از شایعه تا کابوس دلار 20 هزار تومانی

قیمت سکه از مرز 8 میلیون تومان گذشت و بازار شاهد یکی از عجیب ترین افزایش قیمت ها در عرض 24 ساعت بود

در بازار ارز و طلا امروز شاهد روند افزایشی قیمت‌ها بودیم؛ به گونه‌ای که سکه تمام به هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و دلار به ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.به گزارش ایسنا، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار امروز (یکشنبه) با افزایش ۲۰۰ هزار تومانی، به هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. سکه طرح قدیم با قیمتی معادل هفت میلیون و ۹۵۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود که ۲۵۰ هزار تومان بیشتر از دیروز شده است.

قیمت نیم‌سکه چهار میلیون و ۵۰ هزار تومان است و ربع سکه نیز افزایش ۵۰ هزار تومانی را تجربه کرده و دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

سکه یک گرمی هم با افزایش ۱۱۰ هزار تومانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود.

در این میان هر گرم طلای ۱۸ عیار در طلافروشی‌ها ۷۰۰۰ تومان گران‌ شده و ۸۰۷ هزار تومان به فروش می‌رسد.

همچنین در بازارهای جهانی، آخرین قیمت هر اونس طلا ۱۷۴۴ دلار ثبت شده که ۱۳ دلار افزایش یافته است.

دلار در آستانه تغییر کانال

امروز هر دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی به قیمت ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته شد که در قیاس با روز گذشته افزایشی دویست تومانی را نشان می‌دهد .

 بر این اساس نرخ خرید دلار از مردم که غالبا صد تومان کمتر از قیمت فروش در صرافی های تعیین می شد، امروز فاصله‌ای سیصد تومانی با قیمت فروش دلار دارد.

 به این ترتیب در حالی که صرافان بانکی دلار را به قیمت ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان می فروشند، این ارز را به قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می کنند .

 نرخ فروش یورو نیز در صرافی های بانکی به ۲۰ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.نرخ خرید یورو ینز مانند دلار فاصله ای سیصد تومانی را نشان می دهد به این ترتیب هر یورو از مردم به قیمت ۲۰ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام شده است.

به این ترتیب در اولین روز تابستان نیز  افزایش قیمت ارز ادامه یافت.صرافان می‌گویند به نظر نمی رسد این وضعیت ماندگار باشد و تغییراتی رد بازار محتمل خواهد بود . همتی تاکید کرده است قیمت دلار در بازار واقعی نیست و این وضعیت به زودی با تعدیل قیمت ها رد بازار همراه خواهد شد.

طی مدت اخیر به ویژه دو هفته گذشته قیمت ارز در بازار آزاد به صورت صعودی بوده و نرخ دلار تا بیش از ۱۹ هزار تومان افزایش یافته است. گرچه بسته بودن مرزها به دلیل ویروس کرونا و کاهش صادرات و به تبع آن کاهش ارزآوری، عاملی بود که گفته می‌شد می‌تواند تامین ارز را تحت تاثیر قرار دهد، اما این روزها با وجود این‌که شرایط تامین ارزی در سامانه نیما تا حدودی به حالت عادی برگشته، همچنان قیمت در بازار رو به افزایش است.

به گزارش ایسنا این در حالی است که بررسی آخرین وضعیت عرضه ارز در سامانه نیما نشان می‌دهد در روز گذشته (۳۱خرداد) مجموع فروش نیمایی و پتروشیمی که توسط بانک مرکزی انجام شده، فقط در یک روز معادل ۷۳ میلیون دلار بوده است که از این رقم، معادل ۵۱ میلیون دلار آن از فروش درهم تامین شده است؛ در واقع ۱۸۸ میلیون درهم در سامانه نیما فروش رفته که ۷۰ درصد تقاضای عرضه بازار را تامین کرده و بقیه نیز با ارزهای دیگر تامین شده است.از سوی دیگر قیمت دلار در سامانه نیما به حدود ۱۶ هزار تومان می‌رسد و اختلاف ۳۰۰۰ تومانی با قیمت روز دلار در بازار آزاد دارد که قابل تامل است.بر این اساس، ظاهرا تامین ارز نمی‌تواند تنها عامل برای افزایش قیمت ارز در بازار آزاد باشد، چراکه طبق آمار سامانه نیما آنچه تقاضا در بازار نیمایی وجود داشته، پاسخ داده شده است.
فعالان بازار ارز معتقدند که روند افزایش قیمت ارز طی حدود دو هفته گذشته چندان طبیعی به نظر نمی‌رسد و عامل اقتصادی مشخصی برای آن وجود ندارد، ولی می‌تواند در کنار عامل تحریم که ویژه این روزها نیست، ناشی از مسائل دیگری نیز باشد، از جمله بالا بودن قیمت درهم در امارات و عدم اجرای تعهد برخی صادرکنندگان.

این در حالی است که اخیرا عبدالناصر همتی – رئیس کل بانک مرکزی – در رابطه با تعهدات ارزی تاکید کرده بود که صادرکنندگان باید هرآنچه از ارز حاصل از صادرات خود در سال گذشته بوده را به روش‌های اعلامی بانک مرکزی تا پایان تیرماه به چرخه اقتصادی برگردانند که با توجه به حجم بالای تعهدات می‌تواند در هفته‌های پیش‌رو در بازار موثر باشد.همچنین فعالان بازار می‌گویند برخی شیطنت‌ها یا پخش شایعات در بازار نیز در افزایش قیمت و نوسان بی‌تاثیر نیست.با این حال، رئیس کل بانک مرکزی در حالی محدودیت‌های ایجاد شده برای ایران را در وضعیت موجود بی‌تاثیر ندانسته که معتقد است «ارزش ذاتی نرخ ارز با در نظر گرفتن متغیرهای اقتصادی، سیاسی و روانی در مقایسه با نرخی که امروز در بازار خرید و فروش می‌شود، حتما پایین‌تر است».

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.