دولت مسیر جبران کسری بودجه را اشتباه رفت

ارزیابی « کامران ندری»، تحلیلگر اقتصادی از تاثیر بازار سرمایه بر اشتغال، تورم و نقدینگی

 

« می‌دانیم که برای ایجاد رفاه و  ثبات اقتصادی نیازمند یک نظام مالیاتی بسیا قوی هستیم، اما رفتار دولت واقعیت دیگری را روشن کرده؛ همه در بازار طلا، مسکن و سرمایه دلال شده‌اند. چگونه می‌توان از دلالی مالیات گرفت»؟

این مطلب پاسخ یک کارشناس اقتصادی به این پرسش است که آیا عرضه‌ سهام‌هایی از جمله عدالت  در بازار سرمایه می‌تواند رفاه ایجاد کند»؟

ندری اظهار داشت : « سهام عدالت با تصمیم درست به  بورس  آمد؛  اما ایجاد هیجان کاذب در نهایت موجب شده است تا برای جلوگیری از آشوب در بازار سرمایه، پیشنهاد کارت اعتباری به جای فروش سهام عدالت مطرح شود؛ در واقع با این تصمیم بانک مرکزی معادل ارزش سهام افراد یک کارت اعتباری در اختیار آنها قرار می‌دهد که به مدت یک سال می‌توانند استفاده کرده و در پایان سال باید مبلغ را برگردانند، من فکر می‌کنم این پیشنهاد مناسبی باشد، اما برای تحلیل دقیق تر باید دید ساز و کار  بانک مرکزی  در این باره چه خواهد بود».

 

مشکل از بازار سرمایه نیست 

 

او در این باره همچنین توضیح داد: « مشکل نه از سوی  بازار سرمایه است نه آن سرمایه‌‌داری که می‌خواهد اندوخته را در بورس سرمایه‌گذاری کند. اما مهم و قابل تامل در این باره،  شیوع  دلالی در بستر سیاست‌های دولت است». به گفته او در حال حاضر اصلی‌ترین  دغدغه دولت تامین کسری 150 هزار میلیارد تومانی بودجه است : « بارها در مصاحبه‌ها و مقالاتم تاکید کرده‌ام  که تنها راه جبران کسری بودجه دولت فروش اوراق است.  اما آن طور که پیداست که دولت برای درآمدزایی از طریق بورس مسیر درستی را انتخاب نکرده است،  ممکن است دولت بتواند با درآمدحاصل از عرضه سهام شرکت‌های خود در بازار سرمایه بدهی خود را کم کند، اما آن طرف بحران افزایش حجم نقدینگی و نیز تورم هم وجود دارد».

 

 رد و بدل کردن سهام؛ افزایش حجم نقدینگی

 

او در خلال صحبت‌های خود همچنین به رابطه رونق بازار سرمایه و افرایش حجم نقدینگی اشاره کرد و گفت: « نقدینگی که اکنون موجود است دو قسم است؛ نقدینگی که بانک مرکزی ایجاد می‌کند و قسم دیگر از طریق بانک‌ها خلق می‌شود. سهامی که رد و بدل می‌شود به عنوان دارایی مالی نقدینگی محسوب می‌شود و این شکل جدیدی از نقدینگی است».

 

کلان اقتصاد از بورس ضربه خورد

 

به باور این آگاه اقتصادی: «کلان اقتصاد از رفتارهای بازار سرمایه به شدت آسیب دیده است. کوچک‌ترین ضربه آن نیز  تورمی است که با این روند هرگز نزولی نخواهد شد». او گفت: براساس آمارهای مرکز آمار، نرخ مشارکت نیروی کار کاهش یافته و این  روند باعث شده است بسیاری از کار خود را رها کنند و دنبال سفته‌بازی بروند؛ آثار منفی این ابزار‌ها در میان مدت و بلندمدت ظهور خواهد کرد، در شرایطی که دیگر امکان جبران وجود ندارد». او  افزود: یک تلقی ‌اشتباه در بین مسئولان این بود که بازار سرمایه ضربه‌گیر نقدینگی است. این در حالی است که بازار سرمایه به خودی خود یک نوع نقدینگی (m۳) را تولید می‌کند و این مسئله هم عوارض تورمی خود را دارد. یک لطمه دیگر بازار سرمایه در شرایط کنونی هم این است که ۱.۵ میلیون نفر از نیروی کار کشور را از جریان اقتصاد وارد دلال‌بازی کرده است.

دلار ارزان می‌شود؟

این تحلیلگر مسائل اقتصادی در پایان صحبت‌های خود این نکته را نیز یادآور شد: تا زمانی که دولت به هر قیمت بر رونق بازار سرمایه اصرار داشته باشد، قیمت‌ها در بازار آزاد ارز نیز صعودی خواهد بود؛ با این اوصاف نمی‌توان پیش‌بینی کرد که نرخ ارز به زیر ۲۰ هزار تومان برگردد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.