عقب نشینی بورس و پیشروی سکه

بازارهای سرمایه در روز رکوردزنی تازه دلار بررسی شد

شاخص بورس که بعد از کاهشی چشم گیر روند افزایشی به خود گرفته و مجددا وارد کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد شده بود، امروز دوباره نزولی شد و به کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد عقب گرد کرد.
بازار سرمایه روزهای قرمزی را پشت سر می‌گذارد در ابتدای معاملات امروز سه شنبه، شاخص کل با افت ۲۸ هزار واحدی به ارتفاع یک میلیون و ۶۹۹ هزار واحد و شاخص هم وزن با افت ۳ هزارو ۹۴۶ واحدی به عدد ۴۵۸ هزارو ۵۶۰ واحد رسید.

معاملات امروز بازار سرمایه درحالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با ۴۳ هزار و ۲۹۵ واحد نزول رقم یک میلیون و ۶۸۴ هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز ۶۵۱۴ واحد کاهش و رقم ۴۵۵ هزار و ۹۹۱ واحد را ثبت کرد.

نمادهای شستا، فارس و اخابر بیشترین تاثیر منفی را دربازار دارند شستا امروز با صف فروش ۸۳ میلیونی همراه است، حجم معاملات در آن تاکنون به حدود ۳۰ میلیون سهم رسیده است.

معامله گران یک میلیون معامله انجام دادند که ۱۰۲ هزار و ۲۹۹ میلیارد ریال ارزش داشت.

اخرین قیمت ۴۲ نماد حداقل سه درصد نسبت به قیمت روز قبل آن‌ها افزایش یافته و ۴۶۶ نماد با کاهش بیش از سه درصدی قیمت همراه بوده‌اند.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری تامین اجتماعی، پالایش نفت اصفهان، مخابرات ایران، پالایش نفت تهران و معدنی و صنعتی گل گهر نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل ملی صنایع مس ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.

فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، بانک تجارت، پالایش نفت بندرعباس و سایپا نمادهای پربیننده این بازار بودند.

شاخص کل فرابورس نیز که دیروز وارد کانال ۱۸ هزار واحد شده بود، امروز با ۳۷۰ واحد کا IA رقم ۱۷ هزار و ۷۸۸ واحد را ثبت کرد.

معامله گران این بازار ۴۰۱ هزار معامله انجام دادند که ۳۰ هزار و ۸۷۴ میلیارد ریال ارزش داشت.

سنگ آهن گهر زمین، پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی تندگویان، سهامی ذوب آهن اصفهان و پتروشیمی زاگرس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل پتروشیمی مارون و بیمه پاسارگاد نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.نمادهای پربیننده این بازار نیز سرمایه گذاری پویا، بانک دی، سهامی ذوب آهن اصفهان، پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی تندگویان، صنایع ماشین های اداری ایران و س. توسعه و عمران استان کرمان بودند.

«محسن عبداللهی» امروز (سه‌شنبه) در گفت و گو با ایرنا به روند این روزهای بورس اشاره کرد و اظهار داشت: «رشد تقریبا ۴۰۰ درصدی شاخص بورس که بازار توانست از بهمن سال ۹۸ تا اوایل مرداد ماه به دست آورد باعث شد تا بازار نیاز به اصلاح و دست به دست شدن سهام پیدا کند.» وی اصلاح شاخص بورس از دو میلیون واحد تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را ناشی از فرآیند طبیعی رشد دانست و گفت: طبق فرآیندهای مالی هیچ رشدی به صورت مستمر ادامه‌دار نیست و نیازمند برگشت به روند گذشته معاملات و اصلاح است تا سهام بتواند با بهای تمام شده جدید برای سرمایه‌گذاران ایجاد جذابیت کند و دوباره به مسیر رشد بازگردد.عبدالهی خاطرنشان کرد: «با توجه به حمایت‌های ساختاری و سهامداری اخیر از بازار قطعا روند صعودی شاخص بورس ادامه‌دار خواهد شد و ورود نقدینگی به این بازار نسبت به هفته‌های گذشته بهتر می‌شود.»این کارشناس بازار سرمایه افزود: «سیگنال جمع تصمیمات اتخاذ شده به بازار نشان می‌دهد که ساختار دولت برای حفظ و صیانت سرمایه مردم حمایتی و مستمر است و دولت همیچگونه تمایلی به ایجاد اصلاح بازار یا خروج سرمایه‌های مردم از این بازار ندارد.»وی با بیان اینکه اراده دولت در بورس مبتنی بر منفی شدن روند بازار نیست، افزود: «دولت متشکل از وزارتخانه و دستگاه‌های مختلف است که یکسان کردن و هماهنگی برای فعالیت آنها کار آسانی نیست؛ بنابراین طبیعی است که گاهی ایجاد برخی از ناهماهنگی‌ها در تصمیم‌گیری‌ها باعث تاثیر منفی در این بازار شود و این موضوع نباید در میان مردم باعث نااطمینانی آنها به دولت و بازار شود.»

