اتحاد بزرگ برای شکست ترامپ

دموکرات‌ها در کنوانسیون ملی خود انتخابات پیش‌رو را برای آینده دموکراسی و آمریکا حیاتی توصیف کردند

«باید به جو بایدن رای بدهیم گویی که زندگی‌مان به آن بستگی دارد.» کنوانسیون ملی دموکرات‌ها با این جملات «میشل اوباما» آغاز شد. همسر رییس‌جمهور پیشین آمریکا که در کنار «برنی سندرز» اولین سخنران‌ها روز افتتاحیه بودند و شور زیادی به این مجمع انتخاباتی دمیدند. آن هم در حالی که به دلیل مجازی بودن جمهوری‌خواهان پیش‌بینی می‌کردند که مجمع دموکرات‌ها با استقبال روبه‌رو نشود. سخنران‌ها اما یکی پس از دیگری انتقادهای بی‌سابقه‌ای را متوجه دونالد ترامپ و سیاست‌هایش کردند و پرده آخر هم به باراک اوباما تعلق داشت. محبوب‌ترین چهره دموکرات‌ها که پیش از این کمتر نامی از ترامپ آورده بود و رییس‌جمهور فعلی را به شکل مستقیم مورد انتقاد قرار نداده بود. ۷۰ روز مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در رای گیری آنلاین اعضای کنوانسیون ملی حزب دموکرات، ۳ هزار و ۵۵۸ عضو، «جو بایدن» به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری برگزیدند و او به صورت رسمی نامزدی دموکرات‌ها را پذیرفت و «کاملا هریس» نیز معاونت او بایدن را قبول کرد. دموکرات‌ها شیوع کرونا، بیکاری، رکود اقتصادی و اعتراض‌های دامنه‌دار ضد نژادپرستی زنجیره بحران‌های آمریکا دانستند و هر کدام به نحوی به اهمیت حیاتی این انتخابات برای دموکراسی و اقتصاد آمریکا تاکید کردند. انتخاباتی که البته نتیجه آن بسیار فراتز از مرزهای آمریکا خواهد رفت. دموکرات‌ها در برنامه خود اعلام کردند که در صورت پیروزی در انتخابات به برجام باز می‌گردند و رویکردی تازه‌ای در سیاست‌های خارجی آمریکا اتخاذ می‌کنند. همین نیز باعث شده تا بخشی از تحلیل‌ها حاکی از تلاش اروپا و ایران برای سرپا نگه داشتن برجام تا ۱۳ آبان ۹۹ داشته باشد.

نرون ساز می‌زد و ترامپ گلف بازی می‌کند

سخنرانی برنی سندرز رقیب بایدن در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات حاکی از اتحاد آن‌ها برای شکست دونالد ترامپ داشت. چرا که سندرز در جناح ترقی‌خواه حزب دموکرات قرار می‌گیرد و این جناح اختلافاتی با دموکرات‌های میانه‌رو دارد. سندرز گفت که «اگر ترامپ بار دیگر در انتخابات پیروز شود، تمامی دستاوردهای ما در سال های اخیر از بین خواهد رفت و این یک خطر جدی برای امریکاست که نمی تواند ۴ سال دیگر ریاست جمهوری ترامپ را تحمل کند». سناتور آمریکایی حتی ترامپ را با نرون مقایسه کرد:«نرون وقتی که روم در آتش می سوخت، ساز می زد، ترامپ هم گلف بازی می کند. اقدامات او به شیوع بیماری دامن زده و نتیجه آن مرگ بیش از ۱۷۰ هزار نفر بوده و کشور هنوز هم برای حفاظت از شهروندانش آماده نیست. ۳۰ میلیون نفر از زمان شروع این بیماری شغل خود را از دست داده اند و میلیون ها نفر دیگر نیز نتوانستند از خدمات بیمه استفاده کنند.» او گفت «آینده دموکراسی، آینده اقتصاد و آینده سیاره ما در معرض خطر است» و تاکید کرد که «بهای شکست بسیار بیش از آن است که تصور کنید.» پس از این میشل اوباما هم بخش زیادی از سخنرانی‌اش را به موضوع تبعیض نژادی در آمریکا و اعتراضات ضد نژادپرستی اختصاص داد و گفت: «اگر فکر می کنید که اوضاع نمی تواند از این بدتر شود به من اعتماد کنید، آنها می توانند اوضاع را بدتر کنند و اگر ما در این انتخابات مسیر آینده را تغییر ندهیم، وضعیت از این نیز بدتر خواهد شد.»

