بازنگری در روابط تجاری نرخ ارز را متعادل می‌کند

گفت‌و‌گوی «فراز» با «مسعود دانشمند» دبیرکل خانه اقتصاد ایران

رئیس کل بانک مرکزی در حالی اعلام کرده است تعادل به بازار ارز باز خواهد گشت که به باور بسیاری از تحلیلگران اقتصادی تا اصلاح نشدن رابطه تجاری و دیپلماسی ایران با دنیا، این وعده محقق نخواهد شد. دبیر کل خانه اقتصاد ایران در این باره به «فراز» گفت: « نمی‌شود با دنیا قهر  بود و انتظار بهبود شاخص‌های اقتصادی را کشید».

مسعود دانشمند اظهار داشت : «در دو ماهه نخست سال، کاهش نرخ بهره بانکی، ادامه تحریم‌ها، قرار گرفتن در لیست سیاه FATF، بحران اقتصادی ناشی از شیوع کرونا ویروس در ایران و جهان بر بازا روند افزایشی قیمت‌ها در بازار ارز تاثیر گذار بوده است».

این آگاه اقتصادی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره ضعف بانک مرکزی در نظارت بر فعالیت بازار آزاد ارز بیان داشت : « امکان به ‌صفر رساندن فعالیت‌های سفته‌بازانه در بازاری چون بازار ارز ممکن نیست اما کاهش این فعالیت‌ها امکان‌پذیر است».

او معتقد است: « بانک مرکزی در ایران باید به استقلال دست پیدا کند؛ در غیر اینصورت حتی در کنترل بازار ارز هم ناتوان خواهد بود و به قلکی برای تولید تبدیل می‌شود».

او در ادامه بیان داشت: « به نظر می‌رسد عوامل بنیادی تاثیرگذارترین عوامل در بالارفتن قیمت ارز در مدت اخیر بوده‌اند. این عوامل بنیادی مواردی از قبیل کاهش تجارت خارجی در دوماهه نخست سال، کاهش نرخ بهره بانکی، ادامه تحریم‌ها، قرار گرفتن در لیست سیاه FATF، بحران اقتصادی ناشی از شیوع کرونا ویروس در ایران و جهان، سخت‌تر شدن نقل‌وانتقالات پولی و مالی و وضعیت بازار سرمایه را در برمی‌گیرد» .

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.