راه عدالت برای کارگران از عادل شدن سازمان تامین اجتماعی می‌گذرد

گفت‌و‌گوی «فراز» با «جشمید پژویان» تحلیلگر اقتصادی

«سازمان تامین اجتماعی برای نوسازی سازمانی و مقابله با چالش‌های آینده بازنشستگی کاملا بی‌برنامه است، همچنین که دولت‌ها طی ادوار گذشته تاکنون چندان دغدغه رفاه و بهبود وضعیت اقتصادی اقشار فرودست را نداشته‌اند. »

این مطلب، پاسخ «جمشید پژویان»، تحلیلگر اقتصادی و کسی که سال‌ها  از او به عنوان تئوریسین هدفمندی یارانه‌ها یاد شده، به این پرسش است؛ نقش دولت و سازمان تامین اجتماعی در  ایجاد روندی که به تعریف بسیاری از آگاهان اقتصادی سقوط معیشت تلقی می‌شود، چیست؟

او به «فراز» گفت: «در هیچ دولتی عملکرد سازمان تامین اجتماعی قابل دفاع نیست. هدف از تاسیس این سازمان هرگز محقق نشد. تامین اجتماعی به جای آنکه از مبادی کارشناسی زندگی  کارگران و بازنشستگان سامان بدهد، مدام کارفرما را بابت حق بیمه‌، تیغ می‌زند.»

این آگاه اقتصادی براین باور است: «دولت‌ها در ظاهر شعار حمایت ازکارگر و طبقه فرودست سر می‌دهند،  اما در عمل متناقض با وعده‌های خود رفتار می‌کنند. من به شما می‌گویم که  خیلی ساده است، نیازی به شعارهای کمونیستی هم نیست، راه عدالت برای کارگران از عادل شدن سازمان تامین اجتماعی می‌گذرد . نباید یک‌طرفه عمل کرد، این سازمان می‌تواند با اصلاح ساختاری و قوانین خود، هم بهره‌وری نیروی کار را افزایش دهد و هم مشکل معیشت کارگران و بازنشستگان را حل کند.»

او  برای مصداقی‌تر شدن اظهار نظر خود راهکار هم ارائه داد و بیان داشت: «اول دولت باید خط و راه تعیین کند، یارانه‌های به واقع هدفمند پرداخت کند، سیستم مالی خود را نظم بدهد تا بار کسری بودجه‌اش بر دوش اقتصاد نباشد، در این صورت است که می‌تواند در مسیر توسعه و ایجاد رفاه اقتصادی گام بردارد.»

این صاحب نظر اقتصادی، صحبت‌های خود را اینطور ادامه داد: «تامین اجتماعی مثل یک مالیات‌گیرنده فقط از کارفرما پول می‌گیرد، به جای اینکه واقعاً کارگری را که بیکار می‌شود زیر پروبال خود بیاورد دائما در حال چرتکه انداختن است. »

انگار همه‌چیز دست به دست هم داده تا بحران معیشت برای بازنشستگان و کارگران،  روز به روز سخت‌تر شود. آن دو گروه از جامعه که به روایت آمار، پیش از کرونا هم دستکم 3 میلیون تومان زیر خط فقر بودند و حالا وضعیتشان به مراتب بدتر است. بر اساس آمارهای رسمی سازمان تامین اجتماعی، از اسفند ماه سال گذشته، تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری، بیش از ۸۶۰ هزار نفر برای بیمه بیکاری ثبت‌نام کرده‌اند و بیمه بیکاری هنوز به آنان پرداخت نشده است. حرف و حدیث زیاد است. از طرفی مستمری بگیران و جمعیت بیکار شده‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا،  چشم به عملکرد سازمان تامین اجتماعی دوخته‌اند از سوی دیگر، انگار تامین اجتماعی پولی در بساط ندارد تا وظیفه خود را در برابر این دو گروه انجام دهد.

پژویان در ادامه گفت‌و‌گوی خود با «فراز»، در واکنش به بدهی 300 هزار میلیارد تومانی دولت به این سازمان نیز گفت: «نباید مظلوم نمایی کرد، دولت (ها) به تامین اجتماعی بدهکار شده است به دلیل آنکه اقتصاد را با رانت پیش‌برده‌اند. بله! صندوق‌های بازنشستگی در یک قدمی ورشکستگی هستند، اما تصور می‌کنید اگر این بدهی وجود نداشت، پرداختی‌های مستمری‌بگیران منظم بود؟ من به شما می‌گویم: خیر». این آگاه اقتصادی ادامه داد: « اینها دلایلی است که بسیار آشکار است. اقتصادانان به خوبی این را می‌دانند و می‌فهمند. چرا این سیاست‌ها اصلاح نمی‌شود و تغییر نمی‌کند؟ به این دلیل که ما انرژی ارزان در اختیار قرار می‌دهیم. وزارت کار که معمولاً وظیفه‌ وزارت کار این است که رابطه بین کارگر و کارفرما را تنظیم کند، نه اینکه نقش تامین اجتماعی را داشته باشد. متاسفانه در ایران هیچکس سرجای خودش نیست.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.