بلاتکیلفی ادامه دار اصناف

گلایه اصناف از نامشخص بودن زمان پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا همچنان ادامه دارد

اصناف برای دریافت خسارت مالی خود ناشی از تعطیلی آنها در روزها کرونایی، همچنان چشم‌انتظار تصمیم وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و هم چنین بانک مرکزی هستند. وعده‌ها داده شده، اما بسیاری از اصناف می‌گویند: « هنوز ریالی به ما پرداخت نشده است».

آن طور که معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی اتاق اصناف ایران اعلام کرده است، خسارت ناشی از کرونا برای کسب‌وکارهای خرد، 26 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.  این در حالی است که هنوز آن 75 هزار میلیارد تومانی که بانک مرکزی اردیبهشت‌ماه سال جاری وعده داده بود به اصناف پرداخت نشده است.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از سوی اتاق اصناف ایران،  ۵۷ گروه از اصناف  مشمول دریافت تسهیلات ویژه ویروس کرونا و حمایت‌های دولتی شدند، در حال حاضر ۲۵ رسته از این ۵۷ گروه برای دریافت تسهیلات با سود ۱۲ درصد از سوی دولت انتخاب شدند که کافی‌شاپ‌ها، تالارها، آرایشگاه‌ها، واحدهای پوشاک و کیف و کفش از جمله آنها بودند.

اما به نظر می‌رسد این 25 رسته همچنان اندرخم بوروکراسی‌های اداری برای دریافت تسهیلات، گیر کرده‌اند.

فعلا درگیر ثبت نام هستیم

«محمد علی صدیقی»، عضو هیات رئیس اتاق اصناف ایران در این باره به «فراز» می‌گوید: « اگر ریالی  از آن 75 هزار میلیارد تومان پرداخت شده بود من با خبر می‌شدم، اما دست کم از بین 100 صنفی که مستقیما با آنها در ارتباط هستم، هیچکس خسارت خود را از بانک مرکزی یا وزارت کار دریافت نکرده است.»  به گفته صدیقی فعلا اصناف خسارت دیده سرگرم ثبت نام در «سامانه» وزارت کار هستند. او بر این باور است کسری بودجه، امکان تحقق  وعده بانک مرکزی در خصوص پرداخت خسارت به کسب‌و‌کارهای آسیب دیده را نخواهد داد. او همچنین بیان داشت: «کاش دولت با چنین وعده‌هایی انتظار کاذب در جامعه ایجاد نکند.  ما همچنان بلاتکیف مانده‌ایم. »

تا شهریور خبری نیست!

همچنین، «ابوالقاسم شیرازی»، رئیس اتحادیه تولید کنندگان پوشاک نیز در پاسخ به این پرسش که آیا صنف پوشاک رقمی بابت خسارت خود از بانک وزارت کار دریافت کرده است یا خیر؟  اینطور پاسخ داد:«قرار شد به ازای هر نیروی کار، 12 میلیون تومان خسارت پرداخت شود، البته  فکر نمی‌کنم تا شهریور این رقم به دست ما برسد.» این مقام مسئول در اتحادیه پوشاک معتقد است تا زمانی که دولت رقم خسارت مارا پرداخت کند، زیان اصناف در حوزه پوشاک چند برابر خواهد شد، باید دست به یک اقدام عاجل زد.

در این میان اما وضعیت رستوران‌ها  و اغذیه فروشی‌ها به مراتب بدتر است. «اسداله احمدی شهریور»، رئیس اتحادیه اغذیه فروشان در خصوص وضعیت این صنف در دوران کرونا به «فراز»،  گفت: « 90 درصد از اغذیه فروشی‌ها  از اسفندماه تا هفته‌های پیش تعطیل بود. آمار دقیقی در دست نیست اما زیان صنف ما بسیار سنگین بود. بسیاری از فروشنده‌ها دخل را با یک میلیون تومان بسته اند در حالیکه پیش از کرونا دستکم روزانه  6 تا 7 میلیون تومان درآمد داشتند.

نکته‌ای که این مقام مسئول در اتحادیه اغذیه فروشان در صحبت‌هایش اشاره کرد آن بود که نف ما را الویت اول قرار ندادند، چرا که حتی برآورید صورت نگرفته چی میزان خسارت قرار است به ما پرداخت کنند.

با این اوصاف باید منتطر ماند و دید چه تدبیری برای خسارت مالی کسب و کارهای خرد اندیشیده خواهد شد..

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.