اوج سیمانی‌ها و بحران ادامه دار مسکن

وزارت صمت با تولیدکنندگان سیمان بر سر افزایش قیمت سیمان، به توافق رسید

یکی از کلیدی‌ترین مصالح ساختمانی، که قیمت آن هر ساله با توفق تولید کنندگان با وزارت صمت تعیین می‌شود. با این حال یک سالی است که خبری از افزایش قیمت نیست و حالا چند ماه‌ای است که تلاطم در بازار سیمان و گرانی آن بر بازار مسکن نیز تاثیر گذاشته است. سیمانی‌ها اما می‌گویند که به دلیل حجم بالای این کالا، هزینه حمل و نقل و انبارداری و دستمزد کارگران، دولت باید قیمت آن را بیش از ۶۰ درصد افزایش دهد اما حالا خبر از توافق بر سر ۲۰ درصد افزایش قیمت آمده است. اما این افزایش قیمت، چه تاثیری بر آشفته بازار مسکن، برجا خواهد گذاشت؟

تلاطم در بازار سیمان

ابتدای سال جدید بود که وزارت صنعت در گزارشی رسمی از افزایش ۴۰ درصدی میانگین قیمت  سیمان در سال گذشته خبر داد.

براساس آمار وزارت صنعت، قیمت هرتن سیمان خاکستری تیپ ۳۲۵- ۱ فله ای در بهمن سال گذشته دو میلیون و ۲۴۹ هزار و ۷۰۰ ریال بود و در مقایسه با نرخ دیماه ۹۸ که دو میلیون و ۲۳۷ هزار و ۴۹ ریال بود، رشد ۰.۶ درصدی یافت. اما بهمن ۹۷ نرخ این نوع سیمان یک میلیون ۵۷۷ هزار و ۵۰۸ ریال ثبت شده بود که سال گذشته ۴۲.۶ درصد رشد یافته است. سیمان خاکستری تیپ ۳۲۵- ۱ پاکتی در بهمن ماه ۹۸ هر پاکت ۱۴۱ هزار و ۶۹۰ ریال بود و در دیماه همان سال هم هر پاکت ۱۴۱ هزار و ۳۵۷ ریال تعیین قیمت شد و رشد ۰.۲درصدی داشت، در مقایسه با بهمن ۹۷ که هرپاکت ۱۰۳ هزار و ۹۰ ریال بود، رشد ۳۷.۴ درصدی را ثبت کرد.

ضمن اینکه سیمان خاکستری تیپ ۲ فله ای هر تن دو میلیون و ۲۹۱ هزار و ۵۰۸ ریال در بهمن پارسال نرخ داشت و در مقایسه با دی ماه ۹۸ که هر تن دو میلیون و ۲۷۷ هزار و ۵۵۸ ریال بود، رشد ۰.۶ درصدی یافت. همچنین قیمت این نوع سیمان در بهمن ۹۷ به ازای هر تن یک میلیون ۶۱۳ هزار و ۸۴۴ ریال عرضه شده بود، که سال گذشته ۴۲ درصد رشد قیمت یافته است.

سیمان خاکستری تیپ ۲ پاکتی در بهمن سال گذشته به ازای هر پاکت ۱۴۳ هزار و ۸۰۰ ریال ارزش داشت و نسبت به دیماه ۹۸ هم که ۱۴۳ هزار و ۴۰۵ ریال بود، ۰.۳ درصد افزایش داشت، اما نسبت به بهمن ۹۷ که ۱۰۵ هزار و ۲۵۹ ریال به ازای هر پاکت تعیین ارزش شده بود، ۳۶.۶ درصد رشد دارد. بهمن ۹۸ یک پاکت سیمان سفید ۵۰ کیلو ی ۲۶۱ هزار و ۱۳۹ ریال بود که در مقایسه با دی ماه نیز که قیمت ۲۶ هزار و ۱۰۵ ریال داشت، ۰.۴۰ افزایش دارد.

شیخان، دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان اما علت نوسان قیمت سیمان را این گونه بیان می‌کند: «دولتمردان با پیشنهاد تولیدکنندگان مبنی بر افزایش قیمت سیمان موافقت نمی‌کنند و همین باعث برهم خوردن جو روانی بازار می‌شود.»

با توجه به افزایش میزان نرخ تورم قیمت سیمان نیز همه ساله باید تغییر کند؛ این در حالی است که موافقت با افزایش قیمت سیمان با تاخیر انجام می‌شود. این گرانی‌ها البته در سه ماهه نخست سال ۹۹ نیز ادامه پیدا کرد تا اینکه سرانجام زمزمه‌ها برای توافقی جدید میان تولید کنندگان و وزارت صمت بر سر افزایش بهای سیمان، بالا گرفت.

توافق برای افزایش قیمت

یک ماه پیش بود که گزارش شد که صنعت سیمان در حال مذاکره با وزارت صنعت برای افزایش قیمت سیمان است.

به گزارش تسنیم، تولیدکنندگان سیمان می‌گویند: «از سال گذشته هزینه‌های تولید افزایش قابل‌توجهی پیدا کرده اما مدام با وعده وزارت صنعت در تغییرات قیمت روبه‌رو بودیم.» در سال گذشته وزارت صنعت پیشنهاد افزایش 45درصدی قیمت سیمان را داده بود اما در نهایت توافق شد تا تغییراتی فعلاً در قیمت سیمان اعمال نشود. اما معضل بر سر تفاوت فاحش پیشنهاد افزایش قیمت سیمان، موضوع را پیچیده کرده بود. تولیدکنندگان سیمان درخواست افزایش 100درصدی قیمت سیمان را دارند اما به‌نظر می‌رسد در نهایت توافق بر سر افزایش 63درصدی قیمت‌ها باشد.

