محمد سعیدی ، یک سابقه ناتمام … !

«محمد سعیدی مدیرعامل سابق سازمان کشتیرانی بازداشت شد.» این خبر کوتاه طی دو روز اخیر در صدر اخبار بازداشت های مفاسد اقتصادی کشور قرار گرفت. خبری یک خطی که با توضیحات بیشتری همراه نشد.

تنها توضیح بیشتری که در این باره داده شده است این بود که محمد سعیدی از اعضای سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشور بوده اما بازداشت او در خصوص پرونده فساد مالی در سازمان کشتیرانی است.

خبر در حالی منتشر شد  که پیش از این روز ۶ مرداد ۹۸، محمد سعیدی، مدیرعامل سازمان کشتیرانی از سمت خود استعفاء کرد. برخی گمانه‌زنی‌ها، رویدادهای منجر به توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق توسط نیروی دریایی انگلستان و همچنین در توقیف نگه داشتن نفتکش ایرانی در جده عربستان را از دلایل فشار بر سعیدی برای استعفا دانستند. همچنین خبرگزاری آنا در گزارشی، عوامل استعفای سعیدی از کشتیرانی را انتصابات فامیلی، احتمال تخلفات ساخت‌وساز در مجموعه شیان، بدهی سنگین نزدیک به ۱۰۰۰ میلیارد تومانی به بانک‌های تجارت و سپه، عدم سوخت‌رسانی به کشتی‌های ایرانی و غرق شدن دو کشتی ایرانی در دریای خزر برشمرده است.
این در حالی است که گمانه زنی های دیگر از موضوع دو تابعیتی بودن وی نیز خبر می داد. برخی معتقد هستند که مساله مدیران دو تابعیتی که در سال ۹۶ اوج گرفته بود منجر به استعفای این دپپلمات سابق از سمتش شده است.

کارنامه ناقص سعیدی
بسیاری کارنامه «محمدسعیدی » را در دو دوره کاری وی در دهه ۸۰ و۹۰ خلاصه می کنند . دوره ای که او در قامت دیپلمات ظاهر شد و دوره بعد که او را به عنوان مدیرعامل سازمان کشتیرانی می شناسند. در واقع بسیاری آغاز فعالیت وی را همزمان با شروع به کار دولت نهم و جایگزینی علی لاریجانی به جای حسن روحانی به عنوان دبیر شورایعالی امنیت ملی(که دوره لاریجانی  از مرداد ۸۴ تا مهر ۸۶ به طول انجامید) قرار می دهند. دورانی که سعیدی در کنار جواد وعیدی، سید علی حسینی تاش، محمدمهدی آخوندزاده، سید عباس عراقچی، کاظم غریب آبادی، عضو تیم مذاکرات هسته‌ای در دو سال نخست دولت محمود احمدی‌نژاد بود. پس از این دوران نیز با کنار رفتن لاریجانی از شورای عالی امنیت ملی، سعیدی دوباره به سازمان انرژی اتمی تحت ریاست  آقازاده  رفت و به عنوان  به‌عنوان معاون برنامه‌ریزی، بین‌الملل و امور مجلس این سازمان مشغول به کار  شد.
اما « محمد سعیدی» در دهه 70 کجا بوده است؟ تقلیل دوران فعالیت وی به دو دهه ۸۰ و ۹۰ به نظر نمی رسد چندان صحیح باشد. این که بیشتر پایگاه های خبری نزدیک به اصولگرایان و اقتدارگراها تقریبا هیچ تمایلی به کنکاش در تحصیلات، دوران دانشجویی و البته سوابق وی در دهه ۷۰ ندارند نیز از جمله موارد عجیبی است که شاید پرداخت به آن بخشی دیگر از سوابق ناتمام سعیدی را آشکار خواهد کرد.

«محمد سعیدی» که اتفاقا امروز رسانه های جریان تندرو بیش از همه مدعی فعالیت ها و تخلفات وی هستند اما سوابق امنیتی نیز در پرونده دارد . او از جمله بازجویان پرونده‌های سیاسی در وزارت اطلاعات علی فلاحیان و قدرت گرفتن سعید امامی در وزارت اطلاعات بوده است و به عنوان بازجوی این گروه از زندانیان حداقل در سال۱۳۷۲ روزنامه‌نگاران منتقدی چون عباس عبدی را بازجویی کرده است.

پس از انتشار ویدیو « دیپلمات ، ناخدا … و حالا متهم » توسط روزنامه اینترنتی فراز بود که طی تماسی با عباس عبدی ، روزنامه نگار و تحلیل گر سیاسی تلاش کردیم از صحت این ماجرا اطمینان یابیم. عباس عبدی نیز در همین رابطه به فراز گفت که « محمد سعیدی » در سال۱۳۷۲ بازجوی وی بوده است و حتی او یکی از کسانی بود که در سال ۱۳۷۶ تلاش هایی برای ابطال انتخابات را در پیش گرفته بود که موثر واقع نشده است.

به نظز نمی رسد با توجه به پنهان نبودن سوابق محمدسعیدی در همه سال های اخیر رسانه های تندرو از سوابق وی در دوران وزارت فلاحیان و دوران سعید امامی چندان بی اطلاع باشند. آن هم سوابقی که در آن تلاش شده انتخاباتی که در آن دولت اصلاحات سکاندار اجرایی کشور شده را ابطال کند. اما مساله همان رویکرد منفعت طلبانه در بحث های فساد ستیزی است که باعث می شود بخش بزرگی از کارنامه یک متهم بازداشتی را حذف کنند تا از یاد ببرند که خواستگاه او در نهایت از جناح و طایفه سیاسی نزدیک به خودشان بوده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.