کاخ سفید؛ مرکز برپایی آشوب

جان کری وزیرخارجه اوباما، بیل کلینتون رییس‌جمهور اسبق دیگر چهره‌های سرنشناس این مراسم بودند. سخنرانی آن‌ها نیز به انتقادهای تندی نسبت به دولت ترامپ آغشته بود. کلینتون گفت که ترامپ در صورت انتخاب مجدد «سرزنش، قلدری و تحقیر را پیشه خواهد کرد. دفتر رئیس جمهوری باید مرکز فرماندهی باشد نه کانون برپایی آشوب و طوفان.» کری نیز با انتقاد از سیاست‌خارجی ترامپ در بخشی از سخنرانی خود گفت: «این آخر خط است؛ منافع، آرمان‌ها و زنان و مردان شجاع ما در لباس نظامی نمی‌توانند چهار سال دیگر دونالد ترامپ را تحمل کنند.» حتی چهره‌های سرشناسی از حزب جمهوری‌خواه نیز به عنوان حامی بایدن در مراسم سخنرانی کردند. «کالین پاول» وزیرخارجه جورج بوش نیز از جمله این چهره‌ها بود که در سخنرانی‌اش گفت: «با جو بایدن در کاخ سفید، هرگز شک نخواهید کرد که او با دوستان ما همراه است و در برابر دشمنان ما می‌ایستد.»

اوباما: ترامپ شکست خورده است

سخنرانی باراک اوباما حسن ختام مجمع انتخاباتی دموکرات‌ها بود. او از ابتدا انگشت اتهام را به سوی دونالد ترامپ گرفت و گفت «ترامپ به هیچ وجه صلاحیت دفتری را که اشغال کرده است ندارد و رای دادن به جو بایدن برای بقای دموکراسی آمریکا ضروری است.»  اوباما که سخنرانی چیره‌دستی است، اینطور ادامه داد: «او هیچ علاقه‌ای برای انجام کار ندارد‎؛ هیچ علاقه‌ای به یافتن اشتراک نظر ندارد؛ هیچ علاقه‌ای به استفاده از قدرت جایگاهش برای کمک به دیگران جز به خود و دوستانش ندارد؛ او فقط تلاش می‌کند جلب توجه کند.» اوباما افزود:«دونالد ترامپ نباید دوباره رئیس جمهور شود زیرا نمی تواند این وظیفه را انجام دهد. پیامدهای چنین اتفاقی (انتخاب مجدد ترامپ ) بسیار سنگین است.» رییس‌جمهور پیشین سپس از ترامپ به علت جان دادن 170 هزار آمریکایی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا، از بین رفتن ۳۰ میلیون شغل در دوره رکود و کمرنگ شدن اصول دموکراتیک آمریکا در داخل و خارج از کشور انتقاد کرد. سخنرانی اوباما به صورت مجازی از موزه انقلاب آمریکا در فیلادلفیا یعنی شهری که قانون اساسی آمریکا و اصول بنیادی دموکراتیک این کشور در آن تهیه شد پخش می‌شد. اوباما گفت: « دفتری که بر اساس قانون اساسی همه مردم آن را انتخاب می کنند دفتر ریاست جمهوری است. بنابراین حداقل باید انتظار داشته باشیم یک رئیس جمهور برای ایمنی و رفاه همه ۳۳۰ میلیون نفر جمعیت آمریکا احساس مسئولیت کند. همچنین باید انتظار داشته باشیم که رئیس جمهور متولی این دموکراسی باشد.» به گفته اوباما ترامپ از همه این آزمون‌ها شکست خورده است. او همچنین از آمریکایی‌ها خواست در انتخابات شرکت کنند و هشدار داد «ترامپ و متحدان جمهوری‌خواه او نه به خاطر شایستگی سیاست‌هایشان بلکه فقط در صورتی می‌توانند پیروز شوند که این انتخابات سرکوب و تضعیف شود.»

۷۰ روز کشمکش

بخش پاینی سخنرانی اوباما به اظهارنظرهای ترامپ درباره احتمال تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری اشاره داشت. هفته آینده نیز کنوانسیون جمهوری‌خواهان با وجود انتقادات فراوان در کاخ سفید برگزار می‌شود. با این همه هنوز درباره نحوه برگزاری انتخابات در اوج بحران کرونا اشتراک نظر وجود ندارد. ترامپ بودجه پستی را به بهانه مقالبه با اثرات اقتصادی کرونا کاهش داده و همین اقدام باعث اختلال زیادی در روند جابه‌جایی پست در این کشور شده است. نکته اینجاست که یکی از گزینه‌های محتمل برای برگزاری انتخابات به صورت پستی مطرح شده است که ترامپ مخالف آن است. او حتی درخواست تعویق انتخابات را مطرح کرده که با مخالفت همه سیاست‌مداران این کشور از جمهوری‌خواهان گرفته تا دموکرات‌ها روبه‌رو شده است. بسیاری این پیشنهاد را به دلیل جا ماندن او در نظرنسنجی‌ها از رقیبش یعنی بایدن تلقی کردند. به نظر می‌رسد کشمکش‌های داخلی آمریکا در ۷۰ روز باقی مانده ادامه پیدا کند و در مناظره‌های تلویزیونی نامزد‌ها به اوج خود برسد. بایدن پیشتاز نظرسنجی‌ها است و با این وجود انتخابات آمریکا همچنان غیرقابل پیش‌بینی است.

 

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.