چند روز بعد عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان به ایسنا گفت: «سهم بزرگ سیمان در ارزآوری و توسعه صادرات را نمی‌توان نادیده گرفت؛ بنابراین ارزش واقعی سیمان با توجه به مشکلات باید کشف و تعیین شود.» شیخان در رابطه با تصمیات اخیر برای قیمت‌های سال جاری سیمان، اظهار کرد: «افزایش قیمت سیمان از سوی شرکت‌ها منطقی و قابل دفاع است. با توجه به افزایش سرسام آور هزینه‌های تولید مانند کرایه‌ و حمل، دستمزد، هزینه‌های تعمیر دستگاه‌ها و نگهداری که سال جاری با جهش روبرو شده روی قیمت تمام‌شده سیمان بیش از ۳۰ درصد تاثیر گذاشته از این رو انتظار برای افزایش قیمت سیمان طبیعی است.»

در آستانه خبر این توافق نیز، اصغرزاده کارشناس صنعت سیما در گفتگو با اقتصاد ۲۴ گفت: «یک بسته آدامس در حال حاضر با حداقل قیمت ۲۰ تومان به فروش می‌رسد در حالی که یک بسته سیمان با رقم ۱۵ هزار تومان فروخته می‌شود.» اصغرزاده تاکید کرد: «افزایش هزینه‌های انبارداری در بنادر، حمل و نقل ریلی و جاده‌ای، دستمزد کارگران و حق بیمه و بسیاری موارد دیگر در پدیدار شدن تبعات حاصل از رکود و گرانی در این صنعت پررنگ‌تر شده است.»

با تمام این حواشی، سرانجام، دیروز، نهم تیر ماه، دبیر انجمن سیمان از مصوبه جدید افزایش ۲۰ درصدی قیمت سیمان خبر داد. عبدالرضا شیخان اظهار داشت: در پی افزایش قیمت تمام شده تولید سیمان، تولیدکنندگان درخواست افزایش قیمت محصولاتشان را داشتند که با در نهایت رشد ۲۰ درصدی قیمتها مصوب شد. او با بیان اینکه قیمت تمام شده تولید سیمان ۶۰ درصد افزایش یافته است، گفت: در این مرحله فعلاً مدیران شرکت‌های سیمانی بر سر رشد ۲۰ درصدی قیمت‌ها توافق کردند و این مصوبه از فردا ۱۰ تیرماه اجرایی می شود. افزایش ۲۰ درصدی شامل سیمان تیپ یک می شود که در این مورد موافقت وزارت صنعت نیز جلب شده است.

از سهم ناچیز تا اثر روانی سیمان بر مسکن

«بی‌شک دو مورد از مصالح کلیدی در حوزه مسکن و ساختمان‌سازی، فولاد و سیمان هستند که طبیعتا هرگونه تغییر در قیمت این مصالح می‌تواند تا حدودی بر قیمت مسکن تاثیر داشته باشد.» این گفته‌های ایرج رهبر، نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران بود که در پی گرانی بهای سیمان در خرداد ماه امسال به وب سایت تجارت و بازار بیان شد.

اما فرهاد بیضایی، پژوهشگر حوزه مسکن، اعتقاد دارد: «معمولا ۶۰ درصد قیمت واحدهای مسکونی مربوط به زمین و هزینه‌های مرتبط با آن مثل پروانه‌های ساختمانی تعلق می‌گیرد. از ۴۰ درصد باقیمانده این مخارج، حدود نیمی از آن مربوط به هزینه‌های نیروی انسانی است و حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد هزینه‌ها نیز به مواد و مصالح ساختمانی تعلق می‌گیرد.»  او معتقد است که سهم هزینه‌های سیمان یا فولاد به‌عنوان دو نهاده اصلی در ساخت مسکن، در مقابل سهم هزینه زمین بسیار ناچیز است.

اما اسماعیل کاظمی، رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی، عامل روانی را مهم‌ترین تاثیر افزایش بهای سیمان بر قیمت مسکن می‌داند و در این باره به ایران کالا می‌گوید: «اگر قیمت سیمان به بالاتر از آنچه تولید می‌شود برسد قطعاً در قیمت مسکن تاثیر می گذارد، در اصل اگر یکی از مصالح ساختمانی گران شود آثار روانی آن در بازار مسکن نشان داده می‌شود.»

مهدی سلطان‌محمدی، کارشناس بازار مسکن نیز در این‌باره به «همدلی» می‌گوید: «تاثیر قیمت سیمان بر قیمت تمام شده مسکن ناچیز است، اما آنچه که اهمیت دارد قیمت دیگر نهاده‌های ساختمانی و نرخ زمین است که در قیمت مسکن نقش زیادی را دارند.» این کارشناس مسکن در ادامه صحبت‌های خود با «همدلی» افزود: «70درصد قیمت تمام شده مسکن را زمین تشکیل می‌دهد و از میان سایر نهاده‌های ساختمانی سیمان نقش ناچیزی در این موضوع دارد که به هر حال این سهم ناچیز هم تاثیر خود را بر بازار می‌گذارد.»با نگاهی گذرا به بازار سیمان و معضلات آن، به خوبی روشن است که مشکلات این بازار نیز، کم و بیش مشابه سایر بازارهاست. از قیمت‌گذاری دستوری دولت تا کشمکش با تولید کنندگان و مشکلات تولید و چالش‌های تجارت، این فهرست مشکلات یکی از اساسی‌ترین مصالح ساختمانی است که به صورت با واسطه، اثر خود را بر گرانی سرپناه مردم، بر جا خواهد گذاشت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.