مالیات سینماداران بر دوش تماشاگران !

برخی از سینماها هنگام بلیت‌فروشی، با احتساب مالیات، بیش از قیمتِ اعلام‌شده‌ بلیت‌ها از مردم پول دریافت می‌کنند

پس از چهار ماه تعطیلی اجباری، بازگشایی سینماها در یکم تیر ، با چالش های تازه ای مواجه بود. گام اول با انصراف دو فیلم مهم جدول اکران یعنی «شنای پروانه» و «خوب بد جلف ۲» به دلیل عدم حمایت همراه شد. گام دوم با بازگشت این دو فیلم به جدول اکران به دلایلی نامعلوم و احتمالا حمایت های پشت پرده سازمان سینمایی مواجه شد، حمایت هایی که رقم آن تا به امروز رسانه ای نشده است! در همین شرایط بود که بسیاری از سینماداران به دلیل ناپایدار بودن شرایط فیلم ها در جدول اکران، ترجیح دادند فعالیتشان را از سر نگیرند. آن‌ها باور داشتند که اکران فیلم‌های بهمن ۹۸ نمی‌تواند مخاطبی را به سینما‌ها بکشاند. باور و عقیده‌ای که براساس آمار ارائه شده در سایت سمفا درست از کار درآمد. در این بین خبر افزایش بلیت سینما‌ها شرایط را بحرانی تر از پیش کرد. هرچند هر سال قیمت بلیت‌ها با آغاز اکران نوروز افریش پیدا می‌کرد، اما با توجه به شرایط کنونی که سینما‌ها دیگر رونق سابق را ندارند انتظار می‌رفت مسئولان به این زودی‌ها به فکر گران کردن بلیت سینما‌ها نیفتند.

وضعیت مالیات سینماداران

طبق آیین نامه معاونت مالیات بر ارزش افزوده سینماداران مکلف هستند صرفا نه درصد (۹٪) از حق السهم صاحبان سینما را به عنوان ارزش افزوده پرداخت نمایند. همچنین سینماداران با توجه به پروانه مالکیت فیلم ، حق کسر مالیات بر ارزش افزوده را از مالکین حقیقی فیلم سینمایی ندارند. در این میان سینماداران با توجه به پروانه مالکیت تهیه کنندگان حقوقی، مکلف به کسر نه درصد (۹٪) از حق السهم مالک فیلم (حقوقی) و واریز آن به سازمان مالیاتی هستند.

مالیات از مردم گرفته می شود!

اما تعبیر دبیر و سخنگوی انجمن سینماداران کشور درباره قیمت بلیت سینما‌ها در دور جدید اکران، این‌گونه است: قیمت بلیت تغییر نکرده است، اما ۹ درصد ارزش افزوده که در گذشته از مخاطبان دریافت نمی‌شد، ازین پس روی بلیت فیلم‌ها منظور می‌شود. به این ترتیب ۹ درصد از قیمت بلیت سینما‌های مدرن، ممتاز و درجه یک به بهای بلیت سینما اضافه می‌شود. به گفته او بر این اساس قیمت سینما‌های مدرن که در گذشته ۲۰ هزار تومان بود، به ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان، قیمت سینما‌های ممتاز که ۱۵ هزارتومان بود، به بیش از ۱۶ هزار تومان و قیمت بلیت سینما‌های درجه یک که ۱۲ هزار تومان بود، به بیش از ۱۳ هزار تومان رسیده‌است.

سخنگوی انجمن سینماداران همچنین در این گفتگو به ایلنا گفته است مکاتباتی با سازمان سینمایی انجام شده و بر اساس آن ریاست سازمان قول داده که با رایزنی خود، سینما و به طور کل کار‌های فرهنگی و هنری را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کنند. در تایید حرف های این مقام مسئول، مدیرکل نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی نیز می گوید که قیمت بلیت سال گذشته ۲۰ هزار تومان بود، امسال هم ۲۰ هزار تومان است با این تفاوت که امسال سینماداران گفتند نمی‌خواهیم قیمت بلیت را گران کنیم، ولی ارزش افزوده را به دل بلیت سینما می‌آوریم. به‌طور مثال سینماداران سال گذشته ۲۰ هزار تومان تعیین‌شده به‌عنوان سقف قیمت بلیت را منهای ۹ درصد ارزش افزوده می‌کردند و عددی به دست می‌آوردند. آن عدد قیمت بلیت می‌شد. امسال هم همان روال سال گذشته است با این تفاوت که سینماداران می‌گویند همه اجناس گران شده و فشار زیادی را از نظر اقتصادی متحمل می‌شویم، به همین دلیل ارزش افزوده‌ای که سال گذشته پرداخت آن را خودمان تقبل می‌کردیم، دیگر پرداخت نمی‌کنیم و قیمت بلیت را با ارزش افزوده محاسبه می‌کنند.

