رکورد شکنی بی سابقه در تالار شیشه ای

رکورد مشارکت در عرضه اولیه در تاریخ بورس شکسته شد

مشارکت خیره کننده ۴.۵ میلیون نفر در عرضه اولیه امروز شرکت سیمان تامین، بار دیگر رکوردی تازه در بازار سرمایه ایران بر جا گذاشت. این رقم در قیاس با سایر عرضه اولیه‌ها بیش از ۵۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. شاخص کل بورس نیز امروز با عبور از مرز یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد، به رکوردی تازه دست پیدا کرد.

رکورد شکنی سیتا

صبح چهارشنبه ۱۱ تیر ماه، عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین از ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه تا ۱۱ و ۳۰ دقیقه برگزار شد. به گزارش تجارت نیوز، بسیاری از کارگزاری‌ها امکان ثبت سفارش آفلاین را برای مشتریان خود فراهم کردند تا فرایند عرضه اولیه برای آنها راحت‌تر صورت بگیرد.

پیش از این، گزارش شده بود که در این عرضه اولیه هر کد بورسی مجاز است حداکثر ۸۰۰ سهم در بازه قیمتی ۱۴۹۰ تا ۱۵۷۵ سفارش دهد.  شرکت سیمان تامین در پایان خرداد ماه امسال در ۲۹ شرکت بورسی و ۲۰ شرکت غیر بورسی سرمایه‌گذاری کرده که مجموع ارزش بازار این شرکت‌ها ۱۰ هزار و ۲۲۷ میلیارد ریال بوده است. از نظر ارزشی ترکیب دارایی‌های این شرکت در پایان خردادماه ۶۹ درصد سرمایه‌گذاری‎های سیتا در شرکت‌های بورسی بوده و ۳۱ درصد مابقی در خارج از بورس بوده است. در میان این شرکت‌ها ۱۴نماد بورسی سیمان نیز به چشم می‌خورد که چیزی حدود ۹۸ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌های این شرکت را شامل می‌شود.

سیتا در خرداد ماه از فروش حدود ۲۱ میلیون سهم سیمان خوزستان (سخوز) سودی معادل ۱۴۹ میلیارد و ۸۸۹ میلیون ریال سودآوری داشته است. سیتا همچنین ۵۱٫۴۸ درصد سهام سفارس، ۶۸٫۶۳ درصد سصوفی، ۵۱٫۶۳ درصد سرود، ۵۷٫۵۴ درصد ساروم و ۵۳٫۳ درصد سهام سقاین را در اختیار دارد. همچنین بر اساس گزارش عملکرد سالانه سیتا، در سال ۱۳۹۸ به ازای هر سهم ۸۳۶ ریال سود داده که نسبت به سال ۹۷ رشدی ۱۳۱ درصدی داشته و در مقایسه با سال مالی ۹۶ نیز ۳۵۲ درصد افزایش داشته است. همچنین سود خالص تلفیقی هلدینگ سیمان تامین از ۴۷۱ میلیارد تومان در سال مالی گذشته به حدود ۱۳۵۰ میلیارد تومان در سال منتهی به پایان اردیبهشت ۹۹ افزایش یافته است. همچنین بر اساس ارزش‌گذاری انجام شده که در سایت بورس منتشر شده است، ارزش خالص هر سهم این شرکت معادل ۲۱۶۷۷ ریال برآورد شده که با توجه به قیمت ۱۵۷۵۰ ریالی اعلام شده از سوی سازمان بورس حدود ۷۳ درصد ارزش واقعی آن است که مطابق با مبنای قیمت‌گذاری عرضه اولیه‌هاست. گزارش‌ها نشان می‌داد که به نظر می‌رسد قیمت هر سهم آن دست کم تا پایان تابستان به بالای ۳۵۰۰ تومان برسد. شرکت سیتا که با سرمایه ۱۱ هزار میلیارد ریالی در بورس پذیرش شده است در سال گذشته افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی را به پایان رسانده است.

