کلاف سردرگم آزادسازی

شورای عالی بورس اعلام کرده ممکن است تعدادی از دارندگان سهام عدالت به دلیل نیاز مالی فوری اقدام به فروش سهام خود کرده و تنش‌هایی را در بازار سهام ایجاد کنند

سردرگمی‌های صاحبان سهام عدالت تمامی ندارد و هربار نیز کلافش برای آن 41 میلیون و 500 هزار نفر، پیچیده‎‌تر می‌شود. ماجرای قدیمی تا همین اواخر، درباره رقم اندک سودی بود که باید از سوی سازمان خصوصی سازی پرداخت می‌شد ؛ اما حالا ابهام  بزرگ‌ترین به وجود آمده است: « سهاممان را در بورس عرضه کنیم یا نکنیم»؟ این پرسش از زمانی به وجود آمد که دولت اعلام کرد برای ایجاد شفافیت و همچنین گسترش رفاه اقتصادی، سهام  عدالت در بورس خرید و فروش خواهد شد.

همین خبر کافی بود تا از ابتدای سال جدید، موج سنگینی از هجوم نقدینگی به بازار سرمایه سرازیر شود. رسانه‌ها هم در این مدت با اخبار «آزادسازی سهام عدالت» و انتشار اطلاعیه‌‌های سازمان خصوصی سازی و  آموزش به سهامداران  درباره نحوه دریافت کدهای بورسی و مدیریت این سهام، روی تارنمای خود، درگیر بودند.

بر اساس آمار منشتر شده از سوی گروه بررسی‌های اقتصادی دفتر مقام رهبری، تاکنون سه میلیون و 500 هزار نفر، به سایت سهام عدالت مراجعه کرده و  ضمن احراز مالکیت و در اختیار گرفتن سهام‌شان رسما به عضویت در ۳۶ شرکت فعال در بورس در آمده‌اند.

علی آقا محمدی، رئیس این گروه، امروز در مراسم راه‌اندازی پنجره واحد کسب‌وکار در اتاق بازرگانی تهران گفته است: « امکان واگذاری مدیریت سهام عدالت به صاحبان آن فراهم شد و ما باید ورود حدود ۵۰ میلیون نفر از مردم ایران به جمع سرمایه‌ گذاران کشور را خوشامد بگوییم. سهام عدالت با ضریب نفوذ بیش از ۷۰ درصد در میان جمعیت ایران با واگذاری به صاحبان‌اش گام مهمی را طی کرد و امیدواریم نتایج این تغییر خود را نشان بدهد. »

اما با وجود چنین اظهار نظرها و البته تبلیغ‌های گسترده، حالا بانک مرکزی به این نتیجه رسیده است که بهتر ورود همه دارندگان سهام عدالت به بازار سرمایه، صلاح نیست. دقیقا به همین علت قرار است به برخی از سهامداران کارت اعتباری داده شود تا آنها مجبور به آزاد سازی سهام خود نشوند.

ماجرای کارت اعتباری چیست؟

سال ۱۳۹۵ به ازای هر سهم یک میلیون تومانی، ۱۵۰ هزار تومان سود پرداخت شد. این رقم  در سال ۱۳۹۶ با 25 هزار تومان افزایش، به ۱۷۵ هزار تومان رسید. سال 97 حدود،  200 هزار تومان برای هر یک میلیون سهم در نظر گرفته شد و اما سال گذشته در نهایت رقم این سود برای دارندگان سهام یک میلیون تومانی به 205 هزار تومان رسید. در این میان اما دارندگان سهام زیر یک میلیون تومان ارقامی کمتر از 100 هزار تومان سود دریافت کردند. شورای عالی بورس نگران همین هیجان است و اعلام کرده؛ این نگرانی وجود دارد که ممکن است تعدادی از دارندگان سهام عدالت به دلیل نیاز مالی فوری اقدام به فروش سهام خود کنند و تنش‌هایی در بازار ایجاد شود. از سوی دیگر  این احتمال وجود دارد که دارایی خود را در زمان نامناسبی به فروش برسانند.

به دلیل پرداخت این رقم‌های ناچیز، وقتی دولت فرمان آزادسازی سهام عدالت در بورس را داد، هم سهامداران اقدام کردند و هم دیگر مردمی که دراین شرایط بحرانی اقتصاد، نگران حفظ ارزش دارایی‌های خود هستند.

شورای عالی بورس این نگرانی را به بانک مرکزی منتقل کرده و پیشنهاد داده است به پشتوانه ارزش سهامی عدالتی که نزد سهامداران قرار دارد، کارت‌های اعتباری توزیع شود. البته جزییات چگونگی این کارت‌ها هنوز مشخص نیست و در حد پیشنهاد باقی مانده است.

خاطره خوشی نداریم!

ولی‌الله صالحی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در همین رابطه به «فراز» گفت: «خاطره خوشی از کارت‌های اعتباری نداریم. امیدوار هستیم مشکلات گذشته دوباره تکرار نشود.»

به گفته صالحی سال 95 وقتی دولت تصمیم گرفت به جای کمک نقدی معیشت، کارت‎ اعتباری توزیع کند؛ اولا کالاهای در نظر گرفته شده محدود و منطبق با نیاز خانوارها نبود و نکته دوم اینکه، متقاضیان واقعی از دریافت این کارت‌های اعتباری محروم شدند.

به نظر می‌رسد موج حرکت نقدینگی به سوی بازار سرمایه به حدی خارج از تصور بود که حالا مسئولان این بازار را به فکر فرو برده است. انگار که تحلیل کارشناسان اقتصادی در این باره که بازار سرمایه از عمق کافی برای پذیرایی از تاره واردها برخودار نیست، درست از آب درآمد. باید منتظر ماند و دید بانک مرکزی چطور این نگرانی را رفع خواهد کرد؟

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.