کمبود و گرانی پلاویکس؛ رد پای تحریم‌ها یا احتکار؟

زمزمه کمبود و گرانی قرص «پلاویکس» این روزها بیش از پیش به گوش می‌رسد. پلاویکس پرمصرف‌ترین داروی بیماران قلبی و عروقی است که توانسته میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان  درمان کند. هرچند گفته می‌شود که اقلام دارویی تحریم نیستند، اما بیماران قلبی برای تهیه قرص پلاویکس باید داروخانه‌های تمام شهر را بگردند و در نهایت مجبور می‌شوند قرص «اوسویکس» را جایگزین پلاویکس کنند. قرصی که برای برخی از بیماران آلرژی‌زا است.

سازمان غذا و دارو اما می‌گوید از امروز توزیع قرص‌های پلاویکس آغاز شده و تا پایان هفته در تمام داروخانه‌ها موجود خواهد بود و بیماران نگران تهیه آن نباشند.

برای پیگیری آخرین وضعیت قرص پلاوکس و موجودی یا عدم موجودی آن  با ۱۴۹۰ ، که سامانه داروهای نایاب محسوب می شود، تماس گرفتیم. این داروخانه برای تهیه قرص پلاویکس تنها نشانی و شماره تماس دو داروخانه را در سطح شهر تهران داد. هر دو داروخانه از ارائه قرص بدون نسخه پزشک خودداری کرده و اعلام کردند قرص‌ها را در صورت داشتن نسخه پزشک به فروش می‌رسانند، آن هم فقط یک ورق و با قیمتی بیش از ۱۴۰ هزار تومان. این در حالی است که قیمت هر ورق قرص پلاویکس تا دو ماه قبل ۵۷ هزار تومان بود. مشکل عدم بیمه پلاویکس بیمار را وادار می‌کند برای خرید آن هزینه بالایی بپردازد.

کمبود قرص‌های پلاویکس به استان تهران محدود نمی‌شود و شهرستان‌ها نیز مانند تهران با این کمبود مواجه‌اند.
دلایلی بسیاری برای کمبود یا عدم موجودی این دارو مطرح می شود اما اصلی ترین دلایل آن را می توان «نوسانات شدید نرخ ارز» ، «چگونگی تخصیص ارز دولتی به دارو» و «قیمت گذاری نا مشخص» دانست.

پلاویکس چیست؟
اما مساله این این است که قرص پلاویکس چیست و چه روندی را در درمان بیماران قلبی طی کرده و چه اثری بر جای می گذارد. با شناخت عملکرد این دارو می توان از اهمیت آن برای بیماران قلبی و عروقی آگاهی یافت.
در خون قطعات سلولی ویژه‌ای به نام پلاکت وجود دارد. پلاکت‌ها به یکدیگر می‌چسبند و  لخته تشکیل می‌دهند تا از بروز خونریزی پیشگیری کنند. گاهی اوقات پلاکت‌ها در داخل عروق لخته ایجاد می‌کنند که می‌تواند موجب انسداد عروق و وقوع سکته‌های قلبی و مغزی شود. وجود چربی در عروق و یا ضربان قلب نامنظم و سریع می‌تواند این موضوع را تشدید کند. چنانچه این لخته در عروق اطراف قلب تشکیل شود، منجر به کاهش خون‌رسانی به قلب می‌شود.
پلاویکس و اوسویکس با کاهش چسبندگی پلاکت‌ها از تجمع پلاکتی و تشکیل لخته جلوگیری می‌کنند و این کار احتمال بروز حملات قلبی یا سکته را کاهش می‌دهد.

این داروها موارد مصرف مختلفی دارند. شایع ترین موارد مصرف آن در بیمارانی است که مشکلات پیشرفته آترواسکلروز دارند یا برای آنها استنت گذاشته شده است.

برخی گزارش‌های مردمی حاکی از آن است که اوسویکس آلرژی‌زا بوده و مصرف آن برای برخی بیماران مشکل‌‌ساز می‌شود. این در حالی است که واکنش آلرژیک جدی به پلاویکس بسیار نادر است.

شرکت های ایرانی ، بحران یا عدم درک بازار؟!

از سال ۱۳۸۸ ، پلاویکس تحت لیسانس شرکت سنوفی در شرکت داروسازی دکتر عبیدی تولید می‌شد، اما به گفته یکی از کارکنان این شرکت یک ماهی می‌شود که قرص‌های پلاویکس در این شرکت تولید نمی‌شود. این در حالی است که به روایت کارکنان شرکت دارویی عمیدی ، مشکل مواد اولیه وجود ندارد و به نظر می رسد دلایلی دیگری دخیل در توقف روند تولید این دارو بوده است.

