سینماهای جهان در گذر از کابوس های دنباله دار!

وضعیت سینماهای جهان با تکیه بر آسیب مالی آن ها به همراه برآورد وضعیت از زمان بازگشایی سالن های سینمایی واکاوی شد

«وضعیت ما شبیه به آن است که یک بمب هسته‌ای، وسط یک بیزینس منفجر شده باشد.» این جمله توصیفی است که «دیوید پولاند» منتقد سینما و سردبیر مجله «Movie City News» برای وضعیت این روزهای صنعت رسانه، به کار می‌برد. هنوز چند قدم نیز از روزهایی که روی تمام مشاغل و حوزه های جمعی در سراسر جهان درشت نوشته شده بود؛ تعطیل، نگذشته ایم! تعطیلی که در فضای فیلم و رسانه، دامن سالن های سینما تا تئاتر و حتی بزرگترین و قدیمی ترین فستیوال های فیلم از «کن» تا «اسکار» را نیز گرفت. در این میان صنعت سینما در جهان از یک سو تنها تا میانه ماه مارس، بیش از هفت میلیارد دلار از تعطیلی گیشه ضرر کرده و از طرف دیگر میزان فروش «نت‌فلیکس»، یک شرکت پخش آنلاین فیلم و سریال، ۲۱ درصد افزایش یافته است.

سینمای جهان؛ امپراتوری در هراس سقوط

کاترین بارگر، رئیس هیئت ناظران لس آنجلس به هالیوود ریپورتر گفته است که بخش اعظمی از تعداد ۸۹۰ هزار کارکنان صنعت فیلم و سرگرمی هالیوود به دلیل تعطیلی گسترده با هدف جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، بیکار شده اند. امید کنونی این است که اکثریت قریب به اتفاق سالن های سینما در ایالات متحده به موقع بازگشایی شوند چراکه دو فیلم بسیار مهم «Tenet» از کریستوفر نولان، که قرار است در تاریخ ۱۷ جولای و یک هفته بعد نیز فیلم «مولان» محصول دیزنی در ۲۴ جولای اکران خواهند شد و پس از شرایط بحرانی فعلی می تواند شروع بسیار خوبی برای سینماداران و فیلمسازان باشد. لس آنجلس و نیویورک به ترتیب دو بازار بزرگ سینماروهای کشور از نظر درآمد، برای این برنامه ها به ویژه در مورد فیلم سینمایی «Tenet» بسیار حائز اهمیت هستند.
به گزارش ورایتی، در یک نظرسنجی جدید که در کشور آمریکا انجام شد، ۷۰ درصد از جامعه آماری از بین دو گزینه تماشای فیلم‌های جدید در سینما یا تماشای نسخه دیجیتال آن‌ها در خانه، گزینه دوم را انتخاب کردند و تنها ۱۳ درصد از آن‌ها سینما را به خانه ترجیح دادند. تحقیقی که در ماه مه در مورد استقبال تماشاگران از تولیدات تئاتر در آمریکا انجام شد نیز نشان داد که ۵۱ درصد از مردم حتی پس از آن که اعلام شود خطری وجود ندارد، چند ماهی را از تماشای اجراهای تئاتر در منطقه برادوی نیویورک خودداری خواهند کرد و ۱۶ درصد اعلام کردند که ممکن است دیگر هیچوقت به تماشای تئاتر نروند. نتایج یک نظرسنجی سراسری که به کمک سالن‌های تئاتر و نمایشگاه‌های هنری در انگلستان انجام شد، نشان داد تنها ۱۹ درصد از مردم این کشور از بازشدن سالن‌های تئاتر و سینما در روزگار کرونا استقبال خواهند کرد. از این ۱۹ درصد، ۲۶ درصد زیر ۳۵ سال و ۱۴ درصد بالای ۶۵ سال سن داشتند. بر اساس گزارشی از مجمع جهانی اقتصاد در استرالیا که ایرنا منتشر کرده است ، برآورد می‌شود که هزینه تعطیلی‌های گسترده در صنعت فیلم و سینمای استرالیا از ۳۲۵ میلیون دلار بیشتر باشد. بیش از ۱۰۰ پروژه تلویزیونی، در این کشور تعطیل شده‌اند. البته «جورجیا» به عنوان اولین ایالت آمریکا، سالن‌های سینمایی خود را از تاریخ ۲۷ آوریل (۸ اردیبهشت) بازگشایی کرده و ایالت «تگزاس» نیز از اول ماه می (۱۲ اردیبهشت) درهای سینما را بار دیگر به روی مخاطبان باز کرده است. فرآیند بازگشایی سینماها در آمریکا به صورت ایالت به ایالت در حال انجام است. بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، در میانه ماه مارس ضرر جهانی گیشه سینما حدود ۷ میلیارد دلار بود. فقط در چین، ۷۰ هزار سالن سینما بسته بودند و هنوز تاریخ جدید بازگشایی آن ها اعلام نشده است. اما حالا پیش‌بینی می‌شود که از این زمان به بعد با گسترش ویروس کرونا در سراسر جهان، زیان صنعت سینما از فروش بلیت، به ۱۷ میلیارد دلار برسد.در کانادا، ۵.۲ میلیارد دلار با تعطیلی پروژه‌های فیلمبرداری تا پایان ماه ژوئن، از دست می‌رود. این تعطیلی، همچنین موسسه تولیدکنندگان رسانه‌ای کانادا اعلام کرده است که این تعطیلی‌ها، روی شغل ۱۷۲ هزار نفر اثر می‌گذارد.

