رونق بازار ساخت‌و‌ساز بیخ گوش کرونا

دبیر انجمن کارفرمایان سیمان در گفت‌و‌گو با «فراز» بر این باور است که بسازبفروش‌ها به داد تولید‌کنندگان سیمان رسیدند

افزایش چشمگیر قیمت ملک، کرونا را به حاشیه برد و  بازار فروش مصالح ساختمانی را رونق داد.

این اتفاق را می‌توان از صحبت‌های دبیرانجمن کارفرمایان سیمان فهمید. عبدالرضا شیخان، در پاسخ به این پرسش که « وضعیت تولید و فروش سیمان در شرایطی که کرونا فعالیت بسیاری از بازارهای کشور را مختل کرد، چگونه است؛ گفت: « بازار ساخت و ساز هیچ اعتنایی به ویروس کرونا نکرد و به فعالیت خود ادامه داد. حساب این بازار از دیگر بخش‌های اقتصادی جدا شد.»

این دست‌اندرکار صنعت سیمان برای مصداقی شدن اظهار نظر خود توضیح داد: « از اسفند سال گذشته تا پایان فروردین، قیمت ملک در تهران  بیش از 30 درصد افزایش یافت و همین   روند افزایشی قیمت در بازار ملک بود که موجب شد ساخت و ساز با دیگر برای بساز بفروش‌ها جذاب شود. به این دلیل باید بگویم وضعیت تولید و فروش سیمان در کشور به اندازه‌ای که تصور داشتیم، آسیب ندیده است.»

او صحبت‌های خود را اینطور ادامه داد:  در حال حاضر بیشترین خریداران ملک در تهران و حتی دیگر کلانشهرها، نه متقاضیان واقعی که سرمایه‌‌گذاران ( بساز بفروش‌ها) هستند. این اواخر هم سرمایه‌گذاران به سمت ساخت و ساز خانه‌های کلنگی روی آورده‌اند. کسی که خانه می‌سازد باید راهی برای فروش واحدهای مسکونی خود پیدا کند تا از این طریق بتواند نقدینگی مورد نیازش را برای ساخت و ساز بعدی تامین کند؛ شغل سازند همین است. حالا در شرایطی که رکود تورمی در بازار مسکن وجود دارد، عمده خرید ملک توسط این گروه از سازنده‌ها انجام می‌شود.

صادارت سیمان افت کرد

این فعال حوزه صنعت در پاسخ به این پرسش که اوضاع صادرات سیمان چگونه است؟ بیان داشت: « از زمانی که کشورهای هدف به دلیل شیوع ویروس کرونا مرزهای ترانزیتی خود را با ایران بستند  صادرات سیمان 30 تا 40 درصد کاهش پیدا کرده است.اگر افزایش قیمت خانه بازار ساخت و ساز را تکان نداده بود و بازار سیمان و دیگر مصالح ساختمانی، دوباره با تکاپو همراه نمی‌شد، ضربه سنگینی از کاهش صادرات سیمان می‌خوردیم. »

او همچنین در خصوص قیمت‌گذاری سیمان هم اینطور انتقاد کرد: « در حال حاضرهرکیسه سیمان درب کارخانه و بدون ارزش افزوده 10 هزارو پانصد تومان است که در بازار به خاطر در نظر گرفتن هزنیه حمل و ارزش افزده 13 تا 14هزار تومان به فروش می‌رسد.  حالا ببینید که یک کیسه 50 کیلویی سیمان که در بازار به قیمت 15 هزار تومان فروخته می‌شود را با چه کالایی می‌توان مقایسه کرد؟ این ارزانی در نهایت به ضرر تولید کننده تمام می‌شود؛ نسبت قیمت سیمان به قیمت فولاد باید رقمی بین یک تا 10 باشد. یعنی اگر قیمت فولاد 10 هزار تومان، قیمت سیمان باید هزارتومان باشد. اما الان این نسبت بسیار وحشتناک شده است. قیمت فولاد مدام بالا می‌رود انا قیمت سیمان در جا می‌زند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.