اما امروز و با پایان این عرضه اولیه تاریخی، مدیر عامل شرکت فناوری بورس تهران گفت: تعداد مشارکت کنندگان در عرضه اولیه سیتا که امروز در بورس انجام شد، ۴.۵ میلیون نفر مشارکت کردند. روح الله دهقان، مدیر عامل فناوری بورس تهران امروز به صورت زنده در گفت و گو با شبکه خبر اعلام کرد: با توجه به استقبال بیش از اندازه مردم برای خرید سهام عرضه اولیه سیمان تأمین در نماد سیتا۱ تعداد مشتریان عرضه اولیه نسبت به سری قبل ۵۰ درصد افزایش یافته است. به گفته دهقان در عرضه اولیه قبلی ۲.۵ میلیون نفر و در دو عرضه اولیه قبل از آن هر کدام ۳ میلیون نفر مشارکت کردند و امروز بالغ بر ۵۰ درصد رشد در مشتریان خرید سهام عرضه اولیه سیمان تأمین مشاهده شده است. مدیر عامل شرکت فناوری بورس تهران همچنین گفت: امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران هم بیش از ۶۶ هزار واحد رشد کرده و به رکورد بی سابقه یک میلیون و ۶۱۲ هزار و ۸۸۹ واحد رسیده است. او همچنین گفت: روند پرداخت در کارگزاری‌ها گرچه به کندی صورت می‌گیرد اما برخی کارگزاری‌ها نسبت به مشتریان خود متعهد شده‌اند که به ویژه در خرید سهام عرضه اولیه اعتباری به مشتریان می‌دهند و بعداً مشتریان می‌توانند حساب خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شارژ کنند. دهقان افزود: امروز سیستم پرداخت شاپرک گرچه مشکل داشته اما فکر می‌کنم تأثیری در عرضه اولیه سهام سیمان تأمین نداشته است. مدیر عامل شرکت فناوری بورس تهران همچنین در مورد مشکل یکی از کارگزاری‌ها گفت: بعد از ایجاد مشکل برای کارگزاری یادشده یکی دو روز طول کشید تا سامانه‌های کارگزاری راه اندازی شود و اکنون عمده مشتریان برای خرید عرضه اولیه در آن کارگزاری توانسته‌اند خدمات مورد نیاز دریافت کنند و سامانه‌های آن پایدار شده است.

پیش از این اما عرضه اولیه شستا روز چهارشنبه ۲۷ فروردین انجام شد که هم از نظر تعداد مشارکت‌کننده و هم از نظر ارزش عرضه، رکوردی تاریخی را در بورس به ثبت رسانده بود. روز چهارشنبه ۲۷ فروردین و پس از کش و قوس فراوان بالاخره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی ۸ میلیارد سهم خود را در قیمت ۸۶۰ تومان عرضه اولیه کرد که طی آن به هر کد بورسی حداکثر ۳۶۳۷ سهم تخصیص یافت. عرضه اولیه که با مشارکت ۲ میلیون و ۷۰ هزار کد صورت گرفت و ارزش معاملات روزانه بورس را به رکورد ۱۳ هزار و ۵۴۳ میلیون تومان رساند.

در بورس چه می‌گذرد؟

اما مشارکت ۴.۵ میلیون نفری در عرضه اولیه امروز بار دیگر نگاه‌ها را به سوی حجم سرمایه در گردش و ورود بی سابقه شهروندان به بازار سرمایه و تاثیر این رویداد بر کلیت اقتصاد کشور کشاند. نیمه اردیبهشت ماه بود کهبه گزارش ایسنا، با توجه به آمارهایی که از سازمان بورس اعلام شده، تاکنون بیش از ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار کد سهامداری صادر شده است. بررسی‌های ایسنا، نشان می‌دهد کدهایی که با آن طی اسفند ماه گذشته یک تا ۱۰ معامله انجام شده به ۸۴ هزار کد بورسی می رسد. اگر تعداد معاملات را بالاتر برده و بخواهیم بدانیم که تعداد کدهایی که از ۱۱ تا ۲۰ معامله با آن‌ها انجام می‌شده چند کد است، به عدد ۷۷ هزار کد بورسی می‌رسیم.

واقعیت آن است که رشد بی سابقه شاخص کل بازار سرمایه تا یک میلیون و ۶۰۰ هراز واحد از یک سو و رشد نقدینگی فزاینده بر اساس آخرین آمار اعلامی از سوی بانک مرکزی از سوی دیگر، خبر از پیچیدگی بازار پولی و مالی کشور می‌دهد.

با این حال بسیاری معتقدند که هدایت نقدینگی به بازار بورس، خبری خوش برای اقتصاد است. از تابستان سال گذشته با کنترل نرخ ارز و تغییر دامنه‌های بازار سرمایه و آغاز فاز جدید خصوصی سازی‌ها از طریق بازار سرمایه، رفته رفته مشخص شد که سیاست هدایت نقدینگی‌های سرگردان مردم به بازار سرمایه به جای بازار ارز و طلا از سیاست‌های اصلی دولت و بانک مرکزی است. به نظر می‌رسد که حمایت بی سابقه دولت از بورس در ماه‌های اخیر را نیز می‌توان در همین راستا تحلیل کرد.

