جاخالی زیر ساخت در بازار سرمایه

«فراز» از لزوم به روزسانی زیرساخت‌های کارگزاری و الکترونیکی بورس در گفت‌و‌گو با کارشناسان گزارش می‌دهد

 شاخص کل بازار سرمایه  بیش از 72 هزار واحد ریخت و روی کانال یک میلیون و 900 هزار واحد ایستاد.  بی تردید، سهامدارن هیجان زده و تا اندازه‌ای دچار تردید شده‌اند و به دنبال دلایل این ریزش سنگین و آسیب‌شناسی آن می‌گردند.

در این‌باره اظهار نظرهای متفاوتی از سوی آگاهان اقتصادی شنیده می‌شود. مواردی که عمدتا به دخالت‌های حمایتی دولت، به ویژه با  آزادسازی سهام عدالت اشاره دارد؛ اما نکته‌ای که بسیاری از فعالان بازار سرمایه و همچنین تحلیلگران، روی آن اتفاق نظر دارند مشکلاتی است که به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب به وجود آمده است. آماده نبودن زیرساخت‌ها موجب عدم موفقیت برخی کاربران برای انجام معاملات جدید شده است.

کارگزاری مفید منفی داد!

 

در این‌باره می‌توان مصداقی‌تر نوشت.  ساعاتی پس از قرمز شدن نماد شرکت‌ها در بازار سرمایه، برخی از کاربران در فضای مجازی به اختلال در کارگزاری مفید اشاره کردند.  به این ترتیب  که عده‌ای از معامله‌گران پس از بازکردن تارنما، با منفی شدن حساب‌های خود مواجه شدند. به این مفهوم که کارگزاری به اشتباه از اعتبار ریالی برخی کاربران خود کاسته است.

 برخی دیگر از کاربران نیز گلایه کردند که سهمی را فروخته، اما امکان دریافت وجه خود از کارگزاری نداشتند. مشکلاتی که پس از اشتراک‌گذاری، مشخص شد که مدت‌ها به قوت خود باقی مانده است.  اما این همه ماجرا نیست، برخی دیگر از سهامداران می‌گویند تا حوالی ساعت 11، امکان ورود به تارنمای کارگزاری مفید را نداشته‌اند.

هسته همچنان مشکل دارد ؟

یکی از این معامله‌گران به « فراز» گفت: « حدود هشت سال پیش کد بورسی‌ام را دریافت کردم. از همان زمان بسیاری از معامله گران بازار تقاضای به روز شدن زیرساخت‌های بازار را داشتند.  برای مثال هنوز هم « هسته معاملات» مشکلات زیادی را برای سهامداران ایجاد می‌کند». او می‌گوید از زبان برخی مسئولان بازار سرمایه شنیده که گفته‌اند: « بودجه ای برای پرداخت هزینه‌های اضافی وجود ندارد».

مجوز کهنه کارگزاری‌ها  

آن‌طور که آگاهان اقتصادی می‌گویند؛ از ابتدای سال جاری،  بازار سرمایه در ایران با اقبال بی‌سابقه‌ای از سوی سرمایه‌گذاران خرد مواجه شده است. تا سال‌های گذشته، بازار توقع حضور دست کم 300 هزار فعال بورسی داشته است؛ آن هم افرادی که به گفته تحلیلگران اقتصادی ماه 2 معامله انجام داده‌اند. این در حالی است که از ابتدای سال تعداد معاملان گران بازار سرمایه از مرز یک میلیون و 500 هزار نفر نیز گذشته است.

 شاید به همین دلیل هم مهدی صبور، عضو هیات مدیره کارگزاری اقتصاد بیدار، می‌گوید: «با 108 کارگزاری به روز نشده، نمی‌توان عمق مناسبی برای معاملات بازار ایجاد کرد، مجوز آخرین کارگزاری در سال ۱۳۸۴، صادر شده است».

به گفته او : « بسیاری از آنها فعالیتی ندارند و دارندگان مجوز شرکت‌های کارگزاری، به این نهادها تنها به عنوان یک دارایی که با گذشت زمان ارزش آن رو به افزایش است، نگاه می‌کنند و خدماتی عرضه نمی‌کنند».

او صحبت‌های خود را این طور پایان داد: « بسیاری از سرمایه‌گذاران از نحوه و میزان ارائه خدمات کارگزاری‌ها، گلایه کرده‌اند و طبیعی است که تعداد کم کارگزاری‌های فعال، نمی‌توانند حجم بالای نیازهای مشتریان را برطرف کنند؛ همچنان مهمترین مشکل کارگزاریهای فعال موجود نرم افزاری است». 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.