فوتبال در رویای غیر دولتی شدن

تغییرات اساسنامه فدراسیون فوتبال و تاثیر آن بر فسادهای اقتصادی بررسی شد

  1. فدراسیون فوتبال ایران شاید یکی از پیچیده‌ترین ساختارهای مدیریت دولتی در سال‌های اخیر بوده است. تشکیلاتی که با محبوب‌ترین رشته ورزشی کشور گره خورده و چشم میلیون‌ها هوادار به تصمیم‌های آن است. با این حال در سال‌های اخیر گزارش تخلفات و فسادهای مالی به حدی بوده است که بارها و بارها فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، این نهاد را با جریمه‌های مختلف مواجه کرده است. حالا در جدیدترین تغییر اساسنامه این فدراسیون، قرار است تا بازنگری جدی در ساختار آن صورت پذیرد.

تغییرات اساسنامه

با استعفای مهدی تاج، رییس پیشین فدراسیون فوتبال و ورود دوباره محمد نبی به عنوان دبیر کل فدراسیون، زمزمه‌های تغییر اساسنامه جنجالی این نهاد بالا گرفت. حالا چند روز پیش در یک جلسه ۱۰ ساعته پیش نویس اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال تنظیم شد. یکی از مهم‌ترین تغییرات آن، روشن شدن ماهیت این تشکیلات است.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، مهدی محمد نبی، دبیرکل فدراسیون فوتبال در خصوص برگزاری نشست هیات رئیسه فدراسیون فوتبال گفت: این جلسه با حضور کلیه اعضا و تقریبا به مدت 10 ساعت به طول انجامید. با توجه به پیشنهادات واصله از اعضای مجمع در خصوص اساسنامه و همچنین بر اساس الزامات فیفا و با رعایت قوانین داخلی کشورمان، به یک جمع بندی رسیده و موارد بررسی شده برای فیفا ارسال خواهد شد تا نظرات مشورتی فدراسیون جهانی در این زمینه اخذ و نهایتا برابر مفاد اساسنامه ، مجددا به اعضای مجمع ارائه خواهد شد. او در ادامه گفت: یکی از مواردی که در این نشست بررسی شد، بحث ماده یک در اساسنامه بود. در این ماده مشخصا اعلام می شود که فدراسیون فوتبال به عنوان نهاد عمومی غیر دولتی است .

این تغییر را شاید بتوان گام بلندی برای یک انقلاب ساختاری در ساختار فوتبال کشور نامید. بسیاری در این سال‌ها اعتقاد داشتند که مشخص نبودن ساختار مدیریتی این تشکیلات و وابستگی ببش از حد آن به دولت، باعث پدید آمدن ناکارآمدی مدیریتی و فساد‌های ریز و درشت بوده است.

