انفجار بیروت؛ آسیب به شاهرگ حیات اقتصادی لبنان

در گفت‌وگو «فراز » با دکتر «سید هادی سید افقهی» کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه و کاردار سابق ایران در لبنان عنوان شد

یک روز پس از دو انفجار مهیب در منطقه بندری بیروت در شامگاه سه‌شنبه ۱۴ مرداد (چهارم اوت) مقامات لبنانی انبار کردن ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم (کود شیمیایی) را علت انفجار اعلام کردند. انفجار ساعت ۶:۰۷ دقیقه عصر در بندری نزدیک منطقه گردشگری و ساختمان‌های دولتی اتفاق افتاد. شدت انفجار به حدی بود که کل شهر بیروت را لرزاند.

لبنان در چند ماه اخیر با مشکلات اقتصادی روبه‌رو بود تا جایی که سه روز پیش ناصیف حتی، وزیر امورخارجه لبنان، در اعتراض به آنچه که فقدان اراده دولت برای پیشبرد اصلاحات در بحرانی‌ترین دوره اقتصادی خواند، استعفا داد.

دکتر «سید هادی سید افقهی» کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه و کاردار سابق ایران در لبنان در گفت‌وگو با «فراز» به اهمیت بندر بیروت در اقتصاد لبنان تاکید کرده و می‌گوید:« با نابودی این بندر می‌توان گفت شاهرگ حیات اقتصادی لبنان آسیب دید. این بندر ۷۰ درصد مایحتاج مردم لبنان را تامین می‌کرده و پلی ارتباطی بین سه قاره اروپا آسیا و افریقا بوده و سالیانه ۳۱۰۰ کشتی را سرویس دهی می‌کرده مخازنی که در این بندر وجود داشت محلی برای دپوی کالاهای بین‌المللی بود بنابراین محوریت این بندر در سرپا نگه داشتن اقتصاد لبنان یک محوریت مرکزی و اساسی بوده است . برخی از مخازن حساس و مواد استراتژیک مردم مانند گندم جو سوخت و توربین‌های برق در این بندر مستقر بوده و متاسفانه می‌توان گفت شاهرگ حیات اقتصادی لبنان آسیب دید.»

افقهی تحریم‌های اخیر امریکا بر علیه مردم لبنان را  تا حد زیادی توطئه داخلی برخی از بانک‌های این کشور دانست و گفت:«برخی از این بانک‌ها با طرح تحریم امریکا موافق بودند، معیشت مردم را تحت فشار قرار داده و ارزش لیر نیز به شدت در مقابل دلار کاهش پیدا کرده بود و همین بازی جنگ دلار و ریالی که در کشور ما نیز جریان دارد در لبنان شدیدتر خودش را نشان می‌دهد. زیرا دولت قوی در آنجا وجود ندارد و دولت احزاب و گروه‌هاست. برای بازسازی این بندر میلیاردها دلار پول نیاز دارد اگر کشورهای جهانی به لبنان کمک نکنند و با این موضوع برخورد سیاسی کنند قطعا اقتصاد لبنان در بلندمدت آسیب جدی خواهد خورد. برخی از تاجران لبنانی خارج از لبنان زندگی می کنند این افراد در دوران تحریم پول های خود را از بانک لبنان خارج کردند اگر اینها به مردم لبنان کمک کنند می توانند برای بازسازی لبنان و منطقه تاثیرگذار باشند.»

این کارشناس مسايل خاورمیانه این اتفاق را آزمونی بزرگ برای همبستگی میان مردم لبنان دانست و گفت:« باتوجه به تعدد جریان‌های سیاسی و ارتباط این جریان‌ها با خارج از لبنان که برخی از آن‌ها تمایل به شرق و برخی تمایل به غرب دارند، باید اختلافات داخلی خود را کنار گذاشته و به داد کشور خود برسند. اما از زمان این حادثه که رسانه‌ها را دنبال می‌کنم متاسفانه عبرت نگرفته و در حال پرخاشگری به یکدیگر هستند. در حالی که این حادثه به ضرر تمامی مردم لبنان است. عربستان سعودی نیز در این میان به اختلافات دامن می‌زد با این عنوان که محل مربوط به انبار تسهیلاتی حزب الله است. در حالی که محل انفجار محل انباشت ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم (کود شیمیایی) بود.»

کاردار سابق ایران در لبنان  در همین باره ادامه داد: «این یک فاجعه ملی است و همه متضرر شده‌اند و هیچکس حق ندارد تقصیر را گردن دیگری بیندازد. حزب الله از زمانی که مقابل رژیم صهیونیستی ایستاد همواره مورد اتهام بوده ولیکن تحریم را دیگر حزب‌الله تحمیل نکرده است.  این حادثه با کشمکش‌های سیاسی فاصله زیادی دارد و وقت آن نیست که به این بپردازیم کدام گروه‌های سیاسی نفوذ بیشتری در آینده پیدا خواهند کرد. الان همه جریان‌های سیاسی متضرر هستند و مردم لبنان نیز انتظار دارند به این این فاجعه رسیدگی کنند. فاجعه‌ای که موجب ویرانی‌های زیادی شده و خسارت‌های زیادی به مردم وارد کرده است.»

افقهی در پایان نیز گفت: «اگر ثابت شود اسرائیل در این حادثه دست دارد قطعا حزب‌الله ساکت نخواهد نشست و احتمالا شاهد درگیری‌های بزرگ و جدی با رژیم صهیونیستی خواهیم بود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.