رفتار اقتصادی دولت ارز را گران کرد

گفت‌و‌گوی «فراز» با «فردین آقا بزرگی» مدیرعامل کارگزاری بانک دی

«انفجار قیمت‌ها در بازار ارز  با استدلال نخ نما شده تشدید «جو روانی» قابل توجیه نیست». این مطلب بخشی از اظهار نظر مدیرعامل کارگزاری بانک دی، در پاسخ به این پرسش است « حرکت دلار به سمت 20 هزار تومان، با کدام استدلال قابل توضیح است و چه پیامی برای اقتصاد دارد» ؟

«فردین آقا بزرگی» در گفت‌و‌گو با «فراز»، با تاکید بر این نکته که قبح افزایش قیمت دلار در برابر  ثبات دستوری قیمت‌ها شکسته است، اظهار داشت: « بدون شک طی سال‌های گذشته رفتارهای اقتصادی دولت از جمله، قیمت گذاری ارز دولتی به نرخ 4200 تومان در سال 96، فعال شدن سامانه نیما از سوی بانک مرکزی که در نهایت به کاهش فاصله قیمت ارز نیمایی و بازار آزاد منجر شد و همچنین، بازنگشتن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور که در پی عدم اطمینان فعالان اقتصادی به سیاست‌های دولت رخ داد، در نهایت با سیگنال تورمی از سوی بازار ارز مواجه شد».

این آگاه اقتصادی در ادامه صحبت‌های خود در خصوص وضعیت فعلی قیمت‌ها در بازار ارز هشدار داد و بیان داشت: «امید دارم دولت متوجه شده باشد که مقاومت در خصوص اصلاح ساختارهای اقتصادی می‌تواند  عواقب جبران ناپذیری داشته باشد و هرچه سریعتر باید به راهکاری برای این وضعیت اندیشیده شود».

او برای مصداقی شدن اظهار نظر خود، اینطور توضیح داشت: « مسئولان اقتصادی به اشتباه در خصوص هدایت نقدینگی  از سوی بازارهای دلالی و واسطه‌گری‌ به سوی بازارهای مولد حرف می‌زنند، این دیدگاه درست نیست چرا که ذات سرمایه به دنبال سود بیشتر می‌گردد؛ به همین دلیل تاز مانیکه به شیوه‌ای اصولی تدبیری برای کاهش نوسان قیمت ارز اندیشیده نشود، قیمت‌ها در این بازار هیچگاه آرام نخواهد شد».

او برای تکیمل شدن اظهار نظر خود، گفت: «در شرایط فعلی حتی رونق بازار سرمایه نیز در پی افزایش قیمت ارز و کاهش درآمدهای نفتی رخ داده است واین روند چندان قابل اعتماد نیست».

این فعال کارشناس بازار سرمایه  ادامه داد: « راهکاری خروج از وضعیت فعلی در قدم اول، افزایش ذخیره‌های ارزی کشور است؛ به این مفهوم که دولت باید با ایجاد فضای امن برای فعالان اقتصادی شرایط بازگرداندن درآمد حاصل از صادرات را فراهم کند. گام دوم آنست که دولت هیجان زدگی خود را در اعلام تصمیم‌های اقتصادی اش کنترل کند. چرا که برخی از سیاست‌ها اگرچه هیچگاه به مرحله اجرا نمی‌رسند که در مقابل، فضای جامعه را ملتهب می‌کنند؛بخصوص اگر این رفتار از سوی رئیس بانک مرکزی مشاهده شود».

او صحبت‌های خود را اینطور به پایان رساند: در آخر هم یک بار برای همیشه باید برای اصلاح ساختارهای اقتصادی به نتیجه رسید. اقتصاد ایران مهم‌ترین ابزار درآمدزایی خود را که اخذ مالیات است از دست داده و برای جبران کسری بودجه خود یا ارز می‌فروشد، یا عرضه‌های خود در بازار سرمایه را افزایش می‌دهد. ».

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.