جنجال‌های کرونایی از شیوع غیر منتظره تا تبعات پس از آن

در جلسه ستاد مقابله با کرونا، رییس جمهور گفت فعلا پایانی برای کرونا متصور نیست و کشور باید خود را برای مبارزه‌ای بلندمدت آماده کند

روز گذشته در جلسه ستاد مقابله با کرونا، رییس جمهور گفت تاکنون پایانی برای کرونا متصور نیست و کشور باید خود را برای مبارزه‌ای بلندمدت آماده کند

بیش از 3 ماه است که کرونا در کشور شیوع پیدا کرده و در این مدت تمام مناسبات اجتماعی و اقتصادی و حتی فرهنگی را متحول کرده است. هرچند اعلام دیرهنگام شیوع این بیماری در کشور اعتراضات و نارضایتی‌ها را به دنبال داشت اما حالا همه ناچار به همزیستی با آن هستند. اما در این میان نباید جمعیت کثیری را که با بی‌تفاوتی از کنار این ویروس ناشناخته می‌گذرند نادیده گرفت. کسانی که با این ویروس نه همزیستی دارند و نه با آن مقابله می‌کنند.
این بی‌تفاوتی در حالی است که این ویروس دوباره در اوج خود قرار گرفته و مدام به نگرانی‌ها از بروز یک فاجعه دامن می‌زند. مانند آن چه در اوایل شیوع کرونا ایتالیا با آن درگیر بود. شاید عمق آن چه در حال روی دادن است را در آخرین آماری که معاون کل وزارت بهداشت به تازگی ارائه کرده است یافت. بر اساس این اظهارات در هر 33 ثانیه یک نفر به کرونا مبتلا می‌شود. و در هر 13 دقیقه یک نفر جان خود را از دست می‌دهد. چنانچه روز گذشته در عرض 24 ساعت 144 نفر جان خود را از دست دادند و بر اساس معیارهای قطعی و تشخیصی در این فاصله زمانی 2 هزار و 489 بیمار جدید به این بیماری مبتلا شدند. در حال حاضر و تا لحظه تنظیم این گزارش 222 هزار و 669 نفر مبتلا به کرونا در کشور وجود دارد. این رقم برای جانباختگان 10 هزار و 508 نفر عنوان شده است

تشکیک در آمار جان دوباره می‌گیرد
اما نکته‌ای که در این گزارش وجود دارد اعلام آمار بر اساس معیارهای قطعی و تشخیص است. معیارهایی که بر اساس اظهارات مینو محرز یکی از اعضای کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت در مصاحبه با ماهنامه اندیشه پویا آن را قطعی ندانسته است

او در این مصاحبه می‌گوید: “تست کرونا سی درصد منفی کاذب دارد. یک دلیلش این است که چون نمونه از مخاط بینی و حلق گرفته می‌شود، شاید کسانی که نمونه می‌گیرند بترسند و نمونه خوب در نیاید. جدای این خود تست‌ها نیز منفی کاذب دارد.” بر اساس گفته‌های این پزشک در اوایل شیوع کرونا، بیماران با سی‌تی‌اسکن تشخیص داده می‌شدند و از آن جایی احتمال خطا در این روش نیز بالا بود سازمان بهداشت جهانی آن را قبول نداشت. بنابراین آماری که وزارت بهداشت اعلام می‌کند فقط آمار افرادی است که تست‌ مثبت داشته‌اند.

با مقایسه صحبت‌های مینو محرز و اظهارات ایرج حریرچی در جلسه صبح روز گذشته، مبنی بر این که هر فرد بیش از 400 نفر را می‌تواند آلوده کند، می‌توان دریافت آمار ارائه شده می‌تواند بسیار بیشتر از رقم اعلام شده است و این فرض در آن جا قوت می‌گیرد که به گفته مینو محرز هیچ تست صددرصدی در جهان تولید نشده است.

این‌ها در حالی است که پیش از آن شورای شهر تهران بارها با مقامات وزارت بهداشت بر سر تعداد مبتلایان درگیر شده بود.

