بحران محبوبیت ترامپ در انتخابات 2020

در انتخابات مقدماتی آمریکا چه گذشت و «بایدن» چطور پیشتاز نظرسنجی‌ها شد؟

اگر اوضاع به همین منوال پیش برود،دونالد ترامپ با ریاست‌جمهوری خداحافظی می‌کند . اغراق نیست اگر بگوییم که هیچکس گمان نمی‌برد محبوبیت رییس‌جمهور آمریکا تا این حد بین مردم کاهش یابد. آن هم در حالی که حدود صد روز تا انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده است. انتخاباتی که سیزدهم آبان برگزار می‌شود و نتایج آن فرسنگ‌ها فراتر از مرزهای یک کشور تاثیر خواهد داشت. در این میان اگر فقط برجام را عاملی برای تحت تاثیر قرار گرفتن ایران به حساب آوریم تکلیف همه چیز مشخص است؛ دموکرات‌ها که نامزدشان پیشتاز انتخابات است در سند چشم انداز خود از بازسازی توافق هسته‌ای و بازگشت به برجام خبر داده‌اند.
در سوی دیگر دونالد ترامپ در صورت انتخاب مجدد حلقه محاصره ایران را تنگ‌ و تنگ‌تر خواهد کرد. او این موضع را بارها تکرار کرده. اما ترامپ می‌داند که اوضاع تغییر زیادی کرده حالا تلاش‌هایش برای بالابردن سطح تنش با ایران را هم به اوج رسانده است. وضعیت کنونی حاصل فرازو نشیب‌های زیادی است و به همین دلیل هم ممکن است در صد روز پیش‌رو باز هم شاهد تغییراتی در انتخابات آمریکا باشیم. برای رسیدن به شناختی دقیق از اوضاع باید دید که این انتخابات تاکنون چه روندی را طی کرده است و آرای الکترال در چه شرایطی بر انتخابات اثر خواهند گذاشت.

در رقابت درون حزبی دموکرات‌ها چه گذشت؟

شبکه «cnn» تیر ماه از نظرسنجی مشترک روزنامه «واشنگتن پست و شبکه «ABC» خبر داده بود. نظرسنجی که طبق آن میزان محبوبیت ترامپ تا 40 درصد کاهش یافته و  نشان می‌دهد که او با فاصله 15 واحدی بایدن را دنبال می‌کند. بر اساس این نظرسنجی بایدن محبوبیتی 55 درصدی میان مردم آمریکا دارد. رقیب دموکرات ترامپ اما تا رسیدن به این نطقه مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرد. او در جریان انتخابات درون حزبی  برای مدت‌ها حتی پیشتاز هم نبود و رقابت را به «برنی سندرز» و «الیزابت وارن» واگذار کرده بود. انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها برای ریاست‌جمهوری 2020 متقاضی‌های بسیاری داشت. به همین دلیل اولین دور مناظره‌های تلویزیونی با 20 نامزد آغاز شد. هر دور از این مناظره‌ها در دور روز با دو گروه 10 نفری برگزار می‌شد. جو بایدن معاون باراک اوباما رییس‌جمهور پیشین آمریکا در چنین شرایطی از همان ابتدا از گزینه‌های اصلی دموکرات‌ها قلمداد شد. پس از او سندرز سیاست‌مدار کهنه‌کار و سناتور فعلی و سپس الیزابت وارن سناتور ماساچوست دیگر چهره‌های سرشناس دموکرات در این انتخابات بودند. البته این انتخابات چهره‌های جوانی هم داشت که توانستند حداقل برای مدتی نگاه‌ها را به خود معطوف کنند. از جمله این جوانان «پیت بوتجج» شهردار 38 ساله شهر کوچک ساوت بند و «امی کلوبشار» سناتور ایالت مینه‌سوتا بود.

فراز و نشیب دموکرات‌های میانه‌رو

انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها رفته‌رفته به نزاع جناح میانه‌رو که در واقع جناح اصلی این حزب است و  جناح ترقی‌خواه تبدیل شد. بایدن به عنوان چهره‌ای میانه‌رو از آغاز آماج حملات قرار گرفت. تا جایی که او در اولین انتخابات مقدماتی در «آیوا» چهارم شد و سندرز انتخابات را با پیشتازی شروع کرد تا جناح ترقی‌خواه دست بالا را داشته باشد. اما سندرز هم به سرعت جای خود را به الیزابت وارن داد. پیشتازی وارن که او هم از جناح ترقی‌خواه حزب ود تا جایی پیش رفت که بسیاری گمان کردند او نامزد نهایی دموکرات‌ها خواهد بود. اماحفره‌ای در برنامه وارن درباره بیمه همگانی باعث شد تا او بار دیگر جایش را به سندرز بدهد. سناتور کهنه‌کاری که در جریان انتخابات مقدماتی سکته قلبی هم کرده بود. با ادامه پیشتازی سندرز نگرانی دموکرات‌ها برای رقابت نهایی آغاز شد. استدلال‌ حول این محور بود که سندرز نامزدی که خود را سوسیال دموکرات می‌خواند پایگاه رای دموکرات‌ها در برخی طبقات را از دست خواهد داد و توانایی رقابت با ترامپ را ندارد. در این برهه از انتخابات «مایکل بلومبرگ» میلیارد معروف و شهردار اسبق نیویورک وارد کارزار شد تا جان دوباره‌ای به میانه‌روها در انتخابات مقدماتی بدهد.