سالن ها سینما و امید به بازگشایی

در انگلستان، موسسه فیلم بریتانیایی بسته‌ای ۴.۶ میلیون یورویی برای کمک به سازندگان در نظر گرفته که ۲ میلیون یوروی آن به تولیدکنندگان مستقل برای از سرگرفتن تولیدات خود بعد از لغو قرنطینه می‌رسد. ۲.۵ میلیون یورو نیز به خویش‌فرمایان این صنعت و «فریلنسرها» اختصاص داده شده است. البته تاریخ بازگشایی سینماها در بریتانیا، ۴ جولای- ۱۴ تیر اعلام شده است. در فرانسه نیز تاریخ بازگشایی سینماها حداقل ۲ ژوئن- ۱۳ خرداد اعلام شده است، همچنین ۶ هزار سالن سینمایی فرانسه از ۱۴ مارس تعطیل شده اند. در اسپانیا تاریخ بازگشایی سینماها، ۲۵ می تا ۸ ژوئن- ۵ تا ۱۹ خرداد اعلام شده است. از تاریخ ۸ ژوئن ظرفیت سینماها افزایش و سینماهای مراکز تجاری نیز فعال خواهند شد. هنوز طرحی در سطح استانی اعلام نشده و انتظار می‌رود سالن‌های سینما در شهرهای مهم «مادرید» و «بارسلون» حداقل تا ۸ ژوئن- ۱۹ خرداد تعطیل هستند. در ایتالیا نیز تاریخ بازگشایی سالن های سینمایی، ۱۵ ژوئن – ۱۶ خرداد و با رعایت پروتکل های بهداشتی مصوب اعلام شده است. آلمان نیز تاریخ بازگشایی سینماهای خود را، ۱۵ می تا اول ژوئن- ۲۶ اردیبهشت تا ۱۲ خرداد اعلام کرده است. در اتریش نیز تاریخ بازگشایی سینماها، ۱ جولای-۱۱ تیر همراه با کاهش ظرفیت سینماها اعلام شده است. همچنین دریونان تاریخ بازگشایی/ ۱ ژوئن- ۱۲ خرداد، در هلند تاریخ بازگشایی/ ۱ ژوئن – ۱۲ خرداد، در لهستان تاریخ بازگشایی/ ۱ ژوئن- ۱۲ خرداد، در رومانی تاریخ بازگشایی حداقل ۱۵ ژوئن- ۲۶ خرداد و در سوئیس تاریخ بازگشایی/ ۸ژوئن-۱۹ خرداد اعلام شده است.

احتمالا در کوران پیش آمده، تنها کسب و کارهای اینترنتی و در حوزه سینمای جهان نیز، شرکت پخش آنلاین فیلم و سریال «نت‌فلیکس» جان سالم به در برده است. سهام این شرکت طبق گزارشی که ایرنا منتشر کرده ، ۱۰ درصد رشد کرده و به تعداد کاربران آن ۱۵ میلیون و ۷۷۰ هزار کاربر در سراسر جهان اضافه شده است. اما این شرکت نیز در حوزه تولید، فعلا فعالیت خود را متوقف کرده است؛ گویا کمبود تولیدات، اصلی ترین آسییبی است که در روزهای پساکرونا سینمای جهان را تهدید خواهد کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.