گردش مالی فدراسیون

اگرچه از حساب‌های مالی فدراسیون فوتبال، اطلاعات دقیقی در دست نیست اما بر اساس گزارش‌های منتشر شده در دو سال گذشته، روزنامه دنیای اقتصاد به برخی از ارقام درآمدی این فدراسیون پرداخت. بر اساس این گزارش، درآمد حاصل از تبلیغات ۵۱۷.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال، درآمد حاصل از فروش بلیت ۱۰۳.۲۶۳.۸۲۲.۵۰۰ ریال، حق ثبت‌نام کلاس‌های فوتبال و عضو‌گیری ۵۶.۰۷۷.۵۴۰.۳۷۷ریال، حق شرکت در مسابقات ۳۸.۱۳۰.۰۰۰.۰۰۰  ریال، درآمد حاصل از جرایم باشگاه‌ها و انتقال بازیکن و مربیان ۲۸.۹۴۱.۰۴۸.۸۰۰ ریال، درآمد غیرنقدی اسپانسرینگ ۵.۰۵۸.۱۵۰.۰۰۰ریال، درآمد اختصاصی سازمان لیگ فوتسال۱۸.۹۱۱.۹۱۹.۰۰۰ ریال، برگزاری کلاس‌های مربیگری و آموزشی۳.۱۳۱.۶۰۰.۰۰۰ ریال، درآمد کمیته انضباطی ۱.۸۳۳.۱۰۲.۶۶۰ ریال، زیرگروه مناطق امید، جوانان، نوجوانان و نونهالان ۴.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰  ریال و درآمد حاصل از اجاره هتل آکادمی ۲.۹۳۷.۳۸۶.۱۳۷  ریال و درآمد حاصل از مرکز پزشکی ۱۶.۴۱۰.۵۹۳.۰۰۰ ریال است. همچنین ۱۵.۰۳۴.۳۱۰.۰۸۷  ریال درآمد فوتبال با عنوان «سایر» است که هیچ جزئیاتی درباره محتوای آن ارائه نشده است. به این ترتیب با یک جمع و تفریق ساده مشخص می‌شود که از تاریخ ۳۱/۴/۱۳۹۵ تا تاریخ ۳۱/۴/۱۳۹۶ یعنی یک سال مالی فوتبال ایران در گروه تلفیقی فدراسیون، سازمان لیگ و کمیته فوتسال و سایر بخش‌ها مبلغ۸۱۱.۲۲۹.۴۷۲.۵۶۱ ریال درآمد داشته است. این مبلغ در سال مالی منتهی به ۳۱/۴ /۱۳۹۵، ۹۹۱.۴۷۳.۸۰۹.۳۸۳ ریال بوده است. به این ترتیب فوتبال ایران از محل ارائه خدمات که جزئیات آن اشاره شد مبلغ ۱.۸۰۲.۷۰۳.۲۸۱.۹۴۴ ریال درآمد داشته است. از این رقم ۱۸۰ میلیارد تومانی در دو سال برای ارائه خدماتی که به جزئیات آن اشاره شد، سهم خالص فدراسیون فوتبال در سال مالی منتهی به ۳۱/۴/۱۳۹۵، ۱۵۰.۹۰۰.۰۲۹.۴۳۱ ریال و در سال مالی منتهی به ۳۱/۴/۹۵، ۲۰۷.۳۲۸.۵۰۶.۵۳۹ ریال بوده است.

بدهی‌های مالیاتی

اما یکی از مسایل جنجالی این فدراسیون، بدهی‌های سنگین مالیاتی است. حجم این بدهی‌ها تا حدی است که چند ماه پیش، سازمان امور مالیاتی اقدام به مسدود کردن حساب‌های فدراسیون کرد. بر اساس گزارش‌ها، ابتدای شهریور ماه سال ۹۶  حساب‌های بانکی سازمان لیگ به خاطر بدهی مالیاتی ۱۴۷ میلیارد تومانی مسدود شده بود که برای رسیدگی به این پرونده کار حتی به دفتر وزیر اقتصاد و دارایی نیز کشیده شده است. مدیران به‌عنوان مثال با شرکت ایران‌نوین برای قرارداد تبلیغات محیطی قراردادی ۱۶۰ میلیارد تومانی برای دو سال امضا کردند که فقط همان‌طور که اشاره شد از مجموع این قرارداد ۶۹ میلیارد تومان خسارت به شرکت مذکور به دلایلی که جزئیات آن شفاف‌سازی نشده داده شده و بخش عمده دیگری از طلب هنوز استیفا نشده است. از طرفی اداره مالیات برای قرارداد ۱۶۰ میلیارد تومانی مالیات تعیین کرده است. از نظر بسیاری از کارشناسان بسیاری از مشکلاتی که مدیران فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ با آن روبه‌رو هستند، ‌شفاف نبودن دقیق صورت‌های مالی عملکرد مدیریتی آن‌هاست.

تیر ۹۸ نیز به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اداره کل امور مالیاتی شهرستان شمیرانات، حساب‌های مالی فدراسیون و سازمان لیگ را مسدود کرد تا در روز‌هایی که فدراسیون از لحاظ مالی با مشکلات متعددی مواجه شده است، بسته شدن حساب‌هایش هم به مشکلات موجود اضافه کند. مهدی تاج و علی سلیمانی، رئیس و خزانه دار فدراسیون در دیدار با علیرضا خوش وقت (مدیرکل امور مالیاتی) سازمان لیگ در راستای رسیدن به راهکار برای باز شدن حساب‌های فدراسیون و سازمان لیگ جلسه‌ای برگزار کردند که در این زمینه موارد مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

