رونق بورس تا پایان سال ادامه دارد

گفت‌و‌گوی «فراز» با «مهدی فاضلیان»، تحلیلگر بازار سرمایه

 

امروز شاخص کل بورس با رشد بیش از ۴۹ هزار واحد، به کانال یک میلیون و 400 هزار واحدی وارد شد. در ساعات ابتدایی معاملات امروز، سهام برخی شرکت‌ها رشد 31 هزار واحدی را نیز  تجریه کرد. مهدی فاضلیان، یک تحلیلگر بازار سرمایه در این باره به «فراز»، گفت: « امروز حضور پتروشیمی‌ها در بازار پرقدرت بود و ارزش سهام بسیاری از این شرکت‌ها با ارزش ذاتی‌شان همخوانی داشت».

فاضلیان، در مقابل اظهار نظر تحلیلگرانی که در هر مقطع،  رشد شاخص بازار سرمایه را به دلیل جو روانی می‌دانند، اینطور واکنش نشان داد: « بازار سرمایه در ایران متشکل از شرکت‌های بنیادی و برخی شرکت‌های کوچکی است که بدون حمایت دولت نمی‌توانند سوددهی داشته باشند».

او صحبت‌های خود را اینطور ادامه داد: « بسیاری از شرکت‌های پتروشیمی، فولادی‌ها، کشتیرانی و دارویی از جمله گروههای  با ارزش ذاتی بالا هستند که امروز هم رونق پتروشیمی‌ها موجب صعودی شدن شاخص‌ها در بازار شد».

او همچنین توضیح داد: «در ساعات پایانی امروز، چند عرضه جدید در بورس مربوط به گروههای فولادی  صورت گرفت و همین اتفاق، موجب تشکیل صف‌های طولانی خرید شد».

این دست‌اندرکار بازار سرمایه همچنین تاکید کرد: « باید این نکته را نیز یادآوری کنم که بخش اعظمی از رونق بازار مربوط به بالا رفتن ارزش سهام عدالت بود؛ اتفاق مثبتی است».

او در پاسخ به این پرسش که  چه چشم‌اندازی برای  میان مدت و بلند مدت بازار سرمایه وجود دارد، اینطور بیان داشت: « پاسخ به این پرسش دشوار است، اقتصاد ایران به خصوص از  ماه های گذشته تاکنون، چندان قابل پیش‌بینی نیست؛ اما با بررسی برخی عوامل می‌توان این طور تحلیل کرد که حداقل تا پایان امسال، روزهای رونق بازار سرمایه بیش از روزهای رکود خواهد بود. چرا که عرضه‌های دولتی همچنان ادامه دارد».

سایه روشن بورس

شاخص بورس طی روزهای گذشته در حالی روند افزایشی خود را ادامه می‌دهد که به باور بسیاری از آگاهان اقتصادی: «تحلیل وضعیت بازار مشکل شده است». اظهار نظرها درباره دلایل صعودی شدن شاخص بورس متفاوت است؛ برخی از دست‌اندرکاران بازار نگاهشان به این روند مثبت است و  می‌گویند: «در نهایت سرمایه‌گذاران خرد متوجه شدند، پرسود ترین و امن‌ترین بازار، با وجود نقدشوندگی پایین بورس است».

این گروه از حامیان بازار سرمایه در ایران بر این باور هستند که نقش دولت در ورود سرمایه‌گذاران خرد به بازار سرمایه قابل تحسین است. اما در مقابل گروه دیگری از کارشناسان قرار دارند که ادامه روند فعلی را به بمبی ساعتی در اقتصاد ایران تشبیه می‌کنند.

امروز معامله گران در این بازار یک میلیون معامله انجام دادند که 142 هزار و 582 میلیارد ریال ارزش داشت.

فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، ملی صنایع مس ایران، سرمایه‌ گذاری تامین اجتماعی، معدنی و صنعتی گلگهر، با ما، س. نفت و گاز و پتروشیمی تامین نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند و بانک‌های ملت و تجارت، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان، گسترش سرمایه‌ گذاری ایران خودرو، ملی صنایع مس ایران و گلوگزان نمادهای پربیننده این بازار بودند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.