دلار از کانال 20 عبور کرد و طلا رکورد زد

قیمت دلار این روزها رکوردهای تازه‌ای را تجربه کرده و سدهای مقاومتی یکی پس از دیگری شکسته می‌شود. دلار هر چند در صرافی‌های بانکی به نزدیکی ۱۹ هزار تومان رسیده است اما در بازار آزاد این سد را شکسته و بالاتر از ۱۹ هزار تومان معامله می‌شود. برخلاف بسیاری از پیش بینی ها قیمت دلار 20 هزار تومانی نه تنها حباب نبوده بلکه در بازار ارز امروز خرید و فروش نیز با همین قیمت اتفاق افتاده است.

این در حالی است که امروز و به گزارش ایسنا  صرافی‌های بانکی هر دلار آمریکا را به قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان می‌خرند و معادل ۱۸ هزار و ۸۸۰ تومان می‌فروشند که نرخ خرید دلار در مقایسه با معاملات روز گذشته ثابت مانده اما نرخ فروش این نوع ارز ۸۰ تومان افزایش یافته است.

همچنین، امروز این صرافی‌ها هر یورو را معادل ۲۰ هزار و ۶۰۰ تومان می‌خرند و به قیمت ۲۰ هزار و ۹۰۰ تومان نیز می‌فروشند که نسبت به معاملات روز گذشته ثابت مانده و تغییری نکرده است. علاوه براین، بانک‌ها نیز هر دلار آمریکا را به قیمت ۱۸ هزار تومان و هر یورو را نیز معادل ۲۰ هزار تومان می‌خرند که در مقایسه با روز گذشته تغییری نداشته است.
همچنین هر حواله دلار در سامانه نیما در روز معاملاتی گذشته، ۱۶ هزار و ۲۶ تومان فروخته شد، حواله یورو نیز ۱۸ هزار و ۳۵۴ تومان به فروش رسید.

به گرارش خبرآنلاین در حالی که برخی انتظارات تورمی را عامل رشد دلار می‌دانند و در عین حال به جو روانی ناشی از قطعنامه جدید شورای حکام اشاره می کنند، مسئولان بانک مرکزی از بازگشت وضعیت به حالت عادی سخن می‌گویند و معتقدند شرایط به زودی دستخوش می‌شود. نکته مهم در این میان بررسی دلایلی است که افزیش قیمت دلار در بازار را موجب شده است. گذشته از عوامل پیش گفته یعنی انتظارات تورمی و جو روانی قطعنامه شورای جکام، دلایل عینی و اقتصادی دیگری نیز عامل تغییرات قیمتی در بازار ارز بوده‌اند. شاید یکی از مهمترین دلایل را باید در رفتار صادرکنندگان غیرنفتی جستجو کرد آنجا که هم از بانک مرکزی اخطار می گیرند هم از وزارت صنعت، معدن و تجارت. ارزهای حاصل از صادرات غیر نفتی گویا حالا طبق روال همیشه به کشور باز نمی گردند این مهم خود در کنار تحریم‌های نفتی فشار اقتصادی ناشی از کرونا، مشکلی ویژه‌تر را متوجه اقتصادی ایران کرده است.
دیگر سو رفتار کره جنوبی در بلوکه کردن منابع ارزی ایران که به گفته حسین تنهایی، رییس اتاق بازرگانی ایران و کره در حدود ۶.۵ تا ۹ میلیارد دلار برآورد می‌شود، بازار ارز را تحت تاثیر قرار داده است. در این میان اما چه عواملی سبب شده است مسئولان بانک مرکزی و در راس آن عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی خبر از بازگشت وضعیت در بازار ارز بدهند؟

التهاب در بازار طلا و سکه

ابن در حالی است که قیمت طلا در بازارهای جهانی به بالاترین رقم خود در ماه های اخیر رسیده است.پس از اینکه به علت افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و تشدید نگرانی‌ها در مورد تاخیر در بهبود اقتصاد جهان، سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌های امن سوق داده شدند، قیمت طلا در بازارهای جهانی به بالاترین رقم در یک ماه گذشته رسید.هر اونس طلا با ۴.۳۱ دلار افزایش ۱۷۴۸.۱۸ دلار فروخته شد. این فلز گران‌بها در ساعات اولیه معاملات به ۱۷۶۴.۵۰ دلار در هر اونس، بالاترین رقم از ۱۸ می تاکنون رسیده بود.

میشائیل مک‌کارتی، استراتژیست ارشد بازارهای سی ام سی گفته است که : «به طور کلی عدم ریسک‌پذیری به بازار طلا کمک کرده و ما شاهد فشار بر رشد اقتصادی هستیم. در مجموع، نگرانی‌هایی در مورد افزایش نرخ ابتلا به این عفونت وجود دارد.» او می گوید که «بازار در مورد چشم‌انداز رشد اقتصادی نگران است و این بهای طلا را تقویت می‌کند.»

از سوی دیگر امروز در بازار سکه و طلا شاهد افزایش قیمت خرید و فروش سکه بودیم. به گزارش ایسنا، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار امروز (دوشنبه) با افزایش ۲۰۰ هزار تومانی، به هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. سکه طرح قدیم با قیمتی معادل هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود که ۱۵۰ هزار تومان نسبت به دیروز افزایش یافته است.

قیمت نیم‌سکه چهار میلیون و ۲۲۰ هزار تومان است و ربع سکه نیز دو میلیون و ۳۷۰ هزار تومان فروخته می‌شود که افزایش ۱۷۰ هزار تومانی را تجربه کرد.

سکه یک گرمی هم با افزایش ۶۰ هزار تومانی یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود.

در این میان هر گرم طلای ۱۸ عیار در طلافروشی‌ها، ۸۲۱ هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین در بازارهای جهانی، آخرین قیمت هر اونس طلا ۱۷۵۵ دلار ثبت شده که ۱۰ دلار افزایش یافته است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.