کمبود دارو در کشور اتفاق تازه‌ای نیست. ایران بخش عمده داروهای اساسی مورد نیاز را در داخل تولید می‌کند اما در مورد داروهای پیشرفته، به شدت به واردات وابسته است.

تخمین زده می‌شود که اگرچه از لحاظ حجم، فقط حدود ۴ درصد دارو مورد نیاز ایران از خارج وارد می‌شود اما از نظر ارزش، داروهای گران‌قمیت حدود یک سوم کل ارزش اقلام دارویی را تشکیل می‌دهد.

تحریم یا عدم تخصیص ارز ؟

در این سال‌ها گاه شنیده می‌شد ارز لازم برای ورود دارو به کشور، صرف واردات اقلامی دیگر شده است. «مرضیه وحید دستجردی»، وزیر برکنارشده‌ بهداشت کابینه‌ دوم محمود احمدی‌نژاد، در سال ۱۳۹۱ بارها از دولت انتقاد کرد که ارز دولتی لازم را برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی در اختیار وزارت بهداشت نمی‌گذارد. هم‌زمان رییس سازمان غذا و دارو نیز از تعلق گرفتن ارز دولتی به لوازم آرایشی، زین اسب، دسته بیل و … به‌جای دارو خبر داده بود.

«محمدرضا نادری» ، معاون گمرک در مرداد ۱۳۹۲ گفته بود که «دارو در کشور وجود دارد؛ اما به‌دلیل بوروکراسی اداری، حجم عظیمی از داروها در گمرک‌ها انباشت شده و به‌دلیل مشکلات ارزی ترخیص نمی‌شود. در شرایطی که در تحریم به سر می‌بریم، خودمان هم واردات دارو را تحریم کرده‌ایم.»

در واقع دارو در چمبره تحریم و اتلاف منابع ارزی توامان گرفتار شده است. از یک سو مساله همیشگی تحریم ها که هر چقدر سخت تر می  شود امکان مراودات بانکی با جهان را برای شرکت های داروسازی ایرانی سخت تر می کند و از سوی دیگر موضوع تحریم های بانکی و پولی ایران حالا بحرانی جدی برای تهیه بخش زیادی از مواد اولیه دارویی کشور شده است.
در کنار این موضوع ُ بحران جدی و همیشگی اتلاف منابع ارزی کشور نیز حالا تقریبا به طور جدی دامنگیر دو دولت احمدی نژاد و روحانی شده است. تقریبا هر دو این دولت ها در مساله تخصیص ارز به کالاهای اساسی مسیری به سوی ترکستان را در پیش گرفته اند. «محمود بهمنی»، رییس وقت بانک مرکزی، نیز در رابطه با همینه موضوع و در سال ۱۳۹۲ مدعی شده بود که واردکنندگان به اسم دارو، خودروهای لوکس وارد می‌کردند و گفت:‌ «می‌خواستند به اسم دارو، با ارز دولتی، ۷۵ کشتی خودرو و کالای لوکس غیرضروری وارد کنند.»

ماجراهای مربوط به شبنم نعمت زاده و خبر احتکار دارو توسط وی نیز در سال 98 با جنجال های بسیاری همراه شد. سال گذشته بود که خبر احتکار ۵ میلیارد تومانی دارو توسط شبنم نعمت‌زاده دختر محمدرضا نعمت زاده، وزیر سابق صمت منتشر شد.
اما همچنان باید بر این نکته مهم تاکید داشت که مساله کمبود و افزایش بهای دارو در کشور تنها به ‌دلیل احتکار یا مشکلات گسترده منابع ارزی نیست. همچنان یکی از عوامل اصلی این بحران در سال‌های اخیر به‌دلیل اعمال بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران و محدودیت‌های ناشی از این تحریم‌ها در انجام مبادلات بانکی، تجارت بین‌المللی، حمل و نقل و بیمه، محدودیت‌های دارویی (کمبود و گرانی) با درد و رنج مضاعفی برای بیماران در کشور همراه شده است.
صدها هزار بیمار امیدشان به داروهایی است که اندکی از دردهای آنان را التیام بخشیده و به سلامتی آن­ها کمک کند. مداخله آمریکا در امور داخلی کشورها با هدف تحریم‌های دارویی، مقابله­ آشکار با جان انسان­ ها است. اگرچه ممکن است این تحریم ­ها به صورت مستقیم به نام دارو صورت نگیرند اما ایجاد محدودیت در مبادلات بانکی، تحریم حمل و نقل و بیمه و سایر موانع تجاری و اقتصادی برای صادرات و واردات شرکت‌­های ایرانی عملا همان افزودن نام داروها در لیست تحریم ­های یک‌جانبه است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
41 دیدگاه
 1. مسلم می‌گوید

