سدشکنی سکه و انفجار در بازار دلار

امروز سکه در حالی به مرز هشت میلیون تومان رسید که قیمت دلار در آستانه ورود به کانال 19 هزارتومان است

قیمت دلار امروز در حالی در آستانه ورود به کانال 19 هزار تومان قرار گرفت که 2 سال پیش و در حالی به این مرز ترسناک رسیده بود که با دخالت های دولتی قیمت مهار و کنترل شد. اما به نظر می رسد امسال و این بار چندان نتوان به راحتی این بازار را کنترل کرد. بازاری حالا آشفته که به سختی می‌توان وضعیت و آن چه در پیش است را تصور کرد.

امروز تقریبا بازارها شوکه شدند؛ قیمت سکه به هشت میلیون تومان رسید و دلار به کانال  19 هزار تومان نزدیک شد.
اما در این قیمت یورو در چهارراه استانبول با 250 تومان افزایش قیمت به 20 هزار و 600 تومان رسید و گوی سبقت را از دلار ربود. همچنین امروز هرگرم طلای 18 عیار هم از گرانی عقب نماند و خود را به 779 هزار تومان رساند. آنطور که آگاهان اقتصادی می گویند:«صعود بازارها در تبعیت از افرایش قیمت دلار است»  اما باید پرسید؛ کدام عوامل موجب افزایش لجام گسیخته قیمت دلار شده‌اند.

در این باره نیز اظهار نظرهای متفاوت و البته تکراری از سوی ناظران اقتصادی شنیده می‌شود. نکته‌ای که بسیاری از کارشناسان اقتصادی روی آن به اتفاق نظر رسیده‌اند، آن است که رونق بازار سرمایه و همچنین کاهش درآمدهای نفتی موجب از فنر در رفتن قیمت ارز در اقتصاد ایران شده است. اظهار نظرهای دیگری نیز وجود دارد: « هرگاه طی یک دوره مشخص، قیمت ارز به شیوه دستوری کنترل می‌شود باید موجب انفجار قیمت‌ها در این بازار بود».

گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که امروز صرافی‌های بانکی هر دلار آمریکا را معادل ۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان خریدند و به قیمت ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان نیز فروختند . صف خرید در بازار ارز طولانی ‌تر از روزهای گذشته بود.

علاوه براین، امروز بانک‌ها نیز هر دلار آمریکا را معادل ۱۸ هزار تومان و هر یورو را به قیمت ۲۰ هزار تومان خریدند که در مقایسه با آخرین روز معاملات بازار ارز در هفته گذشته (پنج‌شنبه) نرخ خرید دلار در بانک‌ها افزایش یافت، اما  نرخ خرید یورو در بانک‌ها تغییری نکرده است.

صرافی‌ها هر یورو را به قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان می‌خرند و معادل ۲۰ هزار و ۶۰۰ تومان می‌فروشند که نسبت به آخرین روز معاملات بازار ارز در هفته گذشته (پنج‌شنبه) نرخ خرید و فروش یورو نیز به ترتیب ۱۵۰ و ۲۵۰ تومان با افزایش قیمت همراه شده است.

سکه به مرز انفجار رسید
امروز در بازار تهران نرخ هر سکه طلای تمام بهار آزادی طرح جدید با افزایش ۶۷ هزار تومانی به هفت میلیون و ۸۴۷ هزار تومان رسید. این در حالی است که سکه طرح قدیم نیز نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته ۲۰۰ هزار تومان گران‌تر شد و به قیمت هفت میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در میان خریداران و فروشندگان دست به دست شد.
همچنین در جریان معاملات امروز بازار، قیمت نیم سکه به 4 میلیون تومان رسید و ربع سکه به 2 میلیون و 200 هزار تومان رسید. سکه یک گرمی نیز در بازار یک میلیون و 150 هزارتومان معامله شد. امروز همچنین قیمت طلای جهانی در هر اونس به یک هزار و 744 دلار رسید.

همچنین نیم سکه و ربع سکه به ترتیب سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان اعلام شد که بر این اساس نیم سکه ۴۰ هزار تومان و ربع سکه سکه ۳۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کردند. لازم به ذکر است امروز در بازار سکه یک گرمی خرید و فروش نشد.

در سوی دیگر بازار نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار ۷۷۸ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شد که از کاهش قیمت ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی خبر می‌دهد. اونس طلا هم در بازارهای جهانی هزار و ۷۴۴ دلار ارزش‌گذاری شد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.