دلار رکورد زد

بورس امروز در حالی عقب نشست که هر دلار آمریکا در صرافی های بانکی از ابتدای روز  افزایش ۳۵۰ تومانی را تجربه کرد و به قیمت ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. یورو نیز با افزایش قیمتی مشابه به قیمت ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است.
طی روزهای اخیر بازار ارز بار دیگر با نوسان همراه شده و همین امر نیز باعث ورود مجدد دلار آزاد به کانال ۲۴ هزار تومان و دلار صرافی‌های بانکی به کانال 23 هزار تومان شده است.البته در ماه‌های اخیر با تشدید نوسانات ارزی، قیمت دلار رکورد 26 هزار تومان را هم زده بود ولی بعد از مدتی با ورود بانک مرکزی به بازار قیمت‌ها تا کانال 20 هزار تومان هم بازگشت و مدتی نیز در محدوده 22 هزار تومان در نوسان بود.
اما از روزهای گذشته بار دیگر نوسان صعودی در بازار ارز شکل گرفته و قیمت ارز وارد کانال جدید قیمتی شده است؛ به‌اعتقاد فعالان بازار، تهدیدهای اخیر آمریکا برای اعمال تحریم‌ها یکی از دلایل روانی افزایش قیمت‌ها در بازار ارز است، البته این مورد یکی از علت‌های افزایش قیمت ارز است و دلایل دیگری هم در روزهای اخیر موجب شده است بازار ارز بار دیگر با نوسان همراه شود.
همزمان با افزایش قیمت در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی، قیمت ارز نیمایی نیز درحال رکوردزنی است و در آخرین قیمت‌ها، دلار نیمایی نیز وارد کانال ۲۱ هزار تومان شده است. افزایش قیمت ارز نیمایی در هفته‌های اخیر با انتقاد فعالان بازار همراه شده بود.
به گزارش تسنیم افزایش قیمت درهم در سامانه نیما نیز یکی از موضوعاتی است که فعالان بازار ارز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به آن تأکید کرده‌اند؛ فعالان بازار می‌گویند: برخ ارز(درهم) کفِ سامانه نیما از ماه‌های گذشته از ۴۸۰۰ تومان به بالای ۵۳۰۰ تومان رسیده است؛ ملاک نرخ دلار هم نرخ درهم و نوسانات قیمتی آن است.

فعالان بازار ارز درباره اینکه ریزش بورس چقدر در نوسانات ارزی و افزایش تقاضا برای خرید ارز تأثیر داشته است این‌طور توضیح دادند: هرچند برخی از فرار سرمایه‌های خرد از بورس به بازار ارز می‌گویند ولی ملاک برای ما خرید ارز به‌صورت اسکناس در صرافی‌هاست که در قیاس با روزهای سبز بورس، زیاد نشده است.

سکه کانال ۱۱میلیون را پشت سر گذاشت

هر قطعه سکه امامی امروز افزایشی در حدود ۱۵ هزار تومان را تجربه کرد؛ به طوری که به قیمت ۱۰ میلیون و ۷۷۶ هزار تومان رسید.
هر گرم طلای ۱۸عیار نیز ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش قیمت داشت. هر گرم طلای ۱۸عیار امروز در بازار یک میلیون و ۹۳ هزار و ۴۰۰ تومان بود.

محمد کشتی آرای درباره وضعیت بازار طلا و سکه در روز سه شنبه به تسنیم گفت « امروز قیمت جهانی طلا نسبت به دیروز با ۳۵ دلار افزایش به ۱۹۹۳ دلار رسید ضمن اینکه قیمت ارز نیز در بازار داخلی از کانال ۲۳ هزار تومان وارد کانال ۲۴ هزار تومان شده و افزایش یافته است.» وی با بیان اینکه هر دلار امریکا هم اکنون در بازار ۲۴ هزار و ۳۶۰ تومان قیمت خورده است، افزود: «افزایش قیمت جهانی و قیمت ارز باعث شد تا مجدداً قیمت طلا و سکه سیر صعودی داشته باشد؛ قیمت سکه نسبت به آخرین روز کاری قبل از تعطیلات با افزایش ۶۰۰ هزار تومانی همراه شد.» نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر ضمن بیان آخرین قیمت طلا و سکه با توجه به اونس جهانی و قیمت ارز، گفت: «هم اکنون قیمت سکه طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان، سکه طرح جدید ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و سکه گرمی یک میلیون و ۷۳۰ هزار تومان است.»
کشتی آرای با تأکید بر افزایش تمام قطعات سکه نسبت به روزهای گذشته تصریح کرد که « این درحالی است که بازار اصلی طلا و سکه کشور تعطیل است ولی داد و ستدها با توجه به قیمت اونس طلا و ارز در سطح شهر درحال انجام است.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.