تاجگردون در کشاکش ماندن و رفتن

تصمیم نهایی مبنی بر اعلام تایید یا رای‌گیری درباره اعتبارنامه نماینده گچساران با هیات رییسه مجلس است

هنوز اختلاف‌نظرها پابرجاست و به نظر می‌رسد بعد از نتیجه نهایی نیز پابرجا خواهد ماند. یک‌شنبه همین هفته پرونده اعتبارنامه‌های مجلس یازدهم با تعیین‌تکلیف وضعیت غلامرضا تاجگردون بسته می‌شود. حالا بیش از یک ماه است که تاجگردون و معترضان که جمعی از جوانان اصولگرای تازه نفس و نمایندگان ادوار مجلس هستند، هر یک بر مواضع خود پافشاری می‌کنند. یک سوی ماجرا از فساد اقتصادی تاجگردون و هدایت شبکه‌ای فاسد از سوی او حرف می‌زند و سوی دیگر نماینده گچاساران و رییس پیشین کمیسیون برنامه و بودجه همه اتهامات را رد کرده است. او تاکنون از شعبه و کمیسیون تحقیق عبور کرده و اعتبار‌نامه‌اش در این دو مرحله تایید شده است. حالا هیات رییسه مجلس باید بار دیگر تصمیم بگیرد که تایید نهایی اعتبارنامه به رای‌گیری در صحن نیاز دارد یا نه. یکی از اعضای هیات رییسه به «فراز» می‌گوید که تاکنون جلسه‌ای در این باره برگزار نشده است. روح‌الله متفکر آزاد نماینده تبریز البته اضافه می‌کند که ممکن است جلسه برگزار شده باشد اما بعید است که برای موضوعات مهم به اعضای هیات رییسه اطلاع‌رسانی نشود. نماینده‌ها همچنان در حوزه‌های انتاخبیه خود هستند اما به نظر می‌رسد که هیات رییسه مجلس برای تصمیم‌گیری درباره این موضوع جلسه‌ای برگزار کند. هر چند بار قبل یعنی وقتی اعتبارنامه تاجگردون از شعبه به صحن رسید رییس مجلس مسئولیت تصمیم‌گیری را نپذیرفت. اما حالا این رییس مجلس است که باید در این باره تصمیم بگیرد. هر چند ممکن است دوباره هیات رییسه از تصمیم‌گیری مشخص در این زمینه طفره برود. آن هم در حالی از دوره هفتم تاکنون اعتبارنامه هیچ نماینده‌ای در مجلس رد نشده است.

از اولین اعتراض تا کمیسیون تحقیق

مجلس یازدهمی‌ها با شعار فسادستیزی راهی بهارستان شدند و اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون را اولین گام در این راه می‌دانند. در جریان بررسی اعتبارنامه‌ها 9 نماینده به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون اعتراض کردند. فساد اقتصادی و استفاده از رانت مهم‌ترین محورهای این اعتراض بود. معترضان حضور فعالی هم در فضای مجازی داشتند. آن‌ها پس از اعتراض حتی مدعی شدند که تهدید به قتل شدند. احمد نادری نماینده تهران در توییتی مدعی شد که غلامرضا تاجگردون در جریان احراز صلاحیت نیز تهدید کرده بود در صورت رد صلاحیتش درگیری مسلحانه اتفاق می‌افتد. موضوعی که تاجگردون آن را تکذیب کرد و سخنگوی شورای نگهبان نیز هرگونه تایید صلاحیت در اثر فشار خارجی را نادرست دانست. با این همه اعتبارنامه تاجگردون در شعبه تایید شد و سپس اختلاف‌نظرها درباره لزوم رای‌گیری در صحن بالا گرفت. در نهایت در حالی که به نظر می‌رسید تاجگردون در مجلس یازدهم ماندگار می‌شود علیرضا زاکانی در اخطاری با استناد به اصول ۹۳، ۸۵، ۷۲ و ۷۳ استدلال کرد که باید رای‌گیری انجام شود. رییس مجلس این اخطار را به رای گذاشت و نمایندگان ابتدا اخطار را پذیرفتند و سپس غلامرضا تاجگردون را با 159 رای مخالف راهی کمیسیون تحقیق کردند. تاجگردون در تذکری این اقدام را غیرقانونی دانست اما قالیباف تاکید کرد که هیات رییسه به آیین‌نامه داخلی مجلس عمل کرده است.

دستگاه‌های اطلاعاتی زیرسوال می‌روند

نمایندگان در کمیسیون تحقیق معتقد هستند که به دور از حواشی و تنها با تکیه بر مستندات و مدارک پرونده تاجگردون را بررسی کردند. جایی که از دوازده نماینده حاضر در جلسه نهایی، 9 نفر موافق، دو نفر مخالف و یک نفر رای ممتنع داشت. علی‌اصغر خانی رییس این کمیسیون پس از تایید اعتبارنامه از بررسی تمام مستندات و جلسه با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و شورای نگهبان دراین باره خبر داد. موضوعی که تاجگردون در مصاحبه‌های اخیر خود نیز به آن اشاره کرد. او حتی گفته شورای نگهبان در فرآیند احراز صلاحیت او نیز بررسی‌های زیادی انجام داده است. به گفته خانی کمیسیون تحقیق در وقت پانزده روزه حتی حرف‌های موافقان و مخالفان بیرون مجلس را هم شنیده و در نهایت براساس اسناد و مدارک اتخاذ شده تصمیم گرفته. او این تصمیم را «قابل دفاع» دانسته. از سوی دیگر اما معترضان به اعتبارنامه عملکرد شعبه، کمیسیون تحقیق و حتی دو دستگاه اطلاعاتی را زیر سوال برده‌اند. علیرضا زاکانی نماینده قم در مجلس در ویدویی گفته که یکی از دستگا‌ه‌های اطلاعاتی کشور در این پرونده «تجدید» و دیگری «رفوزه» شد. او در این ویدیو تاکید می‌کند که درنهایت نمایندگان در صحن مجلس باید در این باره تصمیم‌گیری کنند. اما این همان جایی که همچنان محل اختلاف است.

تصمیم نهایی با رییس مجلس

به غیر از معترضان به اعتبارنامه، دیگر نمایندگان ترجیح می‌دهند تا در این باره اظهارنظر نکنند. آن‌ها می‌گویند تصمیم نهایی با هیات رییسه است. تاجگردون اخیرا نامه‌ای به هیات رییسه مجلس نوشته و در این نامه استدلال کرده که تایید اعتبارنامه او تنها باید در صحن مجلس قرائت شود. برخی از اعلام نظر معاونت قوانین مجلس به هیات رییسه نیز خبر داده‌اند. اما محمدباقر قالیباف که غیببت او در جلسات کمیسیون تحقیق نیز مورد انتقاد جوانان اصولگرا بود هنوز در این باره اظهارنظر نکرده است. بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس اگر کمیسیون تحقیق اعتبارنامه نماینده‌ای را رد کند طبق سازوکار پیش‌بینی شده رای‌گیری در صحن مجلس انجام خواهد شد. اما پس از تایید اعتبارنامه در کمیسیون تحقیق، بر اساس آیین‌نامه هیات رییسه باید درباره آن تصمیم‌گیری کند. به همین دلیل همین تصمیم‌نهایی با هیات رییسه و رییس مجلس خواهد بود. بر این اساس تاجگردون در جلسه یکشنبه یا در مجلس یازدهم ماندگار خواهد شد یا به اولین نماینده‌ای تبدیل می‌شود که از دوره هفتم تا کنون اعتبارنامه‌اش رد شده است.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.