  سلام طور خدا فکری کنید با پلاویکس بیاران اینا احتکارمیکنن صدرصد، خیلی احتیاج داران

 2. مهدی می‌گوید

  سلام
  آقا لطفاً دوباره پیگیری کنین. اصلا پیدا نمیشه. قرص ایرانیش کارایی ندارن. این دارو برای خیلی ها حیاتیه

  1. بهرامی می‌گوید

   واقعا اینطکریه داروخانه ۱۳ آبان داره بسته ایی ۳۵۰ هزار

  2. داود می‌گوید

   سلام ببخشید من نزدیک 10ورق دارم اگه بدردتون میخوره میفروشمشون

 3. نیما می‌گوید

  سلام من یه مقدر قرص پلاویکس دارم ۰۹۳۳۱۵۰۲۱۷۵

 4. فریبا عبدالهی می‌گوید

  سلام امروز رفتم داروخانه قرص پلاویکس رو با تایید بیمه ارتش دوبسته قیمتش شد ۱۸۶۰۰۰هزارتومان خیلی گران شد یعنی سه برابر چیکار باید کرد؟مسئولین لطفا پیگیری کنید

 5. مسعود می‌گوید

  تحریم فقط بهانه ای برای رفع بیلیاقتی مدیران ارشد میباشد .همین دارو با تارخ تولید ۲۰۰۰۱ در داروخانه بفروش مرسد عجیب نیست البته مدتمانگاری ان را نمیدانم چه کسی باید پاسخگو باشد.

 6. مهدی نیکبخت می‌گوید

  من مادرم عمل قلب انجام داده و شدیداً نیازمندیم خدایا خودت کمک کن من به بنده خدا رو نمی‌زنم .

 7. حسن یعقوبیان می‌گوید

  سلام امروز داروخانه در اندیشه شهریار برای ۷عدد پلاویکس یعنی نیم ورق ۴۰۹۵۰ تومان دریافت کرد تازه دعا هم کردم باشه مرگ حتمی

 8. حسین می‌گوید

  سلام بنده به دستور پزشک قرص پلاویکس رو قطع کردم حالا سه بسته کامل و اکبند دارم اونم خارجی
  09011823720

  1. بهار می‌گوید

   دوباره درد اتون شروع ميشه
   هر چند كه متخصصين ميگن قطع كنيد مشكلي پيش نمياد ولي واقعا تا وقتي كه استنت داري بايد بخوري
   حداقل دو سال

 9. تاجیک می‌گوید

  سلام،دوست گرامی آیا موجوده،بنده نیاز دارم برامادرم،خدا خیرتون بده،درضمن ی قیمتی هم بدیدبسیارعالی،

  1. تاجیک می‌گوید

   ی سوال دیگه،شما کجاهستید،کدوم منطقه،شهر،تهران؟ تشکروسپاسگزارم

  2. منصور می‌گوید

   من دکترم مصرف قرص پلاویکسم را قطع کرده دوبسته اکبند۲۸ عددی مانده کسی ک نیاز دارد زنگ بزند به شماره ۰۹۱۲۴۰۷۷۷۳۲

 10. ا. قاجار می‌گوید

  طبق دستور پزشک پلاویکس را قطع و جایگزین آن Zillt 75 شد که چندی است “نایاب” شده است. این دارو در اسلوونیا و روسیه ساخته شده و در ایران تبدیل به قرص و بسته بندی میشود. مصرف این دارو برای کسانیکه استنت گذاشته اند ضروری و بلکه حیاتی است. با نداشتن پرونده در هلال احمر تهیه این دارو به صورت آزاد و خارج از دفترچه تامین اجتماعی صورت میگرفت. حتی به صورت آزاد هم داروخانه ها میگویند دو ماه هست که توزیع نشده است. چطور ممکن است؟

 11. عرب پور می‌گوید

  سلام فقط می توانیم بگوئیم خدا کمک کند مردم گرفتار آدمهای بی لیاقت شدن.