بایدن جان می‌گیرد

انتخابات مقدماتی تا روز سه‌شنبه شگفت‌انگیز به سود سندرز بود. در آستانه این انتخابات اما سه نامزد میانه‌رو حزب دموکرات یعنی بوتجج شهردار ساوت بند، کلوبشار سناتور مینه‌سوتا و بلومبرگ میلیاردر به نفع بایدن کنار کشیدند. بازی تغییر کرد. انتخابات سه‌شنبه شگفت‌انگیز در  14 ایالت برگزار شد و بایدن با کسب ۴۷ درصد آراء و ۵۶۶ موکل انتخاباتی موفق به پیروزی در آن شد. پس از این سندرز که حالا تنها رقیب درون حزبی بایدن محسوب می‌شد از انتخابات کنار کشید و بایدن را به عنوان نامزد نهایی پذیرفت. با مشخص شدن نامزد نهایی باراک اوباما محبوب‌ترین چهره دموکرات‌ها تا امروز سکوت خود را شکست و با انتشار ویدیویی تلاش کرد تا آرای مردم را حول محور بایدن متحد کند. انتخاب نهایی دموکرات‌ها چندان به مذاق ترامپ هم خوش نیامد و او این موضوع را در قالب توییت‌هایی مطرح کرد. واکنشی که نشان می‌داد ترامپ ترجیح می‌داد با سندرز رقابت کند. در ادامه الیزابت وارن نیز که در جریان انتخابات مقدماتی بایدن را عامل نفوذی جمهوری‌خواهان می‌دانست تبدیل به مشاور کلیدی او شد.

ترامپ و بحران محبوبیت

با این همه دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه ریاست‌جمهوری و رییس‌جمهور فعلی تا پایان انتخابات مقدماتی خطری را احساس نمی‌کرد. معمولا عرف بر این است که در حزب رییس‌جمهور مستقر، انتخابات درون ‌حزبی برگزار نمی‌شود. ترامپ در نظرسنجی‌ها هم آرای بالایی داشت و میزان محبوبیتش تضمین یک دوره چهارساله دیگر را می‌کرد. اما کرونا انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را هم مثل بسیار از معادلات دیگر برهم زد. البته این در حالی بود که در اوایل بحران محبوبیت ترامپ افزایش یافته بود. بسیاری این افزایش محوبیت را به دلیل عواملی مثل افزایش همبستگی و حس ملی‌گرایی در مواجهه با بحران دانستند. اما رفته‌رفته مدیریت ناکارآمد ترامپ منجر به افزایش انتقادها شد و جو بایدن نیز از این موقعیت بیشترین نفع را برد. او در مصاحبه‌ای دراین باره گفت که «او تنها به یک چیز فکر می کند: این که چگونه در انتخابات پیروز شود و مهم نیست که چند نفر به کووید مبتلا می شوند یا از این بیماری می میرند چرا که او فکر می کند اگر وضعیت اقتصادی بدتر شود او به مشکل بر می خورد. همه ماجرا همین است. من تاکنون رئیس جمهوری را ندیده ام که در اجرای وظایف خود تا این حد در پی منافع شخصی اش باشد.» کشته شدن «جرج فلوید» به دست پلیس و گسترده شدن اعتراضات پس از آن وضعیت را برای ترامپ وخیم‌تر کرد. برخورد او با معترضان و مواضعش در میانه بحران تازه به کاستن از محبوبیت او کمک زیادی کرد.

