تاثیر منفی گرانی ارز بر فعالیت بنگاه‌های اقتصادی

در فاصله سال‌های 88 تا 98، بازدهی سرمایه‌گذاری در بازار ارز 1035 درصد برآورد شده است

افزایش ناگهانی قیمت ارز، تاثیر مخرب بر فعالیت شرکت‌ها گذاشته است. کارشناسان اقتصادی می‌گویند آن گروه از شرکت‌های بورسی که درآمد ارزی از محل صادرات کالاهای تولیدی خود دارند و یا قیمت‌ کالاهای تولیدی آنها با قیمت‌های بازارهای جهانی تعیین می‌شود، از نرخ ارز تاثیر بیشتری می‌پذیرند و همچنین بر شرکت‌هایی که مواد اولیه آنها وارداتی است، تاثیر منفی می‌گذارد.

به نظر می‌رسد طی سال‌های گذشته تاکنون بنگاه‌‌های اقتصادی در کشور مدام  با مساله کاهش نقدینگی خود دست و پنجه نرم کرده‌اند.

چرا که  طی 10 سال گذشته تاکنون، یعنی در فاصله سال‌های 88 تا 98، بازدهی سرمایه‌گذاری روی  ارز 1035 درصد برآورد شده است. همچنین که در این بازه زمانی قیمت دلار در بازار آزاد از 998 تومان در سال 88  به حدود مرز 20 هزار تومان  سال جاری رسیده؛ در این مدت 10 سال،  قیمت دلار حدود 19 هزار تومان افرایش پیدا کرده است.

تحلیلگران بازار سرمایه همچنین  بر این باور هستند که بازار سرمایه از نوسان  نرخ ارز، قیمت ارز در بازارهای جهانی، سیاست گذاری‌های داخلی و‌ سیاست خارجی تاثیر می‌پذیرد. آمارها می‌گویند طی 10 سال گذشته تاکنون، بازدهی بازار سرمایه 2382درصد بوده است. از سوی دیگر بر اساس آمارهای رسمی سازمان بورس اوراق بهادار تهران، فقط در فاصله آبان ماه سال گذشته تا پایان خرداد ماه سال جاری، بورس بازدهی 300 درصدی را تجربه کرده که  از نگاه تحلیلگران اقتصادی این روند تاثیر قابل تاملی بر افزایش قیمت ارز و تاثیر منفی بر فعالیت شرکت‌ها گذاشته است.

همچنین که در سال جاری هم با ورود حجم گسترده نقدینگی به بازار سرمایه و سرمایه گذاران جدید موجب رشد بی‌سابقه شاخص بورس شد.

آنطور که سازمان بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرده است، در سه ماهه ابتدایی سال جاری، رقمی در حدود 50 هزار میلیارد تومان نقدینگی به بازار سرمایه وارد شده است. در همین باره تحلیل‌هایی وجود دارد که از تاثیر رونق بورس بر افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد ارز خبر می‌دهد.

برای این اظهار نظر استدلال مشخصی وجود دارد. آنطور که تحلیلگران اقتصادی باور دارند شرایط فعلی حاکم بر اقتصاد ایران به سوی «تورم انتظاری» پیش می‌رود؛ وقتی یک بازار با رونق مواجه می‌شود بازارهای دیگر نیز انتظار رسیدن به سوددهی را دارند.

عباس آرگون، تحلیلگر اقتصادی در این باره گفته است: «باید توجه داشت که افزایش نرخ ارز باعث افزایش تورم در کشور می‌شود. در نتیجه این تورم نیز به افزایش سود حسابداری شرکت‌ها از یک سو و افزایش ارزش جایگزینی شرکت‌ها از سوی دیگر و‌ در نتیجه رشد ارزش سهام شرکت‌ها در بورس می‌شود».

به گفته این دست‌اندرکار بازار سرمایه: « نرخ ارز یکی از متغیرهای مهم اقتصادی است که در سال‌های گذشته نوسانات زیادی داشته و این نوسانات سم مهلکی بر بنگاه‌های اقتصادی است چراکه موجب بی ثباتی در بازارهای مالی شده و امکان برنامه ریزی برای تداوم فعالیت را از آنان سلب می کند، در نتیجه نوسانات نرخ ارز بصورت مستقیم بر بازار سرمایه تاثیر می‌گذارد».

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.