شاخص کل 15 هزار واحد ریخت

به اعتقاد کارشناسان « برخی «افت» شاخص را «سقوط» تلقی و موجب خروج سرمایه‌ها از این بازار می‌شوند

در آخرین روز معاملاتی هفته،  وقتی سهامداران انتظار داشتند صعود شاخص بورس که دو روز پی در پی اتفاق افتاده بود ادامه داشته باشد اما با ریزش 15 هزارو 883 واحدی، روی پله  ۹۸۶ هزار و ۲۴۱ واحدی ایستاد.  این اتفاق موجب شد برخی از سرمایه‌گذاران تصمیم به خروج از بازار بگیرند. اما کارشناسان بازار سرمایه همچنان بر این باور هستند  که سهامداران باید صبور باشد. 

آیا شاخص‌ها در این بازار دوباره صعودی خواهد شد؟ این پرسشی است که محمد وزیری، تحلیلگر ارشد بازار سرمایه، که در پاسخ به آن به « فراز» گفت: « در یک جمله باید بگویم حباب بورس در حال ترکیدن است و اتفاقا از همین حیث سهامداران باید خوشحال باشند.»

این آگاه بازار سرمایه با گلایه از برخی تفسیرهای غیر کارشناسی در خصوص تحولات بازار، بیان داشت:  « برخی به اشتباه، «افت» شاخص را «سقوط» تلقی می‌کنند که همین یک واژه می‌تواند تاثیر منفی بر رفتار سهامداران خرد و  تازه وارد به این بازار، بگذارد. »  به گفته این کارشناس، به دلیل هیجان منفی بازار، بسیاری از شرکت‌‌های بنیادی جرات عرضه سهام خود را در بازار ندارند. در صورتیکه این روند ادامه پیدا کند، کاهش عرضه سهام شرکت‌های بنیادی در بازار موجب زیان سهامداران کلان خواهد شد.

معامله گران امروز یک میلیون معامله انجام دادند که ۱۱۰ هزار و ۲۷۳ میلیارد ریال ارزش داشت. صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی گل گوهر، معدنی و صنعتی چادرملو و بانک ملت نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل مخابرات ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بازار گذاشتند. بانک‌های ملت، تجارت و صادرات ایران، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان، ملی صنایع مس ایران و گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو نمادهای پر بیننده بورس بودند.

شاخص کل فرابورس هم با ۱۷۸ واحد کاهش رقم ۱۱ هزار و ۱۱۳ واحد را ثبت کرد. معامله گران این بازار ۶۷۹ هزار معامله به ارزش ۴۳ هزار و ۱۰۵ میلیارد ریال انجام دادند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.