دلیل افزایش قیمت بلیت هواپیما را نمی‌دانم

کفت و کوی «فراز» با رییس انجمن شرکت های هواپیمایی

« تعداد سفرهای هوایی به یک صدم رسیده است.» این  گفته، اظهار نظر نایب رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی در واکنش به خبر افزایش دوباره قیمت پروازهای داخلی است. امیرهانفی به فراز گفت: « در شرایطی که هم پروازها زمین‌گیر هستند و هم تفاضایی برای سفرهای هواپیمایی وجود ندارد، افزایش قیمت بلیت هواپیما منطقی نیست.»

چند روزی است، برخی مسافران سفرهای ضروری هوایی خود را از سر گرفته‌اند. همین اتفاق موجب شد قیمت پروازهایی که در روزهای کرونایی به زیر 200 هزار تومان رسیده بود، حالا رقم  500 هزار تومان را نیز رد کند.  این در حالیست  که از نگاه بسیاری از دست‌اندرکاران صنعت هوایی کشور، این تقاضا به اندازه‌ای نیست که افزایش 300 هزار تومانی قیمت بلیت پروزاهای داخلی و بیش یک میلیون تومانی پروازهای خارجه را توجیح کند.

این دست‌اندرکار صنعت هوایی کشور،  با گلایه از روند قیمت‌گذاری کالا و خدمات در ایران، بیان داشت: « قانون عرضه و تقاضا مربوط به همه دنیا به جز ایران است،  در ایران روند قیمت‌گذاری کالاها و حتی چگونگی سود و زیان بازارها با خواست و اراده دولت اتفاق می‌افتد. در باره قیمت بلیت هواپیما نیز روند  به این صورت است که دولت و ایرلاین‌ها یک رقمی را تعیین کرده و سال به سال نیز آن عدد را افزایش می‌دهند.»

او این نکته را تایید می‌کند که بسیاری  از شرکت‌های هواپیمایی رقم بزرگی به مسافران بابت پروازهای کنسلی بدهکار هستند اما پول پرداخت این بدهی را ندارند.

این افزایش قیمت‌ها در حالی است که شرکت‌های هواپیمایی همچنان از دریافت تسهیلات حمایتی در برابر آسیب‌های شیوع کرونا به کسب و کارها که مصوب ستاد ملی مبارزه با کرونا و شورای پول و اعتبار بود، باز مانده‌اند؛ به نظر می‌رسد ایرلاین‌ها با افزایش نرخ بلیت‌ها به دنبال جبران این کاهش درآمدها باشند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.