بورس برمی خیزد، طلا و ارز گران می شوند

بررسی بازارهای سرمایه در نخستین روز هفته پس از تعطیلات

بورس در روزهای پایانی هفته گذشته روند رو به رشدی را پشت سر گذاشت. روندی که حالا پس چند روز تعطیلی و استراحت ادامه دارد. آخرین گزارش‌های منتشر شده از تالار شیشه‌ای نشان می دهد که شاخص کل بازار سرمایه که ساعات ابتدایی معاملات را صعودی آغاز کرده بود و تا رقم یک میلیون و ۷۶۲ هزار واحد نیز پیش رفت، در ساعات میانی معاملات کمی نزولی شد و در نهایت درحالی به کار خود پایان داد که در رقم یک میلیون و ۷۲۷ هزار واحد ایستاده بود.

شاخص کل بازار سرمایه امروز با 9 هزار و 174 واحد صعود در رقم یک میلیون و ۷۲۷ هزار واحد ایستاد. این درحالی است که شاخص کل با معیار هم وزن با ۴۴۵۸ واحد کاهش رقم ۴۶۲ هزار و ۴۹۸ واحد را ثبت کرد. معامله گران دو میلیون معامله انجام دادند که ۲۴۲ هزار و ۱۷۶ میلیارد ریال ارزش داشت.

بر اساس اظهارات امروز «محسن خدابخش» مدیر نظارت بر بورس ها هر چند که معاملات روز جاری با نوسان همراه بود اما آمار جالبی را ثبت کرد که نشان از ارزندگی سهام اکثر شرکت ها دارد. به طوری که بیش از 36 هزار میلیارد تومان (شامل 24.2 و 11.8 هزار میلیارد تومان در بورس و فرابورس) داد و ستد شد..

در میانه معاملات امروز، برخی فعالان حقوقی و حقیقی با این باور که بازار کشش عرضه ها را دارد ، دست به فروش سهام زدند اما با اقداماتی ، زمینه ادامه عرضه مازاد گرفته و این گروه متوجه واقعیت فعلی بازار شدند.

کاهش ارزش سهام عدالت

روند نزولی شاخص بورس در دو هفته اخیر روی ارزش سهام عدالت نیز تاثیر گذاشت و باعث شد ارزش این سهام نسبت به سه هفته گذشته، حدود سه میلیون تومان کاهش یابد.به گزارش ایسنا، پس از آزادسازی سهام عدالت، مشمولان این سهام که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده اند، می توانند با مراجعه به سامانه www.sahamedalat.ir ارزش واقعی سهام و جزئیات دارایی خود را مشاهده کنند.بر این اساس و طبق آخرین به روز رسانی گزارش دارایی که مربوط به تاریخ چهارم شهریور است، ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه ۴۹۲ هزار تومان کمی بیشتر از ۱۴میلیون و ۸۰۰هزار تومان است. درحالی که ارزش این سهام در تاریخ ۱۳ مردادماه، کمی بیش تر از ۱۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است.

این درحالی است که برخی معتقدند نمی توان نقش فشار فروش سهام عدالت را در ریزش بازار نادیده گرفت، زیرا اواخر مرداد ماه بود که کارگزاری ها حجم عظیمی از سفارش های ثبت شده سهام عدالت را ناگهان و به صورت یکجا در بازار عرضه کردند و این کار باعث ترس سهامداران دیگر و تبدیل صف خرید سهم ها به صف فروش شد.اتفاقی که باعث شد مسئولین تصمیم بگیرند برای حمایت از بازار سرمایه و حقوق سهامداران، فروش سهام عدالت را بلوکی کنند و از ۲۸ مردادماه فروش سهام عدالت به صورت بلوکی با نماد ۲ در بورس انجام می شود.

ارزش ارز و طلا متاثر از بازار سرمایه

بر اساس آخرین تحلیل‌هایی که در اواخر هفته گذشته منتشر شد وضعیت تمامی بازارها در نقطه حساسی قرار گرفته بود و فعالان منتظر پایان تعطیلات و شناسایی روند بازارهای مذکور هستند. قیمت دلار امروز در بازار بالا رفت و با رشد ۴۳۰ تومانی به ۲۳,۷۸۰ (بیست و سه هزار و هفتصد و هشتاد ) تومان رسید. طلا و سکه هم افزایش قیمت را تجربه کردند

. امروز هر اونس طلا خلاف رشد قبلی با افت قیمت روبرو بوده است، هر اونس طلا که ۲ روز پیش تا یک هزار و 964 دلار رسیده بود، امروز – دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ مصادف با ۳۱ آگوست ۲۰۲۰ – با کاهش ۰.۲۷ درصدی به ۱,۹۵۹ یک هزار و 959 دلار رسید. این افزایش قیمت در حالی بود که آخرین روز هفته گذشته، مسیر افزایش قیمت دلار بسته شد ولی دلار در همین زمان صدرنشین بازدهی بازارها در هفته گذشته شد. در حال حاضر در حالی که گروهی از افت و عده‌ای از افزایش قیمت دلار می‌گویند، برخی معامله‌گران عنوان می‌کنند که دیگر روند قیمتی دلار چندان قابل پیش‌بینی نیست و وضعیت بیشتر وابسته به اخبار است. البته گروهی هم تاکید دارند که بازار ارز مدتی است که نسبت به گفته‌های مسئولان و بعضی اخبار سیاسی هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد.

