مسکن عامدانه گران می‌شود

گفت‌و‌گوی «فراز» با رضا فرج‌پور، کارشناس بازار مسکن

یک کارشناس بازار مسکن به «فراز»، گفت: « بحران افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن عامدانه رخ داده است، این واقعیتی است که باید پذیرفته شود».

«رضا فرج پور» ، برای مصداقی شدن اظهار نظر خود، اظهار داشت: « سیاست‌های نادرست نظام بانکی در کنار نبود مکانیزم قیمت‌گذاری ملک، موجب ظهور تورم بی‌سابقه در بازار مسکن شده است».

او صحبت‌های خود را اینطور ادامه داد : « در اقتصادی که بخش مولدش در رکود است و به دلیل فشار تورم انتظاری، دلالی پرسود شده است، هرگز نمی‌توان انتظار کاهش قیمت مسکن را کشید؛ از سوی دیگر دستکاری نرخ سود بانکی، موجب نگرانی مردمی شده است که برای حفظ ارزش پول و دارایی خود، خواسته یا تاخواسته به سمت خرید ملک یا دلار، طلا و سکه کشیده می‌شوند».

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: « متاسفانه درحال حاضر هیچ نظارتی بر قیمت زمین وجود ندارد و برای نظارت هیچ ابزاری تعیین نشده است؛ باید سامانه‌ای راه اندازی شود که اطلاعات املاک مورد نظر در اختیار سیاست گذار قرار گیرد».

فرج‌پور همچنین بیان داشت: « در حال حاضر قیمت زمین براساس مکانیزم بازار تعیین می‌شود، اما در شرایط فعلی دولت باید در زمینه عرضه زمین و معاملات زمین دخالت کند چراکه عدم نظارت در این امر به ضرر مردم عادی تمام می‌شود».

او  در ادامه به اقداماتی همچون اقدام ملی مسکن و تاثیر آن بر بازار مسکن افزود : « اقداماتی از این قبیل می‌تواند در بحث قیمت مسکن تاثیر گذار باشد، اما جوابگوی نیاز واقعی در بحث مسکن نیست و باید هدفگذاری‌ها در این زمینه اصلاح شود و براساس نیاز واقعی در بازار مسکن برنامه ریزی شود».

به گفته این دست‌اندرکار بازار مسکن  بهتر است مسئولان وزارت راه و شهرسازی در زمینه کنترل بازار مسکن سیاست‌های حمایتی از جمله مالیات بر خانه‌های خالی، بحث مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر املاک لوکس و دریافت مالیات‌های متنوعی که در بیشتر کشور‌های جهان در حال اجراست را در دستور کار قرار دهد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.