ماراتن نفس گیر اقتصادی در نیمه دوم سال 2020

طبق اعلام سازمان تجارت جهانی در سال جاری میلادی تجارت هیچ منطقه ای در جهان از کرونا در امان نمانده است

جدیدترین بررسی‌ها از وضعیت تجارت جهانی در ایام شیوع کرونا نشان می‌دهد که هیچ منطقه‌ای در جهان نتوانسته تجارت خود را از اثرات مخرب شیوع این ویروس در امان نگه دارد.

به گزارش ایسنا، جدیدترین بررسی‌های اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد که در طول ماه‌هایی که از سال ۲۰۲۰ گذشته، تقریبا تمامی مناطق و کشورها از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده اند و میزان صادرات و واردات کشورها در بسیاری از ماه‌های گذشته منفی بوده است.

بر اساس برآوردهای صورت گرفته، تجارت جهانی در فصل نخست سال ۲۰۲۰ نسبت به فصل پیش از آن افتی پنج درصدی را به ثبت رسانده است اما در فصل دوم این سال و پس از گسترش شیوع ویروس در بسیاری از کشورها، میزان تجارت جهانی افتی ۲۷ درصدی را به ثبت رسانده است.

همچنین پیش‌بینی شده که میزان افت جهانی تجارت تا پایان سال جاری میلادی به حدود ۲۰ درصد برسد که این پیش‌بینی به عدد منفی ۱۳ تا ۳۲ درصد سازمان تجارت جهانی نزدیک است. کمیسیون اروپا نیز پیش بینی کرده میزان تجارت این اتحادیه بین ۱۰ تا ۱۶ درصد کاهش پیدا کند.

در میان کشورهای قدرتمند، دو ماه آوریل و می، بدترین ماه‌ها از نظر عملکرد بوده اما جز دو ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰، چین توانسته شرایط بهتری را پشت سر بگذارد. آمریکا در ماه مارس ۲۱ درصد افت واردات و ۲۹ درصد افت صادرات را به ثبت رسانده است.

کره جنوبی نیز در ماه می افت ۲۰ درصدی صادرات و ژاپن در ماه آوریل افت ۲۶ درصدی صادرات را پشت سر گذاشته است.

در میان کشورهای در حال توسعه نیز تمام آمارها منفی بوده است. بر این اساس در نخستین فصل از سال ۲۰۲۰، میزان واردات کشورهای درحال توسعه دو و میزان صادرات آنها هفت درصد کاهش یافته است. در چهارمین ماه از سال جاری میلادی میزان واردات این کشورها ۱۹ و میزان صادرات آنها ۱۸ درصد کاهش یافته است.

این گزارش اعلام می‌کند که تقریبا تمامی کشورها و مناطق جهان از شیوع کرونا آسیب دیده اند، با این وجود وضعیت شرق آسیا و اقیانوسیه بهتر از دیگر نقاط است.

کمربندها را ببندید ، نیمه سخت تر باقی مانده است

در همین رابطه نیز «اریک روزنگرین» ،مدیر دفتر منطقه‌ای فدرال رزرو در بوستون گفت که بانک مرکزی آمریکا به برنامه خود در ارائه وام شدت می‌بخشد. به گزارش ایسنا به نقل از فاکس نیوز، اریک روزنگرین با بیان اینکه بانک مرکزی آمریکا انتظار دارد بحران اقتصادی ناشی از شیوع کرونا تا پایان سال به اتمام برسد از ورود جدی‌تر این بانک به ارائه تسهیلات وام دهی برای« بیمه کردن اقتصاد در برابر دشواری‌های آینده» خبر داد. وی افزود: «اگر همانطور که من فکر می‌کنم شود و نیمه دوم سال با شرایط سخت تری از آنچه بسیاری از مردم فکر می کنند مواجه شویم، آن وقت اقدامات پیش نگرانه فدرال رزرو نقش کلیدی در به حداقل رساندن آسیب‌های اقتصادی خواهد داشت.»

مدیر دفتر منطقه‌ای فدرال رزرو با اشاره به اینکه بانک مرکزی نگران تعدیل نیروی گسترده کسب و کارهایی است که با کاهش جدی درآمد و سودآوری خود مواجه شده‌اند گفت:«تا حد امکان تلاش می‌کنیم وام‌های ارزان را برای کمک به کسب و کارها در اختیارشان قرار دهیم.»

همچنین پیش از این نیز جروم پاول(رئیس بانک مرکزی آمریکا ) گفته بود هر چند روند احیای رشد اقتصادی آمریکا به تدریج آغاز شده است اما میلیون ها آمریکایی ممکن است کماکان بیرون از بازار کار باقی بمانند.   وی هم چنین در نامه ای به اعضای کنگره این کشور گفته بود بازگشت میزان فعالیت‌های اقتصادی به سطوح قبل از بحران دست کم دو سال زمان خواهد برد و نباید در پایان دادن به رویکردهای حمایتی عجله کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.