اعتصاب هفت تپه؛ خاتمه در تهران و تداوم در شوش

حواشی مربوط به خبر پایان اعتصاب کارگران هفت تپه واکاوی شد

در حالی که شب گذشته، یک عضو مجلس یازدهم و برخی رسانه‌ها از پایان اعتصاب ۷۰ روزه هفت تپه خبر داده‌اند، کارگران معترض اما امروز با انتشار یک بیانیه و تکذیب این خبر بر تداوم اعتراض تا دست‌یابی به خواسته‌های خود تاکید کردند. به نظر می‌رسد با ورود مجلس و برخی دستگاه‌های نظارتی به ماجرا، حالا تعارض میان خواسته‌ها، انتظارات و وعده‌ها، وارد مرحله پیچیده‌ای شده است.

مجلس از پایان اعتصاب خبر داد

شب گذشته، انتشار یک نقل قول از یک عضو مجلس یازدهم درباره اعتصاب کارگری در هفت تپه، سر و صدای زیادی به همراه داشت. ماجرا از این قرار بود که نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی از پایان ۷۰ روز اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه با وعده خلع ید مالک شرکت خبر داد.

مجتبی یوسفی در پیامی در صفحه اجتماعی خود نوشت: «پایان اعتصاب ۷۰ روزه کارگران نیشکر هفت‌تپه، به لطف خدا و پیگیری مستمر ما به خصوص سیدنظام موسوی، احمد نادری و علی خضریان، اعتصاب کارگران با وعده خلع ید اسدبیگی‌ها و پرداخت حقوق معوقه پایان یافت. مصادف شدن پایان اعتصاب و ماه محرم پیام روشنی دارد: ظلم پایدار نیست.» همچنین احمد نادری دیگر نماینده‌ای که موضوع کارگران نیشکر هفت‌تپه را پیگیری کرد، در صفحه اجتماعی خود نوشت: «در جمع کارگران هفت‌تپه حضور یافتیم تا در مورد اقدامات انجام شده در سه هفته اخیر همفکری کنیم. بحث حقوق‌های معوقه تقریباً حل شده، تمدید دفترچه بیمه تا آخر سال انجام شده و الان بحث بر سر خلع ید از مالک فاقد اهلیت است. از کارگران خواستیم اعتصاب را شکسته و ادامه کار را به مجلس بسپارند.»

مجتبی یوسفی، نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی همچنین تاکید کرد در این سفر سیدنظام‌الدین موسوی و احمد نادری در سفر به شوش با کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه دیدار و گفتگو کردند. در این سفر که جمعی از کارشناسان دیوان محاسبات حضور دارند مشکلات و روند واگذاری این شرکت مورد بررسی قرار گرفته ضمن آنکه سوابق مالی شرکت نیشکر هفت‌تپه براساس استنادات موجود مورد حسابرسی و بررسی قرار خواهد گرفت. در دیدار اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه اعلام کردند که به محل کار خود باز می‌گردند.

تکذیب کارگران

صبح روز دوشنبه اما هفتادمین روز اعتصاب کارگران با تکذیب یک خبر آغاز شد. کارگران هفت تپه روز يکشنبه خبر پايان اعتصاب خود را تکذيب کردند.

بر اساس گزارش‌ها، در تکذیبیه کارگران آمده است: «چند نماینده مجلس و چند دانشجوی عدالت خواه با خوشحالی تمام و پس از حضور اعضای کمیسیون اصل نود مجلس در میان تجمع اعتراضی کارگران هفت تپه در هفتادمین روز اعتصاب، سراسیمه اعلام کردند اعتصاب بعد از وعده‌های نمایندگان مجلس شکسته شد، پایان یافت و … این خبر کذب است.»

کارگران هفت تپه همچنین تاکید کردند که خواسته ما خیلی مشخص است: خلع ید فوری بخش خصوصی و دولتی کردن شرکت با نظارت کامل کارگران و یا واگذاری صد در صد مالکیت شرکت به کارگران هفت تپه، بازگشت به کار همکاران اخراجی و پرداخت فوری تمام مطالبات معوقه و محاکمه همدستان اسدبیگی. این کارگران تاکید کردند که در هفت تپه این‌بار اعتصاب تمام نمی‌شود و لطفا کسی برای کارگران اعتصابی و معترض هفت تپه و برای تجمعات مسالمت آمیز و قانونی مان، به جای ما تصمیم نگیرد. ما خودمان بلدیم تصمیمات‌مان را اعلام کنیم و تا خلع ید بخش خصوصی، اعتراض ادامه دارد.

چکیده ۷۰ روز اعتراض کارگری

قصه‌ پر غصه هفت تپه اما از سال ۹۶ تا امروز با چند دور اعتصاب و اعتراض، بازداشت برخی کارگران معترض، دادگاه‌های پرحاشیه معترضان، اعلام عفو برخی محکومین کارگی و برگزاری دادگاه مدیران آن همراه بوده است. حالا و پس از تمام این کشمکش‌ها، بار دیگر کارگران این کارخانه، دوماه است که دست به تجمع اعتراضی زده‌اند.

ماجرای دور تازه این اعتراض‌ها از دوشنبه ۲۶ خرداد در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزد، نپرداختن حق بیمه و با خواست لغو خصوصی‌سازی شرکت، آغاز شد. آن‌ها در آن روز، پس از راهپیمایی در محوطه شرکت، مقابل دفتر مدیریت تجمع کردند. بر اساس گزارش‌ها، کارگران از ابتدای سال جاری دستمزد نگرفته‌اند. دفترچه‌های درمانی کارگران به دلیل نپرداختن حق بیمه کارفرما تمدید نشده است. گروهی از کارگران این شرکت که مشمول بازنشستگی هستند نیز به دلیل نپرداختن حق بیمه سهم کارفرما هنوز بازنشسته نشده‌اند.

