حرکت در مسیر تورم انفجاری مسکن

ارزیابی کارشناسان از خروجی طرح‌های تامین مسکن از سوی دولت در کشور نشان می‌دهد

در حالی که بسیاری از تحلیلگران اقتصاد مسکن در این باره به اتفاق نظر رسیده‌اند که  با تشدید رکود تورمی دست متقاضیان واقعی همچنان از خرید و اجاره واحدهای مسکونی در شهرها، کوتاه مانده، اما برخی رفتارها از سوی متولیان اصلی تامین مسکن در کشور موجب دست‌نیافتنی‌تر شدن رویای خرید خانه در ایران شده است.

مصداق روشن این اتفاق، مربوط به طرح ملی مسکن است. این طرح با در نظر گرفتن 400 هزار واحد مسکونی در کل کشور، قرار است گره‌ای از کلاف سردرگم تامین مسکن در ایران باز کند، اما به باور بسیاری از آگاهان اقتصادی، این طرح نیز مانند « مسکن مهر» به بیراهه خواهد رفت.  بسیاری از کارشناسان اینطور برآورد کرده‌اند که به ازای هر یک واحد مسکونی در طرح ملی مسکن،  دستکم 5 متقاضی وجود دارد .

به بیان بهتر، چشم امید جویندگان مسکنی که به دلایل مختلف امکان خرید، رهن و اجاره خانه متری 17 میلیون تومان در کلانشهری مثل تهران را ندارند،در حالی به سیاست‌های دولت خیره مانده که تجربه سال‌های گذشته تاکنون نشان داده است،خروجی این سیاست‌ها، پیچیده‌تر شدن معضل مسکن است.

اواسط پاییز سال گذشته ،  محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس دهم در صحن علنی گفته بود: «طرح ملی مسکن برای خانه دار کردن عموم مردم طرح گرانی است، زیرا اغلب اقشار ضعیف و متوسط جامعه توان ارائه پیش پرداخت این طرح را نیز ندارند.» این نگرانی حالا که در فاصله اسفند گذشته تا پایان اردیبهشت ماه،تورم مسکن بیش از 30 درصد بوده، پررنگ‌تر شده است.

حالا برآیند اظهارنظرهای کارشناسی در این‌باره نشان می‌دهد؛ نکته اول آن است که بازار مسکن نه با کمبود عرضه که با مازاد واحدهایی مسکونی تلمبار شده روی  دست سازندگان  مواجه شده است. از این رو به نظر می‌رسد، این 400 هزار واحد مسکونی طرح ملی مسکن  از سویی موجب تشدید جو روانی حاکم بر بازار مسکن، و از سوی  دیگر این تعداد واحد مسکونی، وارد فضای دلالی و سفته‌بازی شود. نکته دوم و مهمتر آن است که هرگاه مسکنی برای اقشار کم درآمد ساخته، ایمنی، کیفیت و استاندارد زیر سوال رفته است.

«مرتضی احدی»، یکی از کارشناسان اقتصاد مسکن در این باره به «فراز» می‌گوید: « وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده که هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی در طرح ملی مسکن، 2 تا 2 میلیون و 500 هزار تومان است. حال شما با در نظر گرفتن رشد تورم مصالح ساختمانی چه تصوری از ایمنی واحدهای مسکونی ساخته شده در طرح ملی مسکن خواهید داشت؟

به باور این دست‌اندرکار ساخت‌و‌ساز،  نگرانی از تکرار تجربه ساخت خانه‌های بی‌کیفیت در طرح مسکن مهر، حالا بیش از هر زمان دیگری موجب نگرانی کارشناسان شده است : « وظیفه داریم در این‌باره هشدار دهیم.»

او در ادامه صحبت‌های خود اظهار داشت:« به دلیل ساختار مریض و رانتی اقتصاد کشور، نوسانات قیمت مسکن شدید است. بافت بازار مسکن ایران بر خلاف بسیاری کشورها کالای اجتماعی نیست و یک کالای تجاری محسوب می‌شود.»

حالا دولت تصمیم‌گرفته پای مسکن را به بورس هم باز کند. سیاستی که اگر چه هنوز ابعاد آن روشن نیست اما صدای انتقاد کارشناسان به سیاست‌های تامین مسکن در ایران را بلندتر از گذشته به گوش می‌رساند. راهکار چیست؟ باید منتظر ماند و دید سیاست‌گذاران چه تدبیری در این‌باره خواهند اندیشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.