کلید رونق بنگاه‌های اقتصادی در دست بازار سرمایه است

گفت‌و‌گوی «فراز» با «حسین خزلی» تحلیلگر اقتصادی

شاخص کل بورس این روزها بیشتر به رنگ سبز است. جدیدترین رکود روز یشکنبه 21 خرداد بود .  در این روز شاخص کل با افزایش بیش از 70هزار وارد کانال یک میلیون و   800 هزار واحد شد؛ این رشد با معامله بیش از 14 میلیارد سهم به ارزش 28 هزار میلیارد تومان اتفاق افتاد. تحلیلگران بورسی پیش‌بینی می‌کنند رونق بازار سرمایه ادامه دار باشد .   تقریبا از اسفندماه بازار روزهای خاکستری زیادی را شاهد بوده است.

فرود‌های دلهره آور و فراز‌های  بعضا باورنکردنی شاخص بورس  طی ماه های گذشته تا به امروز، موجب ایجاد پرس و شاید ابهام‌های بسیاری در ذهن بسیاری از سرمایه‌گذاران شده است.

عمده این پرسش‌ها در این باره است که آیا می‌توان روی  صعود شاخص‌ها حساب کرد یا حباب است؟ آن طور که تحلیلگران بازار سرمایه باور دارند قدم‌های لرزان نه برای سهامدار خوب است نه برای آینده بازار سرمایه در ایران. به خصوص حالا که روزانه به طور میانگین رقمی در حدود 1000 میلیارد تومان سرمایه وارد بورس می‌شود.

*راهی جز بورسی شدن نیست 

اظهار نظرها در این باره بسیار متفاوت است، اما آنچه حسین خزلی، کارشناس اقتصادی که پیش از این، یکی از دست‌اندرکاران بازار سرمایه  بوده، به آن باور دارد آن است که : « نباید  به ترس‌های اقتصادی مردم را دامن زد». او به « فراز»، گفت: « یک واکنش عقلایی سرمایه‌گذاری است. تنها راه این است که اجازه ندهیم تنش‌های قابل پیشگیری رخ دهد و بتوانیم به سرمایه‌گذاران اطمینان‌ خاطر بدهیم. طبیعی است سرمایه‌گذاران وقتی اطمینان‌ خاطر و آرامش نسبت به آینده داشته باشند، واکنش‌های آرام‌تری دارند».

او صحبت‌های خود را با مروری بر عملکرد بورس در سال‌های 97 و 98 ادامه داد و افزود: « سال‌های گذشته تنها 7 درصد از تامین مالی اقتصاد از طریق بازار سرمایه صورت می‌گرفت، منظور من از اقتصاد تامین مالی شرکت‌هایی است که برای افزایش نقدینگی، از نظام بانکی انتظار داشتند؛ این وند موجب اضطراب شبکه بانکی و نیز تشدید مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی شده بود».  

*صورت‌های مالی شرکت‌ها شفاف می‌شود 

به گفته او بنگاه‌های اقتصادی ناگزیر از ورود به بازار سرمایه هستند. این مسیر رشد و رسیدن بلوغ اقتصادی در همه کشورهای دنیا است.بورس‌ها امروزه در دنیا نه تنها جایی برای شرکت‌های بزرگ هستند که حتی شرکت‌های کوچک نیز حرکت در مسیر بازارسرمایه  را برای قوی شدن در پی می‌گیرند.

او بر این باور است: «این مساله همچنین موجب شفافیت مالی شرکت‌ها می‌شود و به جای آنکه در یک دوره میان مدت یا بلند مدت مجبور به خروج از گردونه اقتصاد باشند،  از طریق ابزارهای مالی بورس، تقویت خواهند شد.  همچنین که عملکرد 6  و 12 ماهه شرکت‌های بورسی با شفافیت کامل در معرض دید مردم قرار خواهد گرفت، وقتی این روند معقول شد آن زمان سهامداران با فراق خاطر بیشتری سرمایه خود را در بورس به جریان می‌اندازند». 

به گفته این آگاه اقتصادی : «در بلند مدت هم دولت و هم مردم از اتفاق سود خواهند برد، اینطور بگویم بورس به هیج شرکتی اجازه نخواهد داد که در کوچه بن بست فوتبال بازی کنند به همین دلیل من کاملا با افزایش عرضه‌های دولتی در بازار سرمایه موافق هستم».

او صحبت‌های خود را این طور به پایان داد: « تعریف حباب در ارزش سهام بورس آن چیزی نیست که در ذهن عموم مردم جا افتاده است؛ چرا که در بسیاری از مواقع رونق پایدار  بازار به حبابی شدن  ارزش سهام برخی شرکت‌های کوچک نیازدارد. در واقع این روند موجب اطمینان سازی می‌شود، باور کنیم که کلید رونق  بنگاه‌های اقتصادی در دست بازار سرمایه است».

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.