عرضه اولیه ها در صف شلوغ هفته

اخبار مربوط به عرضه اولیه‌های پیش رو در بازار سرمایه بررسی شد

از وقتی تب بازار بورس بالا گرفت، ماجرای عرضه اولیه نیز برای بسیاری از معامله‌گران تازه وارد این بازار به خبری جذاب تبدیل شده است. البته در این میان، عرضه اولیه بزرگ شستا در اردیبهشت ماه امسال و سود سرشار آن در سبد سهامداران نیز بی تاثیر نبوده است. حالا هفته پیش رو دو عرضه اولیه جدید در تابلو معاملات بازار سرمایه به چشم می‌خورد: برق گیلان و زرماکارون

بگیلان عرضه شد

طبق اعلام مسئولان قرار بود این عرضه اولیه تا پایان تیر ماه انجام شود که سرانجام روز سه شنبه هفتم مرداد نماد این شرکت نیز در بازار سرمایه عرضه شد.

در ۱۶ تیر ماه امسال اعلام شد: «شرکت توسعه مسیر برق گیلان با نماد بگیلان در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج گردید تا این نماد نیز به لیست عرضه‌های اولیه ۱۳۹۹ بورس تهران افزوده شود. فردای این روز، حسنعلی تقی‌زاده لنده، مدیرعامل شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور، اعلام کرد: نماد شرکت توسعه مسیر برق گیلان به عنوان دویست و نوزدهمین نماد معاملاتی فرابورس ایران درج شد و احتمالا تا پایان ماه جاری سهام شرکت مزبور توسط فرابورس عرضه خواهد شد.

در نهایت به گزارش ایسنا، شش درصد از سهام کل شرکت توسعه مسیر برق گیلان (سهامی عام) با نماد بگیلان در بازار دوم فرابورس عرضه شد. حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۸۰ سهم و دامنه قیمت در ثبت سفارش از مبلغ ۲۲۰۰ تا مبلغ ۲۴۰۰ تومان بوده است. تاریخ و دوره ثبت سفارش این نماد، روز سه شنبه هفتم مرداد از ساعت ۱۳ تا ۱۷ تعیین شد.

شرکت توسعه مسیر برق گیلان به عنوان ۲۱۹امین شرکت پذیرفته شده در فرابورس در گروه «عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم» و در زیر گروه تولید انتقال و توزیع نیروی برق در فهرست بازار دوم فرابورس درج است. شرکت توسعه مسیر برق گیلان در بهمن ماه ۱۳۸۹ به ثبت رسید و در اسفند ۱۳۹۶ به یک شرکت سهامی عام تبدیل شد. سهامدار اصلی این بگیلان، شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر ( ۵۱ درصد) بوده و شرکت توسعه خدمات مدیریت اهداف و مدیریت انرژی امید تابان هور نیز با بیش از ۲۳ درصد سهامداران اصلی میانی آن هستند.

بگیلان در حال حاضر سرمایه ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریالی دارد که البته دو بار در سالهای ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ افزایش سرمایه ۱۰۶۰۰ و ۳۰۲ درصدی داده است. و اگر چه در ۹ ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ توانسته در آمد عملیاتی خود را با ۱۸ درصد افزایش به ۲ هزار و ۳۳۶ میلیارد ریال برساند اما با توجه به افزایش ۱۹ درصدی هزینه‌ها و بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی سود خالص این شرکت به ۷۹۸ میلیارد ریال رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی ۲۱ درصدی داشته است.

به گزارش تجارت نیوز، با وجود این عملکرد بگیلا در سال ۹۸ نشان می‌دهد که این شرکت در سال مالی منتهی به ۳۱ شهریور ۹۸ خود ۱۴۲ میلیارد و ۹۷۰ میلیون تومان سود خالص شناسایی کرده که نسبت به سال مالی قبل افتی ۱۰ درصدی داشته است. عملکرد ماهانه بگیلان در تیرماه نشان می‌دهد این شرکت از ارائه خدمات و محصولات خود ۶۷۲ میلیارد و ۴۹۷ میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به خرداد ماه ۷۳ درصد و نسبت به تیرماه سال ۹۸ بیش از ۳۰ درصد رشد داشته است. با این حال با توجه به اطلاعات موجود در این امیدنامه به جز این ۶ درصد اولیه، بگیلان قرار است طی ۶ ماه ۳ درصد دیگر از سهام خود را با تشخیص فرابورس به سهامداران خرد عرضه کند. از سوی دیگر قیمت ۲۴۰۰ تومانی این سهم نیز موجب شده تا با توجه به فاصله قیمتی این نماد با نمادهای هم گروه خود نظیر بمپنا و بکهنوج نشان می‌دهد که این نماد می‌تواند رشد خوبی را تا پایان سال به ثبت برساند.