 12. نوری می‌گوید

  سلام قرص پلاویکس خارجی موجود هست در صورت نیاز تماس بگیرید ۰۹۱۲۰۸۶۹۷۴۶

 13. حسین می‌گوید

  سلام
  شرمنده دوستان چون اگهی پاک نمیشه خواستم بگم پلاویکس هارو خیلی وقت پیش دادم به یکی و دیگه ندارم گفتم درجریان باشین و اذیت نشین برا تماس و پیام

 14. حامد می‌گوید

  سلام من مادرم ۴ بسته پلاویکس خریده کلا شده یک میلیون دویست،یک بسته شو باز کرده بهش حساسیت داده دکتر گفته جاش اسپرین بخور.
  کسی داروخانه اشنا داره ازمون بخره؟هم کسیکه احتیاج داره بگیره هم ما پولمون برگرده

  ۰۹۳۶۴۷۹۷۶۵۸

 15. ولیپور می‌گوید

  سلام هنوز قرصهای پلاویکس موجوده

 16. حامد می‌گوید

  خودآمریکامیگه تحریم هیچ ربطی به دارووغذانداره امااین چماق شوده دست یه مشت زالوصفت که به بهانش هی احتکارکنن وهی قیمتهاروبالابکشن ایران چهل سال هست تحریم داخلی هست یک نفرم نیست تواین مملکت به دادمردم برسه

 17. خرسند می‌گوید

  سلام ما ک بسته ای ۳۰۰ هزار تومان از بیمارستان شهید رجایی قلب خریدیم چه وضعشه

 18. مرتضی قادری می‌گوید

  قرصی که تو کشور خودمون تولید میشه بدست ما نمیرسه ایثارگران دیگه روزهای اخرشونه خودم ۲روزه گیر نیاوردم بعد سید میخواد با امریکا بجنگه بابا دورتو نگاه کن ببین چهخبره ما بچه های جبهه وجنگ برای یدکنه قرص گیریم سید اینجا کوفه است شایدم بدتر بپا برادر

  1. مجیددرویشی می‌گوید

   دوماه پیش قرص پلاویکس یک جعبه خرید صد و شصت هزار تومان الان خرید سیصد و پنجاه هزار تومان این مملکت صاحب نداره این قرص پلاویکس رو که توی ایران درست میشه مسئولین این مملکت کجا هستند

   1. بهار می‌گوید

    ماده اوليه اش وارداتي هست
    فقط شركت داروسازي عبيدي پر ميكنه

 19. امیر می‌گوید

  سلام.دوستانی که پلاویکس مصرف میکنند مشابه داخلی اسویکس وزیت هم داخلی دارد وپزشکان تاکید میکنند.ایرانی را مصرف کنید..درضمن کسانی که علاقه مند به مشابه گیاهی اش را دارند..مخلوط زرد چوبه باسرکه سیب بادوز ۱۰ سی سی دونوبت در روز بهر شکل درسالاد یا نوشیدنی میتوانند مصرف کنند از پلاویکس موثر تر است..تحقیق شده ومورد تایید هیهات علمی تحقیقات آزمایشگاهی قرارگرفته است..سالم وتوانا باشید درپناه خدا

  1. هدی می‌گوید

   دوز ۱۰ سی سی یعنی چطور؟ لطفا نسبت زردچوبه به سرکه سیب رو بفرمائید

 20. نیما می‌گوید

  یک ورق پلاویکس 14 عددی خریدم 165هزار تومن ولی استفاده نکردم تازه خریدم
  اگر کسی نیاز داره بگه ک بهش بدم
  09385184461

  1. اواره می‌گوید

   کجاتشریف‌دارین

 21. احمد می‌گوید

  سلام بند مادرم گرفتار این دارو ست امیدوارم گرفتار دوا و دکتر نشوید که در این اوضاع بسیار دشوار است فکر میکنم تمام این وضع حال در اختیار خودشان است ما سالهاست که تاوان میدهیم سخنی زیبا از سیدجمال الدین اسدابادی مردمانی که تاریخ خود را نمیدانند باید دوباره تاریخ را تکرار کنند

 22. تقوی می‌گوید

  سلام
  در شهرستان داروخانه دارم و تعداد بسیار معدودی پلاویکس موجود است از انجا که فقط با نسخه ارائه می شود لطفا به پزشک معالج بخواهید پلاویکس و داروهای مورد نیاز را در نسخه آنلاین بنویسد تا در شهرستان امکان ارسال وجود داشته باشد
  ۴۲۵۰۴۲۴۸ ۰۶۶

