بازی مسکن در زمین بورس

منتقدان فروش متری مسکن می‌گویند عرضه مسکن در بورس کالا میانگین قیمت خانه را به 20 میلیون تومان می‌رساند

دولت تصمیم گرفته مسکن را هم در بورس عرضه کند. این اتفاق موجب طرح اظهار نظرهای متفاوت از سوی تحلیلگران شده است. فعالان حوزه بورس کالا بر این باور هستند که فروش متری مسکن در بورس، هم مشکل تامین مالی بازار سرمایه را برطرف می‌کند، هم موجب افزایش توان مالی طرف تقاضای مسکن خواهد شد. اما در مقابل برخی کارشناسان هستند که می‌گویند : « فروش متری مسکن در بازار سرمایه، بر گرانی قیمت‌ها دامن می‌زند.»
احد ولی‌زاده، عضو انجمن انبوه‌سازان استان تهران در این باره به «فراز» گفت: تجربه عرضه سکه در بورس کالا و معاملات آتی بازار سرمایه نشان داده است که هر کالایی در بورس وارد شود اختلاف قیمت آن با حاشیه بازار، موجب کمبود و گرانی در بازار خواهد شد».
این کارشناس مسکن بر این باور است: « عرضه متری مسکن در بازار سرمایه، میانگین قیمت خانه را در شهرهای بزرگ به 20 میلیون تومان می‌رساند، اگر چه موجب تقویت بازار سرمایه خواهد شد، کالاهای عرضه شده در بورس کالا برای یک یا دو ماه آینده نیز قیمت‌گذاری می‌شوند به شیوه‌ای که حاشیه سودشان نیز برای سهامداران جذاب باشد. بنابراین باتوجه به حاکم بودن جو تورم انتظاری در اقتصاد ایران، این اقدام بدون شک گرانی قیمت‌ها در بازار مسکن را تشدید خواهد کرد».
این دست‌اندرکار بازار ساخت و ساز بر این باور است: « به نظر می‌رسد دولت اراده‌ای برای حل معضل مسکن در کشور ندارد، اگر چنین بود مسکن نباید به عنوان یک کالای سرمایه‌ای تلقی می‌شد».
او در ادامه صحبت‌های خود بیان داشت: « اگر منابع مالی در بازار مسکن کم داریم باید تجهیز منابع در بورس انجام شود نه اینکه کل مسکن در بورس عرضه شود یا فروش متری مسکن انجام گیرد».
به گفته این آگاه بازار مسکن؛ این طرح یک بار در سال 1386 شکست خورد و حالا هم به دلیل تلاش دولت برای ایجاد رونق در بازار سرمایه دوباره مطرح شده است، به جای اینکه ریشه مشکل را حل کنند راه‌حل‌های غیرکاربردی ارائه می دهند.
فعالان بازار مسکن می‌گویند دولت برای تامین بخشی از کسری بودجه خود و منابع مورد نیاز سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عمرانی در شرایطی که درآمد نفتی کاهش یافته، از ظرفیت عرضه مسکن در بورس استفاده کرده است. بر این اساس بنای دولت این است که املاک مازاد و غیرقابل استفاده و البته مستعد فروش خود را واگذار کند.
البته مدافعان عرضه مسکن در می‌گویند که فرآیند کشف قیمت مسکن در اقتصاد ما مشخص و شفاف نیست. شفاف‌سازی قیمت‌ها در بازار یکی از روش‌های کنترلی است و در بازار سرمایه قیمت واقعی مسکن مشخص می‌شود.
به باور آنها ابزارهای مختلفی در بورس موجود است یکی از آنها فروش متری مسکن است. ما باید میزان تولید را بالا ببریم و قیمت را به گونه‌ای شفاف کنیم تا بخشی از آشفتگی کنونی در بازار رفع شود.
همچنین گفته می‌شود اگر قیمت مسکن به کمک بورس شفاف شود گلوگاه‌های مسکن مشخص می‌شود. یکی از راه‌های کنترل قیمت مسکن در کشور انتقال مسکن به بازار سرمایه است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.