تا جایی که با واکنش تند رییس جمهور مبنی بر اینکه این صحبت‌ها کاسبی از کروناست و بلندگوی دشمن است مواجه شد.

اما این شورا همچنان بر آرای خود مصر ماند و در آماری از بهشت زهرا آمار فوتی‌های کرونا را 10 برابر اعلام کرد.آماری که دکتر

نمکی وزیر بهداشت تلویحا به آن اشاره کرده بود. او در اوایل خرداد گفته است که هنوز 90 درصد مردم به کرونا مبتلا نشده‌اند. در صورتی که آن 10 درصد مبتلا شده باشند، با درنظر گرفتن جمعیت 80 میلیونی کشور، تاکنون 8 میلیون نفر به کرونا مبتلا شده‌اند. ادعاهایی که بعدا دیگر مدیران این وزارت در صدد اصلاح آن برآمدند.

این آمارها چه درست باشند چه غلط، متناقض هستند و این تناقض‌گویی توانسته با شکل دادن بی‌اعتمادی، سبب بی‌تفاوتی جامعه نسبت به بیماری و خودمراقبتی شود.

3 ماه پس از برداشتن قرنطینه

حالا تقریبا 3 ماه از قرنطینه‌‌ای که با ایام نوروز مصادف‌ شده بود، می‌گذرد. دولت به بهانه جلوگیری از فشار اقتصادی مضاعف بر مردم، کم و بیش محدودیت‌های اعمال شده را برداشت و عملا مانند هر سال پس از نوروز مردم به زندگی روزمره خود پرداختند. و کمک‌هایی نیز برای مشاغل آسیب‌دیده و اقشار آسیب‌پذیر در نظر گرفت. کمک‌هایی که کارشناسان به ان نیز خرده گرفتند و از بی‌تاثیری آن هشدار دادند. ایراداتی چون نرسیدن اعتبارات به جامعه هدف خود.

برخی اقتصاددانان این کمک‌ها را غیرکارشناسانه خواندند. یکی از این کمک‌ها اعطای کمک‌های بلاعوض به همه یارانه‌بگیران بود که گفته می‌شد می‌توانست کمک بیشتری را به افراد نیازمندتر برساند. اما با این شیوه افراد دارای بضاعت بیشتر به اندازه افراد بی‌بضاعت کمک دریافت کردند. این فشار را حالا می‌توان بر وضوح بر اقشار کم‌درآمد دید. فشاری که در نتیجه گرانی افسارگسیخته از خوراک تا مسکن را تحت تاثیر قرار داده است.

در این میان رشد قسمت مسکن و اجاره‌بها چند روزی است رشد بی‌سابقه‌ای داشته و بر اساس آخرین آمار منتشر شده قیمت هر متر خانه 42 درصد گران شده و این رقم برای  اجاره بها در کل مناطق شهری بیش از 37 درصد بوده است.

این افزایش قیمت بالاخره دولت را در آخرین جلسه ستاد مقابله با کرونا که صبح روز گذشته برگزار شد، بر آن داشت تا تصمیماتی بگیرد. بر این اساس افزایش اجاره بها نسبت به سال قبل نباید در تهران بیش از ۲۵ درصد، در کلان شهر‌ها بیش از ۲۰ درصد و در بقیه شهر‌ها بیش از ۱۵ درصد باشد. این مقررات به عنوان یک مصوبه در نظر گرفته شده و تا زمان عادی شدن شرایط ویروس کرونا اعتبار دارد.

اما باید دانست این تنها اجاره بها نبوده است که در این مدت رشد زیادی داشته است. بلکه بر اساس گزارش‌های میدانی در برخی مناطق تهران صاحبان ملک نرخ ودیعه را گاهی تا 100 میلیون تومان نیز افزایش داده‌اند. افزایشی که گفته می‌شود سرمایه‌گذاری در بورس علت آن است. چرا که تاکنون تنها بخشی است که به نظر اوضاع خوبی دارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.