معیشت کارگران در چاله فقر

کارشناسان می‌گویند توزيع نامناسب درآمدهاي نفتي به كاهش ايجاد اشتغال، افزايش هزينه‌هاي توليد و افرايش بيكاري صنعتي منجر شد

فقر مطلق، عمیق‌ترین چاله پیش پای معیشت کارگران است. چاله‌ای که هر بار به دلیلی گودتر می‌شود یک بار نوسان تورم و قیمت ارز، باردیگر تحریم و حالا هم کسری بودجه دولت. حال این سوال قابل طرح است که این وضعیت تا چه زمانی قرار است اداکه داشته باشد؟ براي پاسخ به این پرسش، اظهارنظرهاي متفاوتي از سوي مسئولان گفته و شنيده است. اظهارنظرهايي كه اگر از سوي كارفرما مطرح شود، به وعده و وعيد و ترسيم وضعيت نامطلوب اقتصادي و افزايش هزينه‌هاي توليد ختم مي‌شود؛ اگر از طرف كارگران باشد قطعا كارفرما متهم به اهمال‌كاري خواهد شد. به نطر مي‌رسد بايد پاسخ اين پرسش‌ها را در آمارها جستجو كرد.

مساله اصلي در اين باره، افزايش سريع شاخص خط فقر و بيشتر شدن فاصله آن با درآمد دهك‌هاي ضعيف و آسيب‌پذير جامعه است. چيزي كه در اصطلاح به آن شاخص فلاكت گفته مي‌شود.

آمارها در این باره به روشنی سخن مي‌گويد. سال 92 خط فقر رقمي در حدود 800  هزار تومان بود؛ در اين سال خط فقر براي هر نفر رقمي در حدود 200 هزار تومان اعلام شده بود. اين در حاليست كه براي امسال اين شاخص بر اساس آمارهاي رسمي بين 4 تا 5 ميليون تومان و با توجه به آمارهاي غير رسمي به 6 ميليون و 500 هزار تومان براي شهرهاي بزرگ رسيده است. از منظر ديگر، آن‌طور كه بررسي آمارهاي رسمي مركز آمار ايران نشان مي‌دهد سال 92 يك خانواده شهري با فرض در نظر گرفتن چهار فرزند، سالانه با 2 ميليون تومان مي‌توانست به سطحي متوسط از رفاه دست ‌پيدا كند. از سوی دیگر همين آمارها نشان مي‌دهد در حال حاضر بخش اعظمي از دهك‌هاي درآمدي ضعيف و متوسط جامعه حداقل ماهانه 2 ميليون تومان زير خط فقر قرار دارند.

مصداق روشن اين گفته را مي‌توان در مقايسه دستمزد كارگران با خط فقر جستجو كرد. در حالي كه خط فقر براي شهرهاي بزرگ رقمي در حدود 5 ميليون تومان است، اما حداقل مزد كارگران از 3 ميليون تومان فراتر نرفته است. اگرچه دولت اواخر زمستان سال گذشته وعده داد بود این روند در سال جدید اصلاح شود، اما همچنان در روی همان پاشنه سابق می‌چرخد؛ بحران معیشت. از سوي ديگر سال ۹۷ میزان سبد معیشت برای یک خانواده سه نفری با حداقل هزینه زندگی، ۲ میلیون و ۶۶۹ هزار و ۸۰۰ تومان و سال ۹۸ تا حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده بود.

سال 97 بعد از تعیین سبد معیشت خانواده، اعضای شورای عالی کار به این نتیجه رسیدند که حقوق کارگران 36.5 درصد یعنی معادل ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کند که با این افزایش، حقوق پایه کارگران در سال ۹۸ به یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رسید.  برای سال 99 رقم سبد معیشت کارگران ابتدا  5 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شد که، با فشار نمایندگان دولت و کارفرمایان در نهایت اعضای کمیته دستمزد بر رقم 4 میلیون و 940 هزار تومان برای سبد معیشت خانوار 4 نفره کارگری موافقت کردند.

توريع نامتناسب درآمدهاي نفتي

برآورد اظهارنظرهاي كارشناسان نشان مي‌دهد آنچه طي سال‌هاي گذشته موجب نوسان در هزينه خانوارهاي شهري شده در وهله اول توزيع نامناسب درآمدهاي نفتي بود كه در نتيجه به كاهش ايجاد اشتغال، افزايش هزينه‌هاي توليد و افرايش بيكاري صنعتي منجر شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیروز در اجرای بندهای (۷) و (۸) بخشنامه مزد سال ۱۳۹۹، مصوبه شورای عالی کار را به همه کارفرمایان و کارگاه‌های مشمول قانون کار ابلاغ کرد؛ به نظر می‌رسد قرار است کاری انجام شود، اما خروجی این تصمیم‌ها چه خواهد شد؟ پرسشی است که هنوز پاسخ روشنی برای آن وجود ندارد. این سیاست فعلا در بوته نقد کارشناسان قرار گرفته است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.