در این میان همزمانی این اعتراض‌ها با برگزاری جلسات دادگاه رسیدگی به اتهام فساد اقتصادی مدیران هفت تپه نیز، رنگ و بوی خاصی به ماجرا داده است. کارگران نسبت به آزادی مشروط امید اسدبیگی توسط قاضی پرونده جهت پرداخت کردن حقوق پرسنل و عدم پرداخت حقوق توسط وی معترض هستند. کارگران می‌گویند کسی که متخلف است می‌بایست توسط دستگاه قضا به شدت جرم انجام شده با وی برخورد شود.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ١٤ کیلومتری شهر شوش و ١٠ کیلومتری معبد چغازنبیل به وسعت ٢٤ هزار هکتار در سال ١٣٣٨ شروع به کار کرد. این شرکت یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های صنعتی استان خوزستان به شمار می‌رفت و تا دهه ۹۰ زیرمجموعه دولت بود. با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در سال ۸۵ و آغاز دوران خصوصی سازی‌ها در سر و شکل جدید، زمزمه واگذاری این مجموعه نیز قوت گرفت.

اما خبر واگذاری جنجالی این مجموعه عظیم به دو جوان کم سن و سال با پیش پرداخت تنها ۶ میلیارد تومانی، تردید‌ها درباره سلامت این واگذاری بیشتر کرد. شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در سال ۹۴ با پیش پرداخت ۶۰ میلیارد ریال به دو شرکت زئیوس و آریاک از استان لرستان واگذار شد. از مهرداد رستمی چگنی و امید اسدبیگی به‌عنوان دو جوانی که در مزایده این شرکت را خریدند، نامبرده شد. به گزارش شرق، شرکت ۶۰ساله کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۵۶سالگی از دولت گرفته شد و به دو جوان ۳۱ و ۲۸ ساله واگذار شد.

معترضان چه می‌خواهند؟

مهم‌ترین مطالبات کـارگران در ۶۰ روز اعتصاب بی‌وقفه کارگران هفت تپه شامل موارد زیر است:

– پرداخت فوری حقوق‌های پرداخت‌نشده و تمدید دفترچه بیمه

– بازگشت به کار فوری برای همکاران اخراج شده

– بازداشت فوری اسد بیگی و مجازات حبس ابد برای اسدبیگی ـ رستمی

– خلع ید فوری کارفرمای اختلاس‌گر و بخش خصوصی از هفت تپه

– بازگرداندن فوری ثروت‌های اختلاس شده به کارگران

– پایان کار مدیران بازنشسته

اما شاید در حال حاضر، پیچیده‌ترین مناقشه بر سر ماجرای هفت تپه، مربوط به تعیین تکلیف مدیریت ومالکیت مجموعه باشد. در حالی که کارگران خواسته خلع ید را مطرح کرده‌اند، حالا یکی دو هفته‌ای هست که مقامات مختلف با تفسیرهای متفاوت از این خواسته، راه حل‌های گوناگونی ارایه می‌دهند. راه حل‌هایی که چندان به مذاق معترضان خوش نیامده است. از واگذاری به یک مالک خصوصی جدید تا واگذاری به سایر شرکت‌های دولتی و این آخری یعنی پیشنهاد امام جمعه اهواز درباره واگذاری به نهادهای توانمندی چون سپاه و بنیاد مستضعفان.

نماینده شوش در این بار به اعتماد می‌گوید: «نظر ما هم همين است و با آقاي موسوي‌فرد (امام جمعه اهواز) متفق‌القول هستيم هر چند كه شايد گزينه‌هاي ما بيشتر هم باشد كه يكي از گزينه‌ها، سازمان تامين اجتماعي است كه حالا يكي از طلبكاران شركت هم هست. يكي ديگر از گزينه‌ها، شركت‌هاي نيشكر هستند كه زير نظر وزارت اقتصاد و بانك‌ها فعاليت مي‌كنند و هم اهليت و هم تخصص دارند و بهتر مي‌توانند اين شركت را مديريت كنند.» کارگران اما معتقدند که بخش‌های دیگر بخش خصوصی، باهم برسر مال و پول و سود و بیچاره کردن ما کارگران رقابت دارند. این‌ها عملکردشان در قبال کارگران تماما مخرب و کشنده بوده و هیچ اعتباری از نظر جامعه کارگری ندارند. آن‌ها می گویند حرف ما روشن است و تفسیر و تعبیر ندارد: «دولتی شدن شرکت با نظارت کامل کارگران.» کارگران تاکید کرده‌اند «مطالبه ما روشن است و نمی‌توانید آن را مصادره کنید: خصوصی سازی در هر شکلی مردود است.»

اعتراضات کارگری هفت تپه، این بار از هر جهتی بی سابقه بوده است. چه در طول مدت ۷۰ روزه خود، چه در مسالمت آمیز و خشونت پرهیز بودن این اعتراضات و چه در حمایت مجلس و قوه قضاییه و سایر مقامات استانی از حق اعتراض کارگران. با این حال اما همچنان میان انتظارات معترضان و وعده‌های مقامات، شکافی عمیق وحود دارد. مسایل پیچیده خلع ید و تعیین تکلیف درباره سرنوشت مالکیت و مدیریت این کارخانه به موضوعی پیچیده تبدیل شده که به نظر می‌رسد، راه حل آن، بخشی از آینده سایر نمونه‌های شکست خورده خصوصی سازی را نیز رقم بزند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.