برنامه دموکرات‌ها برای بازگشت به برجام

پس از این رخدادها، انتشار برنامه حزب دموکرات در صورت پیروزی در انتخابات نیز توجهات زیادی را به خود جلب کرد. در این سند چشم‌انداز 80 صفحه‌ای آمده «ایالات متحده نباید در کشورهای دیگر براندازی انجام دهد و پیگیری چنین سیاستی به عنوان هدف ایالات متحده در ایران را کنار بگذارد.» همچنین در بخش‌های دیگر این سند آمده «ما معتقدیم برنامه جامع اقدام مشترک بهترین روش برای قطع تمامی مسیرهای حرکت ایران به سمت سلاح هسته‌ای، به نحو قابل راستی‌آزمایی است.» در ادامه از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای انتقاد شده و ادعا شده که این کار راه را برای از سرگیری فعالیت هسته‌ای ایران باز کرد. در ادامه این سند دموکرات‌ها نوشتند که «به همین دلیل است که بازگشت به پایبندی دوجانبه به این توافق تا این حد اضطراری است» و «توافق هسته‌ای همیشه قرار بوده آغاز دیپلماسی ما با ایران باشد نه پایان آن.» در ادامه نیز تاکید شده که «دموکرات‌ها حرکت دولت ترامپ به سمت جنگ با ایران را متوقف کرده و دیپلماسی هسته‌‌ای، تنش‌زدایی و گفت‌وگوهای منطقه‌ای را در دستور کار قرار خواهند داد.»

پیشتاز در نظرسنجی‌ها

آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بایدن اختلاف حدود 8 تا 10 درصدی با ترامپ دارد. در  نظرسنجی «رویترز» و «ایپسوس» بایدن 8 درصد در آرا از ترامپ جلوتر از و بر اساس میانگین نظرسنجی‌های ملی که پایگاه اینترنتی «ریل کلیر پلتیک» اعلام کرده بایدن از شش هفته پیش بین 8 تا 10 درصد از ترامپ پیشی گرفته است. از سال 1980 همه نامزدهایی که در نظرسنجی‌ها با این میزان اختلاف پیش افتاده‌اند، پیروز انتخابات بودند. تنها استثنای این قاعده «مایکل دوکاکیس» دموکرات بود که سال 1988 از بوش پدر شکست خورد. در انتخابات پیشین آمریکا نیز هیلاری کلینتون دموکرات در حالی که در نظرسنجی‌ها از ترامپ پیش بود نتیجه نهایی را به رقیب جمهور‌ی‌خواه واگذار کرد. البته اختلاف در نظرسنجی‌های انتخابات 2016 بسیار کم و نتیجه انتخابات نیز نزدیک بود. کیلنتون در این انتخابات تعداد آرای بیشتری از ترامپ داشت اما نتوانست اکثریت رای در ایالت‌ها را به دست آورد و به این ترتیب سازوکار «الکترال» منجر به باخت او شد. این اتفاق در طول تاریخ آمریکا چهار بار رخ داده است. آخرین نمونه آن سال ۲۰۰۰ بود که «ال‌ گور»، نامزد حزب دموکرات آرای مردمی بیشتری به دست آورد اما انتخابات را به جرج بوش باخت. بوش در آن انتخابات در ایالت‌های بیشتری برنده شده بود و آرای الکترال بیشتری داشت.

سازوکار الکترال چطور عمل می‌کند؟

در سازوکار الکترال که مختص انتخابات آمریکا است 538 نفر نتیجه نهایی را تعیین می‌کنند. این گروه نمایندگان 50 ایالت آمریکا و منطقه واشنگتن دی‌سی هستند. تعداد نماینده هر ایالت برابر با نمایندگانش در مجلس و سنا است. البته سهم هر ایالت در مجلس سنا دو نفر و در مجلس نمایندگان به فراخور جمعیت متفاوت است. به این ترتیب به طور مثال تگزاس 38 رای الکترال یا فلوریدا 29 رای دارد. نکته اینجاست که رای الکتورها رای اکثریت هر ایالت است. باید توجه داشت که در این سازوکار رای هر ایالت اهمیت خود را پیدا می‌کند. به طور مثال رای ایالت نیوهمشایر با کمتر از یک میلیون جمعیت در مقابل کالیفرنیا با 40 میلیون جمعیت اهمیت خود را دارد. چرا که سهم هر ایالت دو نماینده در مجلس سنا است و از این حیث تفاوتی با یکدیگر ندارند. در نهایت نیز هر نامزدی که بیش از 270 رای الکترال را به دست بیاورد پیروز انتخابات خواهد بود.

کارشناسان معتقد هستند که فقط احتمال پیروزی نامزدی که آرای کمتری دارد فراهم می‌شود که آرا بسیار نزدیک باشد. اتفاقی که تا اینجا و طبق نظرسنجی‌ها رخ نخواهد و بایدن با اختلاف زیادی پیشتاز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا است. با این همه هنوز صد روز مانده است و صد روز برای تغییر وضعیت عدد کمی نیست.

*در این گزارش از اطلاعات کانال «us study» و «پایش آمریکا» استفاده شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.