تقاضا برای خرید سکه 70درصد کاهش پیدا کرده است

گفت‌وگوی « فراز» با «نادر بذرافشان»، دبیر اتحادیه طلا و جواهر

«تقاضا برای خرید مصنوعات طلا از ابتدای سال تاکنون  85 درصد و طی 15 روز گذشته نیز  حجم خرید سکه  70 درصد کاهش پیدا کرده است». این مطلبی است که دبیراتحادیه طلا و جواهر در پاسخ به این پرسش مطرح کرد که آیا نوسان شاخص کل بازار سرمایه  موجب هجوم سرمایه‌گذاران خرد به بازار طلا و سکه شده است؟بذرافشان بر این باور است افزایش قیمت‌ها  در بازار مصنوعات طلا، به خصوص طی هفته گذشته، هیچ ارتباطی به نوسان شاخص کل بازار سرمایه ندارد.

او برای مصداقی شدن اظهار نظر خود، بیان داشت: «  حتی در چند روز گذشته که شاخص  بور= س با افت چشمگیر مواجه بود هیچ  تقاضایی برای خرید سکه و مصنوعات طلا مشاهده نشده است، و به نظر من در این شرایط تقاضا برای خرید دلار بیشتر خواهد بود. البته  همه چیز به عملکرد بانک مرکزی بستگی دارد.»

انس جهانی تاثیری بر بازار نداشت

او گفت:«چرا که  از ابتدای سال به دلیل شیوع ویروس کرونا و همچنین، افزایش شدید قیمت دلار، قیمت طلا و سکه به اندازه‌ای گران شده است که مردم توان خرید خود را در این بازار از دست داده‌اند.» به گفته این دست‌اندرکار بازار طلا «حتی تغییر در قیمت انس جهانی طلا نیز کمترین تاثیر را  بر قیمت طلا و سکه در ایران گذاشته، حتی وقتی قیمت جهانی طلا پایین آمد باز هم شاهد افزایش قیمت‌ها در این بازار بودیم».

مردم سرگردان شده‌اند

او بر این باور است مردم سرگردان شده‌اند؛ نمی‌دانند طلا بخرند یا نه؛ حالا وقت خرید سکه است یا همچنان نوسان بازار ارز ادامه دارد؟بذرافشان در ادامه صحبت‌های خود همچنین اظهار داشت: « ما امید داریم با مدیریت بانک مرکزی و جلوگیری از نوسان قیمت ارز، صنف طلا و سکه بیش از این از سرگردانی قیمت‌ها متضرر نشوند، اگر روند افزایشی قیمت ارزادامه  پیدا کند قیمت طلا و سکه نیز با همچنان مسیر گرانی را  در پیش می‌گیرد».

او صحبت‌های خود را با اشاره به مالیات بر ارزش افزوده‌ای که از خریداران طلا اخذ می‌شود اشاره کرد و گفت:«در حاضر عدد این مالیات 9 درصد  تعیین شده که به شدت بر افزایش قیمت طلا تاثیر گذار است. ما از مجلس و شورای نگهبان تقاضا داریم که این مالیات را اصلاح کنند، چرا که اگر مردم قدرت خریدشان کاهش پیدا کند، صنف هم متضرر خواهد شد».

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.