حذف صفرها جو روانی تورم را تشدید می‌کند

در گفت‌و‌گوی «فراز» با »مسعود دانشمند» دبیرکل خانه اقتصاد ایران بررسی شد

حاشیه‌های این روزهای اقتصاد ایران، پررنگ‌تر از متن ظاهر می‌شوند. مصداق این اتفاق دستکم طی یک سال گذشته تاکنون،  بارها در حوزه پولی و بانکی کشور دیده شده است. در حالیکه بزرگترین چالش اقتصاد کشور افزایش لجام گسیخته تورم، کاهش ارزش پول ملی و همچنین سقوط قدرت خرید بسیاری از دهک‌های متوسط و آسیب‌پذیر جامعه است؛ اما تغییر واحد پول ملی از تومان به ریال، حالا به مهمترین موضوع این روزهای حوزه پولی بانکی کشور تبدیل شده و ساعت‌ها وقت مجلس و شورای نگهبان را به خود اختصاص داده است. آنطور که دیروز عباسعلی کدخدایی، رئیس شورای نگهبان اعلام کرد: «لایحه اصلاح نظام پولی و بانکی که بخشی از آن به حذف چهار صفر از پول ملی اختصاص دارد، در جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت، اما به دلیل گستردگی موضوع و نیاز به بررسی‌های بیشتر، در نامه‌ای به مجلس درخواست مهلت ۱۰ روزه دیگری، علاوه بر مهلت ۱۰ روزه اول کردیم.»

درباره این سیاست اظهار نظرهای متفاوتی از سوی آگاهان اقتصادی شنیده می‌شود اما اتفاق نظر آن است که با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور، حذف صفرها مشکلات را حل نمی‌کند.

دبیرکل خانه اقتصاد ایران در این‌باره به «فراز» گفت: «اجرای چنین سیاستی بی‌پایه و اساس است؛ در واقع مشکل اصلی،  ناتوانی دولت در کنترل نرخ تورم است که از این طریق، یعنی به واسطه تغییر در ظاهر پول قصد دارد بر این ناتوانی سرپوش بگذارد».

دانشمند در جواب این پرسش که آیا حذف صفر از پول ملی می‌تواند موجب کاهش جو روانی تورم شود تاکید کرد: اصلاً این‌طور نیست. اتفاقاً این زمینه‌ای ایجاد خواهد کرد که تورم کالاها در کشور بیشتر شود. با فرض حذف چهار صفر، تصور کنید که شما 10 هزار ریال (1000 تومان) برای خرید یک آدامس هزینه می‌کنید، حالا به شما بگویند 1.1 دهم ریال جدید برای خرید آدامس بدهید؛ از نظر روانی شما تصور خواهید کرد که ارزانی شده، اما این مساله زمینه را برای تورم کالاها فراهم خواهد کرد و هیچ نقشی در اقتصاد ندارد.

این آگاه اقتصادی اضافه کرد: « در قانون پولی و بانکی کشور تعریفی قائل شدیم و گفتیم واحد پول ملی کشور ما ریال است و هر یک ریال هم معادل است با مثلاً یک هشتصد و سیزده هزارم یک گرم طلا. البته ارقام دقیق در قانون پولی و بانکی کشور آمده است.»

به گفته دانشمند: بنابراین ما واحد پول خود را بر مبنای طلا تعریف کردیم، اما حالا قیمت هر گرم طلا با همان قیمت یک ماه یا یک سال پیش برابر است؟ خیر. پس در این شرایط با حذف چهار صفر از پول ملی هیچ تغییری در اصل ماجرا که نوسان شدید قیمت‌ها و رشد تورم است به وجود نخواهد .

90 درصد از مبادلات نقدی کاهش پیدا کرده است  

او همچنین در واکنش به اظهارنظرهای دیگری مبنی بر اینکه حذف چهار صفر از پول ملی، هزینه چاپ اسکناس را کاهش خواهد داد اظهار داشت: این تصور هم اشتباه است. در حال حاضر مبادلات نقدی پولی در کشور 90 درصد کاهش پیدا کرده و اکثر این مبادلات نقدی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود، پس نیازی به حذف صفر برای کاهش هزینه چاپ پول نیست.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.