ماراتن نفس گیر تورم موادغذایی

تورم کالاهای خوراکی برای گروه های آسیب‌پذیر بیش از 25 درصد است

آمارهای مرتبط با تورم، تولید و هزینه‌های زندگی در ایران غیر واقعی است. این نکته‌ای است که بسیاری از آگاهان اقتصادی بر سر آن به اتفاق نظر رسیده‌اند. حالاارقام واقعی اقتصادی در کوچه پس کوچه‌های شهر نمایان تر از تارنمای مراکز مسپول انتشار آمارهای اقتصادی هستند.

برای مثال، مرکز آمار ایران در آخرین گزارش خود اعلام کرد خط فقر در شهرهای بزرگ حدود 6 میلیون و 500 هزار تومان است؛ اما گزارش‌های غیر رسمی در نتیجه بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که خط فقر در شهرهای بزرگ حدود 9 میلیون تومان است. این در حالی که حداقل دریافتی کارگران که در سال جاری با کشمکش‌های فراوان به 2 میلیون و 800 هزار تومان رسید. با اینهمه،  حتی با استناد به گزارش‌های رسمی نیز، حال معیشت بسیاری از دهک‌های درآمدی ضعیف جامعه خوب نیست.

از سوی دیگر  مرکز آمار ایران در جدید ترین گزارش خود،  اختلاف تورم بالاترین دهک درآمدی و پایین‌ترین دهک درآمدی را اعلام کرد.‌ نرخ تورم کل کشور در خرداد ماه ١٣٩٩ برابر ٢٧,٨ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٢٥.٨ درصد برای دهک اول تا 30 درصد برای دهک دهم نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم دوازده‌ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٢٥.٤ درصد برای دهک اول تا ٢٧.٩ درصد برای دهک دهم است، هم‌چنین در مورد گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» بین ٢٦.١ درصد برای دهک اول تا 30.5 درصد برای دهک دهم است.

فاصله تورمی دهک‌ها

بر اساس اعداد مربوط به تورم میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٤,٢ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٣.٩ درصد) 0.3 واحد درصد افزایش داشته است. به نظر می‌رسد این کاهش در پی پایین بودن تقاضای کل  از سوی گروههای آسیب‌پذیر جامعه رخ داده است. در فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل 0.8 واحد درصد و در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل 0.4 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.