قدرت خرید روی تیغ تورم

راهکارهای حفظ توان مالی دهک‌های مختلف درآمدی جامعه از نگاه تحلیلگران اقتصادی بررسی شد

حفظ قدرت خرید  دهک‌های آسیب‌پذیر درآمدی؛ در شرایط رکود اقتصادی و تورمی که خود را به ۴۳  درصد رسانده، نگرانی‌هایی را در جامعه به وجود آورده و همچنین به اصلی‌ترین چالش اقتصادی در کشور تبدیل شده  است.  بسیاری از آمارهای رسمی گویای آن است که طی دو سال گذشته تا به امروز، قدرت خرید کارگران که درصد از جامعه را تشکیل می‌دهند، کاهش پیدا کرده است .  حال سوال مشخص در این باره آن است که راهکار مشخص در شرایط فعلی برای حفط قدرت خرید دهک‌های آسیب‌پذیر جامعه چیست؟

آمارهای اقتصادی سال  و چند ماه اخیر، روند رو به رشد تورم را نشان می‌دهد.  این وضعیت نمود بیشتر خود را  با رشد روزافزون قیمت‌ها در کالاهای خوراکی خود را نشان می‌دهد .

به باور بسیاری از کارشناسان اقتصادی این خطر وجود دارد که بخش بزرگی از جامعه نسبت به حفظ قدرت خرید خود نگران شود و به‌طور طبیعی به دنبال ابزاری برای یافتن سپری در برابر تورم شود.

از سوی دیگر بررسی وضعیت معیشت خانوار در شرایط فعلی اقتصاد نشان می‌دهد  برای کسانی که پس‌اندازهای قابل توجه دارند، حضور در بازار مسکن و خرید سوداگرانه ابزاری سنتی در برابر تورم بوده است. برای کسانی که پس اندازهای کمتری دارند خرید خودرو، سکه یا ارز ولو به مقدار کم گزینه در دسترس بوده است.

بورس سرمایه مردم را حفظ می‌کند؟

اخیرا مردم بورس را روزنه‌ای برای سود یا دست کم برای حفظ قدرت خرید تلقی می‌کنند. اگر باور بخش بزرگی از جامعه چنین شود، می‌توان  که انتظارات تورمی رقم بالایی را نشانه می‌رود و عملا نیز این انتظار خود را محقق خواهد کرد.

نکته حائز توجه این است که حتی اگر دولت کسری بودجه نداشته باشد و بتواند همه نیاز امسال خود را از محل فروش شرکت‌ها در بورس تامین کند باز هم این مشکل برجای خود باقی خواهد ماند.

بنابراین سیاست پولی باید مدیریت انتظارات را هدف‌گیری کند. سوال مهمی که مطرح است این است که چه ابزاری به تحقق این هدف کمک خواهد کرد؟ به باور نگارنده در حال حاضر دو ابزار بسیار موثر است و می‌تواند کارآیی خوبی داشته باشد.

 

اوراق مصون از تورم چیست؟

 

آن طور که کارشناسان توضیح می‌دهند ابزار اول انتشار اوراق مصون از تورم است. این اوراق وعده می‌دهد که به دارندگان اندکی بیش از نرخ تورم محقق شده در یک سال پرداخت خواهد کرد. به این ترتیب دغدغه از دست رفتن قدرت خرید برای توده مردم منتفی و خطر دلاریزه شدن اقتصاد هم برطرف می‌شود .

ابزار دوم سپرده‌های ارزی با پرداخت ریالی است. تجربه سال‌هلای گذشته نشان می‌دهد وعده‌های عملی نشده در خصوص ایجاد سپرده ارزی با پرداخت ریالی رخ داده است.

حساب مردم از سوداگران جداست؟

 

نکته کلیدی در این تحلیل آن است که باید حساب اکثریت مردم جامعه را از سوداگران جدا کرد.  مردم اهل رانت‌جویی یا سوداگری نیستند و تنها یک دغدغه مشروع دارند و آن هم حفظ قدرت خرید است و قلبا مایل نیستند اقدامشان بی‌ثباتی در اقتصاد ایجاد کند. به همین دلیل در دو سال گذشته  افراد سرشناس و مورد قبول مردم به‌طور خودجوش مردم را به نخریدن دلار دعوت می‌کردند و بخش بزرگی از جامعه در برابر این وسوسه ایستادگی کردند.

به نظر می‌رسد باید با ابزارهای مالی این دغدغه عمومی بحق را برطرف  و حساب آنها را از سوداگرانی که دنبال سود کلان در یک اقتصاد رو به انقباض هستند جدا کرد.

به باور آگاهان اقتصادی انتظار می‌رود این اقدام در کنار سیاست افزایش نرخ سود و رفع نگرانی در مورد کسری بودجه با فروش دارایی‌های دولت در بورس و انتشار اوراق کوتاه‌مدت بتواند دغدغه‌های موجود در مورد روند فزاینده تورم را مرتفع سازد و آرامش بیشتری در بازار دارایی مثل ارز، مسکن، طلا و بورس حاکم کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.