سرانجام، زر ماکارون

نماد غزر مربوط به سهام شرکت زرماکارون اما پس سه بار اعلام تاریخ عرضه اولیه، سرانجام قرار است روز چهارشنبه هشتم مرداد ماه، دومین عرضه اولیه هفته باشد. پیش از این، در ۲۵ تیر ماه امسال قرار بود این عرضه اولیه انجام شود اما ناگهان لغو شد. علت لغو عرضه اولیه «غزر» این طور اعلام شده بود: «با توجه به استعلام جدید واصله و ضرورت بررسی آخرین وضعیت ترهین دارایی‌های شرکت زر ماکارون عرضه اولیه امروز انجام نخواهد شد.»

حالا قرار شد تا روز چهارشنبه (هشتم مرداد ماه) تعداد ۱۹۲ میلیون سهم معادل ۱۲ درصد از سهام شرکت صنعتی زر ماکارون به عنوان پانصدوسی و هشتمین شرکت در فهرست شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بخش محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر گروه و طبقه سایر محصولات غذائی در فهرست نرخ های بازار دوم و در نماد غزر به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه شود. حداکثر سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی ۱۵ سهم و کف و سقف قیمت نیز به ترتیب ۳۷۷۵ و ۳۹۷۵ تومان است. البته اطلاعیه عرضه اولیه نماد غزر پیش از این دو بار منتشر و هر دوبار این عرضه به دلایل مختلف لغو شد.

پیش از این دنیای اقتصاد گزارش داده بود که  قرار بود هفتم خردادماه عرضه اولیه سهام شرکت زر ماکارون انجام شود. اما بعد به خاطر آنچه افشای اطلاعات بااهمیت و انتشار اطلاعیه منتشرشده در سامانه کدال مبنی بر دریافت مجوز افزایش بیش از ۱۰ درصدی در قیمت محصولات و خدمات خوانده شد؛‌ عرضه سهام این شرکت به تعویق افتاد.

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با بیان اینکه اطلاعات خاصی از دلایل تعویق عرضه شرکت زرماکارون در بورس ندارد، گفت: «سرعت و شدت حضور شرکت‌ها در بورس باید بدون فراز و نشیب‌های اصلاحی قیمت و با یک روند برابر و ثابت صورت بگیرد.» او بیان کرد: «اگر بازار اصلاح منفی می‌خورد، نباید این امر را عامل وقفه شرکت‌ها برای عرضه در بورس قرار داد، چراکه مسلما زمانی که بازار منفی است این موفقیتی که در زمانی که یکباره تقاضای فزونی به عرضه اولیه وجود دارد شکل نمی‌گیرد.»

علیرضا عسگری مارانی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» اما نظر متفاوتی دارد. او می‌گوید که تا وقتی مکانیزم‌های جهانی را نداریم عرضه‌های اولیه و حضور مردم بدون سواد اقتصادی در بورس مانند ایجاد صف نذری است. او از مثال ساده‌ای برای بیان صحبت‌هایش استفاده می‌کند و آن هم توزیع گوشت و آش در مناسبت‌ها است که مردم برای دریافت آن صف می‌کشند تا سهمشان را بگیرند. حالا مارانی معتقد است که برای کاربران امروز فرق نمی‌کند که زر ماکارون سهامش را می‌خواهد عرضه کند یا شستا یا هرچیز دیگری. به نظر او آن‌ها بدون اینکه چشم‌اندازی از سهم‌هایی که می‌خواهند خریداری کنند داشته باشند در صف قرار می‌گیرند تا چیزی نصیب‌شان شود. این کارشناس بازار سرمایه این موضوع را یکی از اشکالات اساسی و اولیه بورس کشورمان معرفی می‌کند و می‌گوید: «در بازار بین‌المللی، بورس ادبیات خاص خودش را دارد اما در ایران کارهایی که انجام می‌دهند اسمش فعالیت در بورس نیست و من متوجه آن نمی‌شوم.»

این کارشناس بازار سرمایه در نهایت می‌گوید که «اگر زر ماکارون می‌خواهد در بورس سهام عرضه کند باید قبل از عرضه به مردم اطلاعات شفاف و صحیح شرکت را بدهد و اطلاع‌رسانی‌های لازم را در رابطه با روز و ساعت عرضه انجام دهد، نه اینکه هیچ اطلاعاتی به مردم ندهند و تازه آنها را روز عرضه غافلگیر هم کنند.» او ادامه می‌دهد: «غافلگیری در زمان عرضه اولیه مثل زمانی است که روباه‌ها برای قفس مرغ‌ها نقشه کشیده‌اند و می‌دانند چه زمانی باید حمله کنند؛ که مردم عادی در خواب هستند.»

حالا باید دید پس از عرضه اولیه این دو نماد در این هفته، سرنوشت این دو شرکت در بازار سرمایه چگونه رقم خواهد خورد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
  1. Artin khandan می‌گوید

    به امید سود دهی و روند رو به رشد من ک خریدمش به امید خدا 🙏🙏

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.