با نگاهی کلی به روند قیمت این سه بازار از ابتدای امسال تا اواخر تیرماه شاخص بورس با ثبت بازدهی بیش از ۲۵۲ درصدی بیشترین سود را نصیب سرمایه‌گذاران این بازار کرده است..

این در حالی است که در این مدت سرمایه‌گذاران بازار ارز(دلار) ۵۵ درصد و خریداران سکه طلا ۸۶ درصد سود کسب کرده‌اند

همچنین از ابتدای تیرماه شاخص بورس رشد ۴۳ درصدی داشته است و در مقابل دلار ۳۱ درصد و سکه ۴۱ درصد بازدهی را نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده‌اند. شاخص بورس از ابتدای امسال با ثبت بازدهی ۲۵۲ درصدی، بیشترین سود را نصیب سرمایه‌گذاران بازار سرمایه کرده است.

التهاب مالیات در روز اوج گیری سکه

موضوع دیگری که امروز بازار سکه را با تنش مواجه کرد اعلام وضعیت مالیات در بازار سکه بود.خریداران تا ۲۰ قطعه سکه از مالیات معاف بوده، از ۲۰ تا ۶۰ سکه و به ازای هر قطعه یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، از ۶۰ تا ۱۰۰ سکه به ازای هر قطعه ۲ میلیون ریال و از ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه نیز به ازای هر قطعه سکه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع تعیین شده است.
سعید حوائج، مدیرکل امور مالیاتی استان قزوین در همین رابطه و در گفت و گو با «خبرآنلاین» گفت که « براساس دستورالعمل سازمان امور مالیاتی کشور، تمامی اشخاص حقیقی که در سال ۹۷ اقدام به خرید و تحویل حداکثر ۲۰۰ قطعه سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران کرده اما نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی (حداکثر تا اول تیرماه سال ۹۸) اقدام نکرده‌اند، مشمول مالیات مقطوع موضوع تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحیه، مورخ ۳۱ تیرماه ۹۴ تعیین شده در دستورالعمل شماره ۵۰۷/۹۸/۲۰۰ مورخ ۱۲ خردادماه سال ۹۸ بوده و این مالیات برابر مقررات قطعی خواهد بود. وی با اشاره به میزان مالیات مقطوع قابل پرداخت اشخاص حقیقی دریافت کننده سکه براساس تعداد سکه تحویلی در سال ۹۷، افزود: «خریداران تا ۲۰ قطعه سکه از مالیات معاف بوده، از ۲۰ تا ۶۰ سکه و به ازای هر قطعه یک میلیون و ۵۰۰ ریال، از ۶۰ تا ۱۰۰ سکه به ازای هر قطعه ۲ میلیون ریال و از ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه نیز به ازای هر قطعه سکه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع تعیین شده است.»
این مسوول مالیاتی تاکید کرد: چنانچه اشخاص مورد نظر تاکنون مالیات مقطوع تعیین شده را پرداخت نکرده باشند حداکثر تا ۳۱ شهریورماه جاری می‌توانند با مراجعه به میز خدمت عملیات الکترونیکی مالیاتی به نشانی http://tax.gov.ir ، نسبت به پرداخت مالیات متعلق اقدام تا از تسهیلات مقرر در بخشودگی جرایم مالیاتی با رعایت مقررات مربوط، بهره‌مند شوند.

مثبت و  منفی‌های بورس امروز

صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان و معدنی و صنعتی گل گهر نسبت به سایر نمادها بیتشرین تاثیر مثبت و در مقابل سرمایه گذاری تامین اجتماعی و مخابرات ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند.

فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان، بانک تجارت، ایران خودرو، پالایش نفت بندرعباس و بانک صادرات ایران نمادهای پربیننده این بازار بودند.

شاخص کل فرابورس نیز با وجود دو واحد کاشه مجددا وارد کانال ۱۸ هزار واحد شد و رقم ۱۸ هزار و ۱۵۸ واحد را ثبت کرد. در این بازار ۷۰۲ هزار معامله به ارزش ۶۵ هزار و ۷۶۶ میلیارد ریال انجام شد. پتروشیمی مارون، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، بیمه پاسارگاد و سنگ اهن گهر زمین نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل پلیمر آریا ساسول، اعتباری ملل و پتروشیمی زاگرس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

سرمایه گذاری پویا، بانک دی، پلیمر آریا ساسول، سهامی ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، صنایع ماشین های اداری ایران و س. توسعه و عمران استان کرمان نمادهای پربیننده فرابورس بودند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.