شاخص بر مدار سرخ

امروز شاخص کل بازار سرمایه، 2 هزارو 897 واحد ریخت و روی کانال 970 هزار و 597 واحدی ایستاد

شاخص بورس، از ابتدای سال تاکنون به شدت تحت تاثیر جو حاکم بر اقتصاد قرار گرفته است. بازدهی بیش از ۷۰ درصدی بازار سهام طی ۴۰ روز اول امسال، عبور این بازدهی بازار از ۱۰۰ درصد در کمتر از دو ماه، سبقت سود سرمایه‌گذاری در بوس  از دلار و طلا طی یک سال اخیر؛ موجب شده تا حجم نقدینگی وارد شده به بورس از حجم کل نقدینگی در کشور پیشی بگیرد.

بورس ایران که  ماهها در یک رقابت ناخواسته و بی‌پشتوانه با دیگر بخش‌های اقتصادی گیر افتاده، حالا از نفس افتاده است، اما همچنان باید بتازد. چرا؟ به دلیل آنکه دولت امید خود برای جبران کسری بودجه‌اش را به بازار سرمایه گره زده است. شاخص‌ مدام رنگ عوض می‌کند. گاهی پر قدرت پیش می‌رود و سبز می‌شود اما تا چندین روز پشت سر هم  قرمز می‌ماند.

امروز شاخص کل بازار سرمایه، 2 هزارو 897 واحد ریخت و روی کانال 970 هزار و 597 واحدی ایستاد. طی روزهای گذشته، فقط در 2 روزکاری،  بازار در پایان معاملات خود مثبت شده بود. روزها برای سهامدران با دلهره می‌گذرد.

به هرروی در پایان معاملات امروز ، مخابرات ایران، گروه مپنا و پتروشیمی پارس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل سرمایه‌ گذاری غدیر، س. نفت و گاز و پتروشیمی تامین، پالایش نفت اصفهان و گسترش نفت و گاز پارسیان نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی شاخص گذاشتند.

در این بازار بانک‌های ملت و تجارت، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، سرمایه‌گذاری خوارزمی و ملی صنایع مس ایران نمادهای پربیننده بودند.

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس ۳۲ واحد کاهش یافت و در رقم ۱۱ هزار و ۲۱۶ واحد ایستاد.

در این بازار، سنگ آهن گوهر زمین و بانک دی نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مستقیم و در مقابل گروه سرمایه‌ گذاری میراث فرهنگی، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان جنوب، توسعه مولد نیروگاه جهرم و صنایع ماشین‌های اداری ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه همچنان هشدار می‌دهند که تبیلغ‌ برای عرضه‌های دولتی، تعادل بازار سهام را بر هم ریخته و همه اقتصاد از این دستپاچگی متضرر خواهند شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.