طبق اعلام علی سلیمانی، فدراسیون فوتبال به دلیل پر نکردن اظهار نامه مالیاتی از سال ۸۸ تا ۹۵ باید مبلغ ۶۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان به اداره کل امور مالیاتی پرداخت کند. نکته جالب این جا است که مسئولان اداره کل امور مالیات برای درآمد‌هایی مانند کمک‌های دولت به فدراسیون و پاداش‌های فیفا و AFC را هم که طبق قانون معاف از مالیات بوده است به دلیل پرنشدن اظهارنامه مالیاتی، مالیات محاسبه کرده‌اند که مهدی تاج و همکارانش با مطرح کردن اعتراض خود در مراجع قانونی مربوط به امور مالیاتی مطرح کرده اند چراکه اعتقاد دارند این مبلغ غیر منطقی است. همچنین در شرایطی که شنیده می‌شود سازمان لیگ حدود ۴۵ میلیارد بدهی علی الراس دارد و به همین دلیل حساب‌هایش مسدود شده است.

گزارشی تکان دهنده از تاراج اموال سازمان لیگ

چند روز پیش روزنامه ایران ورزشی با  انتشار گزارشی جنجالی از یک تخلف عجیب در ساختار فدراسیون فوتبال پرده برداشت. بر اساس این گزارش علـی کفاشـیان، عزیـز الله محمـدی، علـی کاظمـی، مهـدی تـاج و مهـدی محمدنبـی؛ پنـج مدیـر شـناخته شـده فوتبال، براسـاس بندی کـه در هنـگام ثبـت سـازمان لیـگ در ثبـت شـرکت ها آمـده اسـت، مقرر کردند اگـر هرکـدام از ایـن پنـج نفـر از دنیـا برونـد، 20 درصـد کل دارایی سـازمان لیـگ فوتبال ایـران بـه ورثـه آن‌هـا خواهـد رسـید. ماجرا اما به سال ۸۷ باز می‌گردد. سـازمان لیـگ فوتبـال ایـران در بهـار سـال 1387 در اداره ثبـت شـرکت‌ها، بـه صـورت رسـمی ثبـت و هویتـی قانونـی و رسـمی برای شـروع بـه کار پیـدا کـرد. علی کفاشـیان، مهـدی تـاج، عزیـزالله محمـدی، مهـدی محمدنبـی و علـی کاظمـی 5 نفـری هسـتند کـه بـه عنـوان هیـأت موسـس سـازمان لیـگ، اقدامـات قانونـی را در ایـن رابطـه انجـام دادنـد.

علی کفاشیان رییس اسبق این فدراسیون در این باره گفت: درست است که سهام سازمان لیگ به نام من و آقایان، تاج، نبی، عزیزمحمدی و کاظمی است اما زمانی که آقای عزیزمحمدی از سمت خود به عنوان رئیس سازمان لیگ کنار رفتند، همه ما تعهدنامه ای را امضا کردیم و براساس آن امضا کردیم که هیچ ادعایی نسبت به سهام سازمان لیگ فوتبال نداریم. به گزارش ایران ورزشی، تمـام دارایی‌های مربـوط به لیـگ فوتبـال ایران متعلـق بـه باشـگاه‌ها اسـت. منتهـی اسـناد و مـدارک رسـمی نشـان می‌دهـد کـه در زمـان تأسـیس مدیـران ارشـد فوتبـال کشـور، سـازمان لیگ را با اسـتفاده از سـرمایه و برند باشـگاه‌ها و فوتبـال ایـران بـه عنـوان شـرکتی خصوصـی و بـا سـهامدار خصوصـی بـه ثبـت رسـانده‌اند. به گزارش این روزنامه، سـازمان لیـگ فوتبـال ایـران یـک سـاختمان گرانقیمـت در میـدان شـیخ بهایی تهران، برندی پولسـاز و ارزشـمند، حسـاب بانکی پـر از پـول کـه گـردش مالـی بالایی دارد.

حالا با نگاهی به تمامی فسادها و تخلفات صورت گرفته در بدنه فدراسیون فوتبال، مشخص می‌شود که این سازمان بزرگ با گردش مالی فراوان و بحران بدهی‌های انباشته در سالیان اخیر همواره محل جنجال های رسانه‌ای بوده است. شاید فارغ شدن این نهاد از بند رفت و آمد‌های مدیران و تبدیل هیات رییسه آن به حیاط خلوت تصمیم‌های دولتی بتواند به یک جراحی اساسی در ساختار آن تبدیل شود. باید دید آیا اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال، جدایی فوتبال از دولت را یک بار برای همیشه رقم خواهد زد؟

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.