرونا برگردد. بسته به اینکه تقاضای پایین نفت چقدر طول خواهد کشید، پیش‌بینی می‌شود تولید نفت آمریکا حدود ۳۰ درصد معادل ۳۰ میلیون بشکه در روز از بالاترین سطح تولید در دوره پیش از کرونا کمتر باشد.

با هرمترومعیاری حساب کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که کرونا دودوتاچهارتای اقتصادی در بازار جهانی نفت را بر هم زده است. انگار که یک ویروس کوچک یک بار برای همیشه هژمونی نفت را زیر سوال برده است؛ کسی چه می‌داند،  شاید واقعا دوران پایه ریزی اقتصادهای جهان بر اساس نفت به سر آمده باشد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.