باید گفت هرچند که قیمت اضافه شده به بلیت‌ها شاید ناچیز باشد، اما در شرایط کنونی که سینما‌های کشور برای دوباره جان گرفتن نیاز به طرح‌های تشویقی برای جذب مخاطب دارند، اضافه شدن قیمت بلیت‌ها می‌تواند یک نکته منفی باشد.

سینماداران چه می گویند؟!

«سید جمال ساداتیان»، مدیر سینما «آستارا» درباره دو نرخی شدن بلیت سینماها به «فراز» می گوید:«این مساله تصمیمی است که از سوی انجمن سینماداران و رییس آن گرفته شده است و در حال گسترش پیدا کردن است. ارشاد هم فعلا سکوت اختیار کرده. بسیاری از سینماداران نیز وقتی می بینند متولی شان از این طرح حمایت می کند، ترجیح می دهند در این رکود سینمایی فکر هزینه های خود نیز باشند. منِ نوعی تا زمانی می توانم بلیت را به قیمت و رویه سابق بفروشم اما وقتی از لحاظ قانونی این افزایش قیمت تایید شود یا با حمایت انجمن سینماداران به اکثر سینمادارها تعمیم داده شود چرا من از حق خود استفاده نکنم؟»

ساداتیان ادامه می دهد:«در واقع سینماداران 9 درصد از مالیات بر ارزش افزوده را که باید به صاحبان فیلم بدهند، روی بلیت کشیده و از مردم می گیرند. اگر مشکل مالیات سینماداران است بهتر است ریشه ای فکری به حال آن شود. بالا بردن بهای بلیت یک معامله دو سر باخت است!»

«سجاد نوروزی»، مدیر پردیس سینما «آزادی» اما در گفتگویی کوتاه با «فراز» درباره چالش تازه در فروش بلیت ها به فراز می گوید:«این مساله از سوی وزارت ارشاد در حال پیگیری است و به زودی به تعادل خواهد رسید. اما باید به این نکته توجه شود که طبق قانون، مالیات بر ارزش افزوده با خریدار است و با فروشنده نیست. اگر قبلا رویه دیگری انجام می شد در واقع قانون اجرا نمی شد. اصراری که در حال حاضر از سوی برخی برای اجرای آن صورت می گیرد نیز بیشتر به این دلیل و بعد هم شرایط حال حاضر سینماهاست. حالا باید دید ارشاد با این قضیه چه می کند». البته باید یادآور شد که سینماهای تهران در روز ابتدایی شروع اکران، بیش از 18 هزار مخاطب داشته اند و این میزان در شرایط حال حاضر سینما که بسیاری آن را رکود قلمداد می کنند، چندان نیز بازخورد کمی نیست!

آغاز رقابت در پلتفرم های فروش بلیت

روز گذشته تصویری از دریافت ۸۰۰ تومان هزینه‌ی خدمات آنلاین توسط یکی از سامانه‌های بلیت‌فروشی منتشر شد که بلیت سینما را در خرید اینترنتی نسبت به گیشه گران‌تر می‌کرد. در مقابل، یکی از سامانه‌ها با دریافت نکردن این هزینه، بلیت سینما را ارزان‌تر از دیگر رقبا به فروش گذاشت تا رقابت بین سامانه‌های بلیت‌فروشی به این شکل آغاز شود. در این میان و در حالی که قیمت‌ بلیت ها بدون مالیات بر ارزش افزوده اعلام شده، اما هنگام پرداخت، این مالیات از مردم دریافت می‌شود! سینماتیکت که به تازگی و بعد از راه‌ افتادن چهار سامانه‌ تازه خرید آنلاین بلیت، از انحصار خارج شده است، در حال بلیت‌فروشی با افزایش قیمتی محسوس نسبت به دیگر سامانه‌هاست.

 

هرچند هم سینماتیکت و هم دیگر سامانه‌های بلیت‌فروشی، در ورودی اعلام سانس‌ها، قیمت ۲۰ هزار تومان را برای هر بلیت درنظر گرفته‌اند ولی سینماتیکت بلیت‌هایش را به بهای ۲۲هزار و ۶۰۰ تومان می‌فروشد. در حالی که ایران‌تیک رقم ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان را برای عرضه بلیت درنظر گرفته است. سامانه گیشه حوزه هنری هم از همه ارزان‌تر و به همان قیمت ۲۰ هزار تومان بلیت می‌فروشد. سامانه‌ای مثل ایران‌تیک به دریافت ۹ درصد از حق‌السهم بلیت‌فروشی آنلاین راضی بوده و سامانه گیشه۷ حوزه حق‌السهم را به صفر رسانده ولی سامانه سینماتیکت حق‌السهم ۱۳درصدی را خواستار شده است. اینکه چرا سینماتیکت به‌جای آن برای حفظ‌ مشتریان قدیمی خود، قید حق‌السهم بالا را نزده مشخص نیست اما واضح است که برنده این رقابت سامانه‌هایی نظیر گیشه۷ حوزه و ایران‌تیک هستند که قید حق‌السهم را زده‌اند یا به حداقل حق‌السهم رضایت داده‌اند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.