گالری های تهران تسلیم حیاتِ مجازی!

با وجود امکان بازگشایی محدود گالری ها، بیش از ٢۰ گالری به برگزاری تورهای مجازی رو آورده اند

حال که ویروس کووید ۱٩، ماه ها پس از ورود همچنان در زندگی روزمره جهانیان پرسه می زند، بسیاری از مشاغل برای سازگار شدن با شرایط موجود به دنبال راه چاره هستند. در عرصه های هنری، گویا مجازی شدن ، فعلا تنها راه تسکین است. در ادامه این مسیر که در موسیقی و سینما در حال جواب پس دادن است، حوزه هنرهای تجسمی نیز برای ادامه حیات خود به فضای مجازی روی آورده است. پس از برگزاری حراج های هنری و نمایشگاه های مهم جهان به صورت آنلاین، حال گالری های ایران نیز شانس خود را در این حوزه امتحان می کنند. هر چند چنین رویکردی با محدودیت‌هایی همراه است و نمی تواند ارتباط نزدیک هنرمند و مخاطب را تمام و کمال منتقل کند، اما دست‌کم راه گریزی است تا جامعه هنری تسلیم این بیماری نشود و کسب و کارهای مرتبط با آن ادامه یابد.

هنرهای تجسمی به حیات دوباره امیدوارند!

از نیمه اول اردیبهشت سال جاری، وزارت ارشاد فعالیت گالری های تهران را با حفظ پروتکل های بهداشتی مجاز اعلام کرد با این حال بسیاری از گالری‌ها ترجیح داده‌اند همچنان به‌صورت آنلاین به فعالیت ادامه دهند. لیلی گلستان، مدیر گالری «گلستان» درباره دلیل این تصمیم به رسانه‌ها گفته است: «فعلا تصمیم گرفته‌ایم که گالری‌ها را باز‌نکنیم؛ چراکه اگر نمایشگاه‌های هنری برگزار هم بشوند، مردم برای تماشا نمی‌آیند».
به گزارش هنرآنلاین در سایت و صفحه اینستاگرام بعضی از گالری‌ها با نمایشگاه‌های جدیدی مواجه هستیم که به‌جای فضای گالری، در فضای مجازی افتتاح شده و آثار جدیدی از هنرمندان را پیش روی مخاطبان می‌گذارند. درعین‌حال تعدادی از گالری‌ها نیز به مرور نمایشگاه‌های قبلی خود پرداخته و آثاری از هنرمندان را در صفحه اینستاگرام گالری قرار می‌دهند.

گالری آتبین، نمایش آثار متاثر از قرنطینه

گالری آتبین چندی پیش با انتشار فراخوانی، از هنرمندان خواست آثاری که در دوران قرنطینه خلق کرده‌اند را به اینستاگرام این گالری ارسال کنند. حال در بخش هایلایت صفحه اینستاگرام این گالری، چهارمجموعه شامل تعداد زیادی از آثار هنرمندان جوان که حاصل روزهای قرنطینه هستند به نمایش درآمده است.

گالری اُ، امتحان دو شانش!

نمایشگاه مجازی مجموعه‌ جدید حمیدرضا امامی در بخش «بازدید مجازی» سایت گالری اُ برپاست. بازدید حضوری از نمایشگاه نیز با هماهنگی قبلی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان‌پذیر است. همچنین این گالری بخش «استودیو» در سایت گالری اُ را به بازدید و خرید آثار نمایش‌داده نشده‌ هنرمندان گالری اختصاص داده است.

گالری ایرانشهر، از حذف سهم گالری تا قیمت گذاری تعدیلی

پروژه «آتلیه ۹۹» با نمایش آثار جمعی از هنرمندان تجسمی، فرصتی برای نمایش و خرید آثار هنری فراهم می‌کند. گالری ایرانشهر با حذف سهم گالری و قیمت‌گذاری تعدیل‌شده، شرایطی ویژه جهت ترغیب خریداران و کلکسیونرها فراهم آورده تا ضمن ایجاد موقعیت مناسب برای خرید آثار، در این شرایط خاص امکان کسب درآمد و ادامه کار هنرمندان در ماه‌های آتی نیز فراهم شود.

