بورس روی خط سبز

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند در هفته‌های پیش رو بازار سرمایه مسیر رو به رشدی را تجربه کند

پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد، شاخص‌ بورس پس از یک هفته مداوم ریزش، بالاخره سبز شد. امروز ارزش معامله در بازار، 26 هزار واحد رشد کرد و  روی پله 994 هزارو 587 واحدی ایستاد. کدام عوامل موجب صعود شاخص کل بازار شد؟ ناظران بازار این اتفاق را از دو منظر توضیح می‌دهند و می‌گویند: «با خروج  برخی از سهامداران خرد از بازار ، بخصوص دیروز  که شاخص 19 هزار واحد ریزش داشت، تسلط حقوقی‌ها بر مدیریت بازار بیشتر شد و در نتیجه بازار رشد کرد. نکته دوم آن است که طبق روال طبیعی، بازار پس از یک دوره میان مدت اصلاح قیمت، وارد فاز افزایشی خواهد شد. »

رضا منظرنژاد، یکی از تحلیلگران بازار سرمایه درخصوص چشم‌انداز بازار طی هفته‌های آینده به «فراز» گفت: « ممکن است در روزهای آینده بازار باردیگر وارد فاز اصلاح شود، اما حرکت شاخص‌ها در جهت مثبت خواهد بود. »

اما توجه به رفتار برخی سهامداران خرد که اتفاقا در صعودی شدن  شاخص کل بازار سرمایه، بی‌تاثیر نبود، قابل تامل است. یکی از معامله‌گران در این باره به « فراز» گفت: « برای انجام خریدهای و فروش‌های پرسود،سعی کردم تابلو خوانی‌ام را قوی کنم، به این شیوه که اتفاقا سراغ خرید سهم‌هایی رفتم که چند روز مداوم روی تابلو  با رنگ قرمز نمایش داده شده بود. در روزهای افت شاخص در بازار من سبد خریدم را اصلاح و سهم‌های بیشتری را خریداری کردم. » او همچنین توضیح داد: « رفتار بسیاری از سهامدارا خرد همینطور بود.»

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه، سهامداران شرکت‌های صنایع کاشی و سرامیک سینا، سرمایه‌گذاری خوارزمی و سرمایه‌گذاری ساختمان ایران در بورس و معامله‌گران شرکت‌های سرمایه‌گذاری مسکن پردیس، گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و شیر پاستوریزه پگاه فارس در فرابورس بیشترین سود را کسب کردند.

در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 3میلیارد و 627میلیون ورقه به‌ارزش 5207میلیارد تومان در 736هزار و 845نوبت، شاخص فرابورس(آیفکس) 279واحد رشد کرد و در ارتفاع 11هزار و 235واحد قرار گرفت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.