 23. عقیل می‌گوید

  بسمه تعالی
  ( هوالشافی)
  با سلام و احترام ،
  ضمن تشکر فراوان از مسئولین دلسوز و محترم وزارت بهداشت بابت پیگیری ها و زحمات زیادی که برای تهیه اقلام دارویی مخصوصا اقلام داروهای کمیاب برای بیماران محترم می کشند . لازم دانستم گوشه ای از مشکلات دارویی را برای آگاهی و پیگیری لازمه خدمت مسئولین محترم به عرض برسانم.
  همه از شرایط تحریم اقتصادی و دارویی آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران آگاه هستیم ، ولیکن این موضوع نباید مانع پیگیری و اقدامات مسولین ما بشود ، مردم شرایط بسیار سخت اقتصادی را تحمل میکنند ولی تحمل بیماری های خاص ، قلبی و عروقی ، ام اس، بیماری پروانه ای و سایر بیماری های دیگر برایشان امکان پذير نيست. بنده پدرم بعلت بیماری سکته قلبی باید قرص پلاویکس 75 میلی هر روز مصرف کند و امثال پدر بنده در کشور کم نیستند، قرص پلاویکسی که از خرداد 99 هر روز شاهد افزایش قیمت بی ضابطه و بی رویه آن هستیم . قرصی که هر ورق 28 عددی آن با دفترچه بیمه 35 هزارتومان و آزاد هر ورق 50 هزار تومان بیشتر نبود ولی اکنون برای تهیه هر سری از نسخه مراجعه می شود قیمت آن کمتر از 350 هزار تومان پیدا نمی شود !حال یک بیمار کارگر و ناتوان باید چه کند؟ با اندک حقوق کارگری از کجا بیاورد؟ ، درد عدم تهیه دارو برای پدرم و خانواده بسیار فراتر از دردبیماریش است و این نکته باعث رنجش و غم خیلی از خانواده ها می باشد ، مگر حضرت آقا رهبر معظم انقلاب نفرمودند که مسولین تدابیری بیندیشند تا بیمار بجز درد بیماری ، درد دیگر نداشته باشد . این ها واقعیت هایی هستند که در همه جا عنوان می شود ، ما باید انتقاد پذیر باشیم تا برای رفع آنها اقدام کنیم . از اینرو عاجزانه خواهشمندیم برای محدودیت های دارویی در کشور تدابیر بایسته و لازم اندیشیده شود تا دغدغه همه بیماران و خانواده هایشان مرتفع شود و دیگر دلهره و نگرانی تهیه اقلام دارویی در کشور نداشته باشیم .
  اجرم عند الله
  خدایا تو ناظر هستی بر همه ، خودت یاری گرمان باش بحق فاطمه زهرا
  اسفند 1399

 24. محمد می‌گوید

  سلام من یه ورق پلاویکس دارم هرکی خواست بگه
  ۰۹۲۱۱۰۰۵۴۵۸

 25. مهراد محمودی می‌گوید

  سلام ، 3 بسته پلاویکس به قیمت بسته ای 165 تومن دارم ، هر کی نیاز داشت تقدیم کنم
  09355521667

 26. حامد می‌گوید

  چه گناهی کردیم تو این مملکت به دنیا اومدیم ،یا تحریم ،یا احتکار خدا لعنت کنه باعث و بانیشو…

 27. محمد می‌گوید

  پلاویکس ودارو های کمیاب دارم همیشه

 28. محمد می‌گوید

  پلاویکس ودارو های کمیاب دارم
  09149634523

 29. محمد می‌گوید

  سلام قرص پلاویکس موجود هست قیمت ۳۲۰ هزار تومن ۰۹۳۸۶۳۷۵۹۳۶ تماس بگیرید

  1. ن. دهقان می‌گوید

   سلام.. لطفاآدرس شما ؟؟؟؟ من شدیدا به پلاویکس نیاز دارم

   1. فاطمه می‌گوید

    سلام من یک بسته قبل از عید خریدم ۳۵۰ متاسفانه بیمارمون باید عمل قلب میکرد الان میفروشم اگر کسی خواست

   2. فاطمه می‌گوید

    من یک بسته دارم لازم نداریم دیگه۳۵۰ خریدم قبل از عید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.