گالری ایوان، بازنمایی درد مشترک در هنرهای تجسمی

گالری ایوان آثار ارسال شده به فراخوان «درد مشترک» را که با موضوع سپاس و قدردانی از کادر درمانی در طول شیوع بیماری کرونا خلق شده‌اند در استوری صفحه اینستاگرام گالری به نمایش گذاشته است. همچنین در وب‌سایت گالری این آثار به قیمت پایه و پیشنهادی‌ هنرمندان، بدون افزودن سهم متداول گالری به فروش می‌رسد.

گالری باوان، همراهی برای یک تور مجازی

گالری باوان این روزها به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری تعطیل است، اما علاقه‌مندان می‌توانند با تعیین وقت قبلی از نمایشگاه «زیست‌بوم» دیدن کنند یا روی سایت گالری باوان تور مجازی نمایشگاه را به‌صورت سه‌بعدی ببینند.

گالری ثالث، نمایشگاه وان وان میلیون و تداوم استقبال

نمایشگاه «وان+وان میلیون» جمعه ۱۹ اردیبهشت به‌صورت مجازی افتتاح شد. علاقه‌مندان تا ۲ خرداد می‌توانند در صفحه اینستاگرام twomillion_official@ از این آثار دیدن کنند.

گالری چوم، توجه به گروه و تداوم فعالیت مجازی

نخستین نمایشگاه گالری چوم با عنوان «چو گل ده روز» با آثار جمعی از هنرمندان معاصر به‌صورت مجازی شکل گرفته است. ساسان ابری، پونه اوشیدری، مرتضی پورحسینی، حسین تمجید، آهو حامدی، امیر سقراطی، ساله شریفی، امیر فرهاد، کسری گلرنگ و جانان نوذری هنرمندانی هستند که آثار آنها در این مجموعه به نمایش درآمده است. نمایشگاه «چو گل ده روز» تا ۷ خرداد ۱۳۹۹ ادامه در سایت این گالری برپاست.

گالری دنا، در تلاش برای احیای حراج ماهانه

گالری دنا در نظر دارد حراج ماه خود را بر اساس پلت‌فرمی که در سایت گالری طراحی شده به‌صورت آنلاین و ماهانه برگزار کند. حراج اردیبهشت‌ماه با آثاری از هانیبال الخاص، فرشید پارسی‌کیا، حمید جانی‌پور، ساوالان جماعتی، فرزانه حسینی، حبیب فرشباف، کیومرث کیاست، علی کیانی امین، یوریک کریم مسیحی، ساسان مؤیدی، کیومرث هارپا و سینا یعقوبی در سایت گالری دنا برپاست.

گالری زرنا، نمایش سونات پاتتکیک تا پایان اردیبهشت

اولین نمایشگاه مجازی گالری زرنا با عنوان «سونات پاتتیک» با کانسپت اندیشه‌های هنرمند در قالب طراحی با نخ و سوزن، تا آخر اردیبهشت‌ماه در صفحه اینستاگرام این گالری برپاست. همچنین علاقه‌مندان جهت بازدید حضوری از این آثار می‌توانند با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و هماهنگی به گالری مراجعه کنند.

در دشت های کودکی در گالری سرادی‌پور

نمایشگاه آنلاین مجموعه آثار علی ذاکری با عنوان «در دشت‌های کودکی» توسط گالری سرادی‌پور برپاست. آثار این مجموعه علاوه بر اینستاگرام گالری، روی پلت‌فرم آرتسی و آرت نت تا ۳۰ خردادماه قابل مشاهده است.

گالری گلستان، حیات مجازی باقی است!

نمایشگاه مجازی ‌نقاشی و مجسمه با آثاری از الیکا ابراهیمی قاجار، سوسن ادیبی، سهیلا الله‌قلی، بهرو باقری، فیروزه بختیاری، پونه جعفری‌نژاد، رویا حسینی، اشلینگ حق‌شناس، ساناز دزفولیان، نازنین رجب‌دوست، راحیل سراج، مریم عاشوری، رضا عنصری، شمس‌الدین غازی، آریو فرضی، ساناز فیضی‌زاده، گلناز قدیری، علی قهرمانی، مریم کوهستانی، فربد مرشدزاده، ندا معین‌افشاری، نازیلا مقدم، لیلا میری، رایکا میلانیان، هومن نصیری، مرجان نعمتی و آرمان یعقوب‌‌پور تا ۵ خرداد در سایت گالری گلستان برپاست.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.