مُزدهای مجلسی…!

جنجالِ مزایای ۲۳۱ میلیون تومانی نمایندگان مجلس یازدهم کماکان ادامه دارد / مزایای ۲۳۱ میلیون تومانی ربطی به حقوق ماهانه نمایندگان ندارد

سال های ابتدایی دهه هشتاد و اولین سال ریاست غلام علی حداد عادل در مجلس هفتم، مصادف شد با  اولین افشای فیش حقوقی نمایندگان مجلس از سوی رسانه های اصلاح طلب؛ یک افشاگری جنجالی که مردم را متوجه میزان حقوق وکلایشان در بهارستان می کرد. این، آغاز یک جنجال بزرگ در کشور بود که حقوق مجلس نشینان را بیش از پیش زیر ذره بین برد.

از آن ماجرا حدود ۱۶ سال می گذرد و حال بار دیگر ساز و کار مالی پارلمان نشینان دوره یازدهم سر زبان ها افتاده است. مجلسی که از لحاظ ساختار، بسیاری از تحلیل گران آن را شبیه به مجلس هفتم می دانند!
گویی پس از گذشت  ۱۶ سال از مخفی کاری در میزان حقوق مسئولان به عیان سازی رسیده ایم و چه مبارک! در همین راستا مقرر شد طبق ماده ۲۹ قانون مدیریت خدمات کشوری، تمامی دستگاه‌های اجرائی دریافتی‌ها و پرداختی‌های تمامی کارکنان را روی سامانه ماده ۲۹ حقوق کارمندان ثبت کنند؛ سامانه ای که تا پایان کار مجلس دهم، بسیاری از نمایندگان از ملحق شدن به آن سر باز زده بودند. این روزها و درحالی که زمان زیادی از آغاز به کار مجلس یازدهم نمی گذرد، انتشار اخبار رسمی از پیش پرداخت حقوق و مزایای ساکنان خانه ملت ، واکنش های بسیاری به همراه داشت.

خانه پر برکتِ ملت!

نقطه آغاز این ماجرا، اظهارات «حسین جلالی»، نماینده رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی بود که اعلام کرد در ماه اول حضورش در مجلس، ۲۳۱ میلیون تومان به حساب او واریز شده است. همین یک سطر کافی بود که به دلیل پافشاری رسانه ها، مجلس وادار به پاسخ گویی شود؛ بر این اساس از این مبلغ، ۱۱ میلیون تومان مربوط به حقوق نمایندگی و ۲۰۰ میلیون تومان بابت حق مسکن است که تنها یک بار پرداخت می شود و ۲۰ میلیون تومان هم بابت «سایر هزینه‌ها» به حساب نمایندگان واریز شده است.
اگر از حق مسکن که حتی نمایندگان تهرانی نیز آن را تمام و کمال دریافت کرده اند، فعلا بگذریم، بخشِ «سایر هزینه ها»، رقمی نزدیک به حقوق «۹ ماه» یک کارگر است. همچنین لازم به ذکر است، حقوق نمایندگان مجلس در سال ۹۶ ، شش میلیون تومان اعلام شده بود که در طول سه سال، با افزایش پنج میلیون تومانی، به ۱۱ میلیون تومان کنونی رسیده است.

«شرق» در تفکیک «سایر هزینه» های پرداختی به نمایندگان مجلس می نویسد: «پارلمان نشینان برای اقامت در تهران، اجاره ماهانه پنج‌ میلیون‌ تومانی دریافت می‌کنند. این مبلغ به حساب تمامی نمایندگان واریز می‌شود و افرادی هم که ساکن تهران هستند، از مزایای تأمین هزینه اجاره منزل بهره‌مند هستند. همچنین هر نماینده ماهانه مبلغ دو میلیون‌ و ۲۰۰ تومان برای هزینه‌های ایاب ‌و ذهاب خود دریافت می‌کند و هزینه مشاوران نماینده نیز از بیت‌المال پرداخت می‌شود. این به‌جز یک دستگاه خودروی پژو پارس و سهمیه بنزینی است که در اختیار تمامی نمایندگان مجلس برای رفت ‌و آمد قرار داده شده است. علاوه بر این جالب است بدانیم که پرداخت حقوق ماهانه راننده خودرو نمایندگان، از طریق امور مالی مجلس به‌طور جداگانه مانند سایر کارکنان مجلس انجام می‌شود و در سبد هزینه‌ای نمایندگان مجلس جا داده نمی‌شود. به‌جز این موارد هزینه پرداخت قبض موبایل هم به حساب هرکدام از نمایندگان مجلس واریز می‌شود».

به این طومار مزایا، باید اضافه کرد که تعدادی از نماینده‌های مجلس علاوه بر ۲۰۰ میلیون تومانی که برای ودیعه مسکن می‌گیرند، از فرمانداری‌ها و شهرداری‌های شهرشان نیز خانه و دفتر رایگان دریافت می‌کنند. همچنین نمایندگان مجلس، با وجود این که ماهیانه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای ماشین و راننده دریافت می‌کنند، نهادهای دولتی و عمومی نیز به صورت رایگان ماشین و راننده در اختیارشان قرار می‌دهند. تمام این موارد را اضافه کنید به هدایایی که نمایندگان از وزارتخانه‌ها، نمایندگان بخش خصوصی و سیاستمداران دریافت می‌کنند و هیچ قانونی برای رسیدگی به آن‌ها وجود ندارد. لازم به ذکر است که این سطرها ادعای یک رسانه نیست بلکه اظهارات رسمی احمد امیرآبادی، نماینده قم و عضو هیئت‌رئیسه مجلس است!

مجموع پرداختی به نمایندگان مجلس در ماه اول: 66 میلیارد و 990 میلیون تومان

درحالی که مردم سرگرمِ حفاظت از خود و خانواده شان در مقابل ویروس کرونا هستند، بحران اقتصادی، گرانی اجناس، چالش های حقوق کارگران و بی کاری فراگیر، بیش از هر زمان دیگری می تازد. در این شرایط، شگفتانه های مالی مجلس یازدهم دیگر نورعلی نور است! دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی اکنون، ۲۹۰ نماینده دارد که در مجموع این نمایندگان برای ماه نخست حضورشان، ۶۶ میلیارد و ۹۹۰ میلیون تومان حقوق از خزانه کشور دریافت کرده‌اند. بخش اعظم رقم اعلام شده ۲۰۰ میلیون تومان است و به حق مسکن مربوط می شود؛ برای توجیه اجرای عدالت در پرداختی های مربوط به مسکن، میان مردم و نمایندگان همین بس که حق مسکن کارگران، 300 هزار تومان است اما حق مسکن نمایندگان ۲۰۰ میلیون تومان وجه رایج مملکت! البته که توجیه‌های مختلفی برای این پرداخت‌های نجومی مطرح می‌شود اما مسئله مهم آن جاست که همان حقوق ۱۱ میلیونی که بیش از پنج ‌برابر حقوق کارگران است به‌تنهایی، برای زندگی در تهران کفایت می‌کند که اگر نمی‌کند و نماینده‌ای با این حقوق قادر به فعالیت نیست، بهتر است درباره اساس ورودش به بهارستان شفاف سازی کند!

شاید بد نباشد که یک بار نیز نمایندگان مجلس برای شفاف سازی حقوق و مزایا و شرایط و امکانات خود ، فیش حقوقی کامل خود به همراه دریافتی خالص را منتشر کنند تا مشخص شود رقم دقیقی که برای نمایندگی مردم دریافت می کنند چقدر است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.