تحقق درآمد مالیاتی به شرط شفافیت اقتصاد است

گفت‌و‌گوی «فراز» با «غلامحسن دوانی» تحلیل گر اقتصادی

«ضرورت تحقق درآمدهای مالیالتی، شفاف شدن فعالیت‌های اقتصادی در کشور است».  این مطلب را «غلامحسین دوانی»، تحلیلگر اقتصادی به «فراز» گفت.

دوانی معتقد است:«یکی از مهمترین چالش ها نبود پایگاه های جامع اطلاعاتی برای شناسایی مودیان است. هر چند در سال‌های گذشته اقدامات زیادی در این خصوص صورت گرفته است با این حال مقاومت ها در این خصوص باعث شده تا پروژه تکمیل سامانه جامع اطلاعاتی با مشکلاتی رو به رو شود».

او  برای مصداقی شدن اظهار نظر خود بیان داشت: « نمونه اخیر آن را در خصوص ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم شاهد هستیم. بر اساس این ماده همه نهادها از جمله شهرداری‌ها، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و بانک ها باید اطلاعات مورد نیاز برای تکمیل پایگاه اطلاعاتی را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند؛  این در شرایطی است که در این زمینه مقاومت های زیادی صورت گرفته است و امتناع بانک ها برای ارائه اطلاعات مشتریان از جمله این چالش ها است».

 نروژ درآمد پایدار مالیاتی دارد

او بر این باور است: « عادت نادرست دولت‌های نفتی، افزایش درآمدزایی دولت‌ها از طریق مالیات را کاری نا ممکن عنوان کرده است،  عادت به درآمدهای نفتی باعث شده تا دولت‌ها انگیزه کمی برای افزایش درآمدزایی از طریق مالیات داشته باشند و از سویی دیگر نیز در این شرایط شاهد فرارهای مالیاتی گسترده هستیم و طبیعی است که هر گونه قانون جدید و اصلاح غلط روش گذشته منجر به مقاومت هایی می شود».

به باور این آگاه اقتصادی: « در همه کشورهای موفق دنیا درآمدهای مالیاتی ، درآمد کشور اصلی است. حتی کشورهای موفقی مانند نروژ که نفت خیز هم هستند، درآمد مالیاتی آنان بیش از درآمدنفتی آنان است».

او صحبت‌های خود را این طور ادامه داد: « متاسفانه در ایران چون از قدیم تاکنون عادت دولت‌ها براین امر استوار بوده است که درآمد آسان به دست بیاورند و فروش نفت آسان بوده است به درآمد نفتی تکیه کرده‌اند، اما از 3 سال پیش که قیمت نفت سقوط کرده است دولت تصمیم گرفته است درآمد مالیاتی را جایگزین درآمد اصلی کشور کند.

چتر مالیاتی گسترده‌تر شود

او در عین حال یادآور شد: با وجود  این که حدود 40  تولید ناخالص داخلی کشور فرار مالیاتی چه به شکل قانونی و چه به شکل غیرقانونی دارد، درآمدهای مالیاتی گسترش قابل ملاحظه‌ای داشته است».از نگاه این آگاه اقتصادی ؛ اگر دولت بخواهد این درآمدها بیشتر شوند باید چتر مالیاتی راگسترش دهد به این معنی کسانی که مؤدی هستند باید به زیر چتر مالیاتی بیایند تا پایه‌های مالیاتی در کشور گسترش پیدا کند.
او صحبت‌های خود را این طور پایان داد: « طبیعی است برای اینکه پایه‌های مالیاتی در کشور گسترش پیدا کند باید شفافیت اقتصادی در کشور حاکم شود، امری که به نظر می‌رسد چشم اسفندیار نظام اقتصادی ایران است و نظام اقتصادی ایران چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی شفافیت اقتصادی نیست».

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.