دارا یکم آزاد شد

سهام‌داران از هفتم تیر ماه، امکان معالمه سهام صندوق دولتی دارایکم را پیدا کردند

چند بانک و شرکت بیمه دولتی در یک سبد، برای عرضه در بازار سرمایه با خفیف۲۰ درصدی و تشویق مردم برای سرمایه‌گذاری در آن، آغاز ماجرای فروش بخشی از سهام دولت در این مجموعه‌ها به مردم بود، آن هم با بهره‌گیری از ساز و کار صندوق‌های معامله‌گری موسوم بهETF . ماجرا اما با استقبال خیره کننده‌ای رو به رو شد و بیش از ۳ میلیون ۵۰۰ هزار نفر در این پذیره‌نویسی شرکت کردند که ۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان از طریق این صندوق جمع‌آوری شده است. حالا هفتم تیرماه و در آستانه بازگشایی امکان معامله این سهام در بورس، خبر از افزایش بیش از ۱۵۰ درصدی سهام این صندوق شنیده می‌شود.

دارا یکم شامل چه بود و چگونه عرضه شد؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در واقع پرتفویی از چندین دارایی مالی تشکیل می‌دهند که به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا علاوه بر مشارکت در بازار سرمایه و کسب سود از این بازار بتوانند با داشتن مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر دارایی‌های مختلف ریسک را در پرتفوی سرمایه‌گذاری خود تعدیل کنند.  افراد با خرید واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در چندین دارایی سرمایه‌گذاری می‌کنند. صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس نیز سازوکاری مشابه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک دارد ولی می‌توان واحدهای آن‌ها را مانند سهام شرکت‌ها معامله کرد.

سبد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله از سهام شرکت‌های مختلف تشکیل شده‌اند و این کار توسط افراد مجرب و متخصص تحت عنوان مدیریت سرمایه‌گذاری صندوق انجام گرفته است لذا نیازی وجود ندارد که دائماً پیگیر روند قیمت سهام شرکت‌های مذکور در بازار بود. وجود سهام مختلف از صنایع مختلف در پرتفوی سبب می‌شود با نوسان قیمت‌ها در بازار در حالی که ممکن است در یک صنعت روند کاهشی وجود داشته باشد در صنعت دیگر روند افزایشی باشد و ریسک کل سرمایه‌گذاری با تنوع سهام در صندوق خنثی شود.

دو ماه پیش بود که خبر رسید که دولت قصد دارد تا با تاسیس یک صندوق معامله پذیر جدید در بورس، مجموع سهام مورد نظر برای واگذاری بانک های بانک ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات ایران و قرض‌الحسنه مهر ایران و دو شرکت‌ بیمه البرز و اتکایی امین در آن را به مردم عرضه کند.

در مورد خاص صندوق «دارا یکم»، دولت سبدی از سهام خود در شرکت‌های بزرگ بورسی را برای عرضه به عموم مردم آزاد کرد. در زمان عرضه، اعلام شد که هر واحد از این صندوق ۲ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده که ترکیبی از دارایی‌های تقسیم‌شده دولت در چند بانک و شرکت بیمه‌ای بزرگ بود. با تکمیل فرآیند فروش واحدهای این صندوق اما با گذشت زمانی در حدود ۲ ماه اعلام شد که ارزشِ روز واحدهای این صندوق حدود ۲ برابر شده است.

بفروشیم یا نفروشیم؟

با آغاز امکان معامله در این صندوق، پرسش‌های زیادی برای میلیون خریدار این سهام مبنی بر فروش یا نگهداری این سهام، به میان آمده است.

برخی رسانه‌ها، با اغاز امکان معامله سهام صندوق دارایکم، گزارش کردند که در معاملات  بازار سهم، اولین صندوق ETF دولتی با ۱۵۰ درصد رشد با قیمت ۲۱ هزار و ۴۲۰ تومان کشف قیمت شد. به گزارش تجارت نیوز، در جریان فرایند کشف قیمت اولین صندوق ETF دولتی، نماد دارا یکم با قیمت ۲۱ هزار و ۴۲۰ تومان کشف قیمت شد. این در حالی است که NAV ابطال این نماد در حال حاضر بیش از ۲۳ هزار تومان است. معاملات این صندوق در حالی انجام می‌شود که سهامداران این نماد، هر واحد از این صندوق را با قیمت ۱۰ هزار تومان خریداری کردند و حالا می‌توانند با بیش از ۱۱۴ درصد سود آنرا به فروش برسانند.