اما محمدکاظم مهدوی، اقتصاددان، ابتدای اردیبهشت به ایرنا گفته بود: «اگر بهانه ورود نقدینگی به بازار سرمایه و حمایت دولت از این بازار به پایان برسد، بازار دیگر دلیلی برای رشد ندارد و به نقطه پایانی رشد خواهد رسید.» پیش ازآن نیز، احسان سلطانی، دیگر کارشناس اقتصادی در گفتگو با تسنیم، در این باره، نگاه بدبینانه تری داشت. این کارشناس اقتصادی در خصوص وضعیت فعلی بازار سرمایه گفت: « مسئله‌ی بسیار مهمی که در مورد نقدینگی وجود دارد این است که طی چهار- پنج ماه اخیر، کل ورودی پول اشخاص حقیقی به بورس و فرا‌بورس 60هزار میلیارد تومن بوده‌است.» او با تردید درباره حجم بازار و میزان نقدینگی گفت: «ارزش جاری بازار بورس و فرا‌بورس در حال حاضر پنج هزار هزار میلیارد تومان است، زمانی که ما این رقم را تقسیم بر60هزارمیلیارد کنیم به عدد 2.1 درصد میرسیم. یعنی ما می‌توانیم باور کنیم که با 2.1 درصد از حجم کل نقدینگی موجود در بازار، می‌توان حجم بازار را  ده برابر کرد؟ این اتفاق عملا امکان ندارد.»

همه راه‌ها به تورم ختم می‌شود

مسعود نیلی، اقتصاد دان مشهور ایرانی اما به تازگی در مقاله ای در دنیای اقتصاد به معمای رشد فزاینده بورس پرداخته است. به گفته نیلی یکی از این پدیده‌های جالب توجه حال حاضر اقتصاد ایران، همزمانی بیش‌‌فعالی بازار سرمایه و رکود عمیق (شاید یکی از عمیق‌ترین‌ها) آن است. مدتی است که دو تصویر متضاد در قاب اقتصاد ایران جلوه‌نمایی می‌کند. در حالی‌که بنگاه‌های اقتصادی در تقلای حیات و ممات، فشارهای کمرشکنی را تحمل می‌کنند و آینده روشنی برای خود نمی‌بینند، ارزش سهام آ‌نها به صورت جهشی افزایش پیدا می‌کند.

نیلی معقتد است که در یک طرف رشد بالای نقدینگی قرار دارد و در طرف دیگر حجم کاهنده کالا و خدمات. وقتی چنین درکی در صاحبان نقدینگی شکل می‌گیرد، طبیعی است واکنش آنها در نقطه ابتدا این نخواهد بود که به مغازه مراجعه کنند و ماست و شیر و تخم‌مرغ بیشتر بخرند، بلکه آنها در تلاش خواهند بود که در گام اول، از ارزش دارایی‌هایشان در مقابل تورم مورد انتظار محافظت کنند. پس سراغ بازار دارایی می‌روند. بازار دارایی با هجوم نقدینگی مواجه می‌شود و جهش‌ها در این بازار شکل می‌گیرد. با افزایش بیشتر قیمت انواع دارایی، پس‌اندازهای پولی کوچک و ترسان هم به این سمت سرازیر می‌شوند. وقتی قیمت انواع دارایی افزایش پیدا می‌کند، در گام بعدی، صاحبان کوچک و بزرگ این دارایی‌های قیمتی، به فکر می‌افتند که بخشی از این منابع افزایش‌یافته را تبدیل به کالاهای مصرفی زندگی خود کنند. بنابراین بخشی از این دارایی‌ها را می‌فروشند و سراغ کالاهای مصرفی با دوام و کم‌دوام می‌روند. پس جهش‌های قیمتی در بازار دارایی تعدیل می‌شود و در مقابل، افزایش جدید قیمت‌ها به معنی تورم، در بازار کالا و خدمات شکل می‌گیرد.

نیلی با این تحلیل اما اعتقاد دارد که رشد این روزهای بورس، صرفا پلی واسطه، پیش از بروز تورم‌های بالاست. این اقتصاد دان می‌گوید: منزلگاه نهایی نقدینگی در هر صورت، کالاها و خدمات مصرفی و تورم است. بازار دارایی «پلی» است برای عبور این نقدینگی برای رسیدن به مقصد نهایی. مهم این نیست که نقدینگی به کدام بازار نرود و به کدام بازار برود؛ چراکه در نهایت به تورم تبدیل خواهد شد.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.