دولت‌ از بحران ارز سود می‌برد، اصناف ضعیف می‌شود

گفت‌و‌گوی «فراز» با « محمد علی صدیقی»، نایب رئیس اتاق اصناف تبریز

کرونا رقمی در حدود 26 هزار میلیارد تومان خسارت به اصناف وارد کرده است. این رقم حالا باتلاق‌های عمیقی در اقتصاد ایران ایجاد کرده است. در این میان، نوسان شدید قیمت ارز نیز قوز بالای قوز مشکلات اقتصادی کشور شده است. به همین دلیل است که نایب رئیس اتاق اصناف تبریز، بر این باور است: « طاقت اصناف به دلیل بیکاری و کاهش قدرت خریدشان به سر آمده است و با ادامه این روند اتفاق‌های ناخوش آیندی در شرف وقوع خواهد بود».

محمد علی صدیقی در این باره به فراز گفت: « اصناف بیشترین آسیب را از نیمه دون سال 96 از نوسانات ارزی  متحمل شد. از سوی دیگر هر اتفاق اقتصادی که در این ممکلت می افتد به طور مستقیم یا غیر مستقیم با اصناف در ارتباط است».

 

اصناف توان درآمد زایی ندارند!

 

او در خلال صحبت‌های خود به  عدم مدیریت صحیح دولت در تعیین دخل و خرج سال جاری، اظهار داشت: « دولت معتقد بود روزی یک میلیون بشکه نفت خواهد فروخت، اما این عدد محقق نشد و حالا از اصناف ( بخش خدمات) توقع دارد که در جبران این کسری بودجه دولت را یاری کند. به همین دلیل است که در قرنطینه کامل اصناف تعلل می‌کند. اما نگاه کنید و ببینید کرونا و افزایش قیمت ارز چه بلایی بر سر کسب و کارها آورده؟ قدرت خرید اصناف فقط در بازه زمانی اسفندماه تا به امروز بیش از 30 درصد کاهش پیدا کرده است.

او ادامه داد: « از سوی دیگر شاهد هستیم که سفره مردم به خصوص اقشار آسیب پذیر جامعه روز به روز کوچک تر شده است و آنها سبد خرید شان را انقباضی کرده اند؛ وقتی مردم آسیب می بینند 2 عدد نان  کمتر می خرند،  قند نمی خرند و .. این روند به فعالیت اصناف  آسیب جدی وارد کرده است».

رکود 100 درصدی !

به گفته او : «  برخی اصناف با رکود 100 درصد تورمی مواجه شده‌اند و در یک بخش دیگر به  این صورت است که خرید  و فروش انجام  میگیرد اما سرمایه اش کاهش پیدا می‌کند».

این دست‌اندرکار حوزه اصناف همچنین تاکید کرد: «  به نظر من حل مشکلات اقتصادی در ایران راهکار سیاسی دارد. متاسفانه طی سال‌های گذشته تاکنون  رخدادهایی مثل کرونا، درگیری در سیاست داخلی و خارجی و تحریم، بیشترین رهاورد را برای دولت‌ها  به همراه داشته است؛ به این مفهوم که آنها ضعف در مدریریت سیاسی و اقتصادی خود را پشت این رخدادها پنهان کرده‌اند؛ امروز به نام کرونا بر اشتباه‌های سرپوش می‌گذارند و روز دیگر به  بهانه تهدیدهای خارجی».

بحران ارز

او در خلال صحبت‌های خود بارها تاکید کرد: « من تاکید می‌کنم که مشکلات اصناف در دوران کروتا تشدید شد. دولت از  طریق  بازار سرمایه و افزایش قیمت دلار در واقع کسری بودجه خود را تامین  کرده است.  اما در این بین مردم و اصتاف بیشترین آسیب را از نوسان‌های ارزی دیده‌اند».

او برای مصداقی شدن اظهار نظر خود این طور توصیح داد:  « 85 درصد از منابع  ارزی به واسطه فروش نفت، گاز، پتروشیمی  و بعضا خام فروشی در اختیار دولت است  و پولش هم به جیب دولت می رود. در واقع دولت بدون پرداخت ریالی به بانک مرکزی بدهی خود را نصف کرده است».

 

قرنطینه آداب دارد

 

او در ادامه صحبت‌های خود افزود: « اگر ما قرنطینه پیش بینی شده در اواسط فروردین ماه را رعایت کرده بودیم مساله شیوع ویروس کرونا حل و فصل شده بود و اصناف هم تا این اندازه زیان ندیده بودند. اما قرنطینه کردن اقتصاد در شرایط بحرانی آداب مشخصی دارد. این طور نیست  که دولت به جای پرداخت خسارت ، دست در جیب مردم کند و مردم نیز هزینه ضعف اداره مملکت را بپردازند».

او صحبت‌های خود را  این طور پایان داد: « در دنیای توسعه یافته وقتی قرنطینه اتفاق می افتد دولت ها باید نیاز مردم جامعه به خصوص دهک های پایین را تامین کنند.  در حال حاضر بیش از 70 درصد از جامعه در گروه دهک‌های آسیب‌پذیر هستند،  اما باید ببینیم چه اتفاقی افتاده است که مردم به جای جان « نان » را انتخاب می‌کنند».

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.