بر اساس اعلام سازمان بورس، افرادی که این نماد را از راهی به جز سامانه کارگزاری‌ها خریداری کردند، می‌توانند از طریق تغییر کارگزار ناظر این نماد را در سبد سهام خود مشاهده کرده تا قادر به انجام معامله شوند. اما پیش از شروع معاملات، بسیاری از خریداران از اضافه نشدن این نماد به سبد دارایی خود نگران هستند. آن طور که تاکنون اعلام شده است، اگر متقاضیان واحدهای این صندوق را از بانک‌ها خریده باشند و اکنون کد بورسی دارند می‌توانند از پنل معاملات آنلاین کارگزاری تغییر ناظر بدهند تا این سهام وارد سبد بورسی آن‌ها شود. اما آن ها که هنوز کدبورسی ندارند و واحدهای صندوق ETF را خریداری کرده بودند، اکنون ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنند و سپس به دفاتر پیشخوان یا سایت بانک قرض الحسنه مهر ایران یا اپلیکیشن سیگنال احراز هویت مراجعه کنند و پس از این مرحله، با مراجعه به یکی از کارگزاری‌ها، برای افتتاح حساب معاملات آنلاین اقدام کنند.

از زمان آغاز پذیره‌نویسی این صندوق تا به امروز خالص ارزش دارایی (NAV) هر واحد این صندوق با رشدی ۱۲۰ درصدی به حدود ۲۲ هزار تومان رسیده است و کل ارزش سهام هر نفر نیز بیش از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ارزش دارد. این در حالی است که سبد سهام هر فرد متشکل از ۳ نماد بانکی و ۲ نماد بیمه‌ای است که هر کدام از این نمادها رشد قابل توجهی را در این مدت تجربه کرده‌اند. از زمان پذیره‌نویسی تا به امروز نماد «وتجارت»، «وبصادر»، «وبملت» و «البرز» همگی بالای ۱۰۰ درصد و «اتکام» نیز بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است که همین موضوع موجب افزایش خالص ارزش این صندوق به میزان ۱۲۰ درصد شده است.

از طرفی، از آنجایی که روند بورس صعودی پیش‌بینی می‌شود و نمادهای بانکی و بیمه‌ای در این هفته‌ها با تقاضای خوبی مواجه هستند، به نظر می‌رسد این رشد همچنان ادامه داشته باشد و بازدهی این صندوق بیشتر از این مقدار شود. از سوی دیگر اما، هجوم سهامداران این صندوق که  فاقد کد بورسی بوده‌اند نیز، نگرانی‌ها را از افت قیمت این سهام، افزایش داده است. با این حال پیش‌بینی می‌شود که در جریان معاملات، بسیاری از سهامداران اقدام به فروش واحدهای خود بکنند و به همین سود فعلی راضی شوند.

دولت به دنبال چیست؟

ماجرای عرضه سهام‌های دولتی در صندوق‌های این چنینی به دارایکم محدود نمی‌شود و دولت به تازگی خبر از آغاز پذیره‌نویسی صندوقی جدید را نیز داده است. اما پیش از این «فراز» در گزارشی تحلیلی، قصد دولت از این شیوه واگذاری را واکاوی کرده بود.

واقعیت آن است که در این شیوه عرضه سهام دولتی می‌توان رد یک ترفند جدید دولت برای همان فرمول قدیمی خصوصی سازی‌ها را جستجو کرد. در واقع اگر مشکل اصلی بیشتر خصوصی سازی‌ها را واگذاری مالکیت بنگاه‌های دولتی بدون واگذاری مدیریت به مردم بدانیم، این بار نیز در بورسی شدن برخی بانک‌ها و شرکت‌های بیمه، همین قاعده رعایت شده است. با این تفاوت که این بار برخلاف واگذاری شستا و برخی صندوق‌های بازنشستگی که با ساختار هولدینگی و تودرتو، صرفا سهام شرکت‌ها برای کسب نقدینگی به مردم واگذار می‌شد و هیات مدیره زیرمجموعه‌های دولتی در اختیار دولت باقی می‌ماند، حالا این دست از بانک‌ها و شرکت‌های بیمه با ترفند تاسیس یک صندوق سرمایه گذاری معامله پذیر و با در کنترل داشتن صلاحیت انتصاب مدیران عالی صندوق توسط وزارت اقتصاد، بار دیگر همان فرمول قدیمی را تکرار می‌کنند. اعطای بی سابقه تخفیف ۲۰ درصدی به مردم و آسان گیری پذیره نویسی علی رغم کشف قیمت سهام بورسی شده بانک‌ها در بازار سرمایه همه و همه نشان از این دارد که دولت در پی ترغیب مردم برای جذب سرمایه و نقدینگی هر چه بیشتر آن‌هاست، بی آنکه کنترل مدیریتی خود را بر حدود یک پنجم سهام این مجموعه‌ها از دست بدهد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.